11 bộ phim của Lee Young Ae

Lee Young Ae e filloi karrierën e saj si modele reklamash në fund të viteve 1980. Në vitin 2003, ajo u shfaq me filma të suksesshëm historikë. Zonja Dae Jang Geum. Filmi ka sjellë emrin e Lee Young Ae përtej kufirit korean, duke u bërë një fenomen në të gjithë Azinë.

Informacion rreth aktorit Lee Young Ae

Filma të luajtur nga Lee Young Ae

Foto: Harper’s Bazaar Korea

• Emri i vërtetë: Lee Young Ae (이영애)
• Data e lindjes: 31 janar 1971
• Koreane
• Lartësia: 1.65m
• Çmimin Lee Young Ae fitoi: SBS Drama Awards (1994) për aktoren më të mirë të re; Busan Film Critics Awards (2001) për aktorin më të mirë; Çmimi i Madh i Hallyut, duke njohur meritën dhe kontributin e madh në Valën Hallyu (2015).

Ja filmat e Lee Young Ae që nuk duhet t’i humbisni.

Filma të luajtur nga Lee Young Ae

1. Filmi i Lee Young Ae: Vrapues të shkëlqyer – Njeriu i asfaltit (1995)

Filmi i Lee Young Ae: Vrapues të shkëlqyer – Njeriu i asfaltit (1995)

• Kohëzgjatja: 16 episode
• Regjisor: Lee Jang Soo
• Aktorët: Lee Young Ae, Lee Byung Hun, Jung Woo Sung, Choi Jin Sil.

Vrapues të shkëlqyer Filmi mblodhi aktorët më të bukur dhe më të talentuar të asaj kohe. Aktorët kryesorë në film janë bërë të gjithë yje të famshëm dhe kanë një vend në industrinë koreane të argëtimit.

Filmi i Lee Young Ae sillet rreth jetës së anëtarëve të familjes Kang. Në film, Kang Dong Hee (Lee Young Ae) bie në dashuri me një ushtar amerikan, por familja e tij e ndalon atë. Pavarësisht gjithçkaje, ajo u largua nga Koreja, shkoi në Amerikë për të jetuar me të dashurin e saj.

Megjithatë, jeta e saj pati një fund të trishtuar kur iu desh të vdiste në një tokë të huaj. Fati tragjik i Kang Dong Hee i bëri shikuesit të ndiheshin të trishtuar.

2. Babai – Papa (1996)

Babai - Papa (1996)

• Kohëzgjatja: 16 episode
• Regjisor: Jeon Ki Sang
• Aktorët: Lee Young Ae, Bae Yong Joon, Cha Tae Hyun, Yoon Son Ha.

Në film Babai, Lee Young Ae luan Se Young – një studente që ka një marrëdhënie romantike me shokun e saj të klasës Choi Hyeon Joon (luajtur nga Bae Yong Joon). Të dy ranë në dashuri dhe u martuan kur ishin ende në shkollë.

Ky vendim disi i nxituar bëri që ata të hasnin shumë konflikte kur u kthyen për të jetuar në të njëjtën shtëpi. Çifti kanë së bashku një vajzë të bukur. Megjithatë, mosmarrëveshjet në martesë u rritën dhe të dy vendosën të divorcoheshin.

Duke përjetuar shumë ngjarje, Se Young dhe Hyeon Joon kuptojnë se zemrat e tyre ende fluturojnë para njëri-tjetrit. Ata e gjejnë përsëri njëri-tjetrin.

>>> Lexo më shumë: TOP 20 FILMAT MË TË MIRË KOREANË TË TË GJITHA KOHËRAVE

3. Filmat e Lee Young Ae: Vëllezërit e doktorit – Vëllezërit mjekë (1997)

Filmat e Lee Young Ae: Medical Bros – Medical Bros (1997)

• Kohëzgjatja: 16 episode
• Zhanri: Psikologjik, Romantik
• Regjisor: Shin Ho Kyun
• Aktorët: Jang Dong Gun, Lee Young Ae, Son Chang Min.

Vëllezërit e doktorit është një dramë e famshme psikologjike koreane, madje mbulimi është përhapur në Azi. Filmi i Lee Young Ae integron jetën dhe historitë e karrierës së dy vëllezërve që punojnë si mjekë, Kim Jun Ki (luajtur nga Son Chang Min) dhe Kim Soo Hyung (luajtur nga Jang Dong Gun).

Tham Khảo Thêm:  Top 8 bộ phim mới nhất của cô nàng đa tài Selena Gomez

Kur zbuloi se ishte një fëmijë i birësuar, Soo Hyung u hidhërua, i vendosur të përballej me Jun Ki-në për pushtet në spital. Ambicia dhe injoranca e bënë të verbër, jo nga të gjitha marifetet. Në fund, Soo Hyung duhej të paguante një çmim të rëndë me jetën e tij.

Vëllezërit doktor, Lee Young Ae luan Doktor Min Joo, i dashuri i Soo Hyung. Lidhja e saj e pambaruar dhe e trishtë e dashurisë me aktorin Jang Dong Gun në film bëri që shumë shikues të derdhën lot.

>>> Lexo më shumë: 18 FILMAT TOP TË MJEKËVE KOREANE DUHET TË SHIKONI

4. Fishekzjarrë – Fishekzjarret (2000)

Fishekzjarret – Fishekzjarret (2000)

• Kohëzgjatja: 32 episode
• Zhanri: Dramë, Romancë
• Regjisor: Jung Eul Young
• Aktorët kryesorë: Lee Young Ae, Cha In Pyo, Lee Kyung Young.

I lëshuar në vitin 2000, Fishekzjarrë u shndërrua shpejt në një fenomen, duke sjellë më pranë publikut emrat e aktorëve. Drama e Lee Young Ae sillet rreth historisë së dashurisë së Kim Ji Hyun (Lee Young Ae) dhe Choi Jong Hyuk (Cha In Pyo). Çifti ranë në dashuri por martesa e tyre u pengua nga familjet e tyre.

E pushtuar nga pikëllimi, Ji Hyun udhëtoi vetëm në Tajlandë për t’u argëtuar. Atje, ajo u takua dhe ra në dashuri me Lee Kang Wook (Lee Kyung Young). Të dy kalojnë momente të ëmbla dhe romantike së bashku.

Në fund të pushimeve, ajo u nda nga dashuria e rrufeshme dhe u rikthye në realitet. A do ta harrojë Ji Hyun ndezjen e dashurisë për të kapërcyer me gjithë zemër stuhinë me Choi Jong Hyuk?

>>> Lexo më shumë: 20 FILMAT MË TË MË TË TË MIRE TË LOVELIFE KOREA

5. Dite e bukur pranvere – Një ditë e bukur pranvere (2001)

Një ditë e bukur pranvere (2001)

• Kohëzgjatja: 114 minuta
• Zhanri: Dramë, Romancë
• Regjisor: Hur Jin Ho
• Aktorët: Yoo Ji Tae, Lee Young Ae

Dite e bukur pranvere është një film jashtëzakonisht i bukur për dashurinë e Sang Woo (Ji Tae Yoo) dhe Eun Su (Lee Young Ae). Ata ishin të dy kolegë dhe të dashuruar në radio. Detyra e tyre është të regjistrojnë së bashku tingujt e natyrës.

Ashtu si shumë çifte të tjera, lidhja e dashurisë së Sang Woo dhe Eun Su përjetoi shumë ulje dhe ngritje, nga qetësia dhe romantike deri te konflikti dhe turbulenti. Dhe më pas, ata vendosën të ndaheshin.

Dite e bukur pranvere Filmi nuk ka dramë, nuk ka kulm. I gjithë filmi kaloi butësisht, i bukur, poetik dhe i trishtuar. Askush nuk dëshiron as të mendojë për një arsye kur marrëdhënia prishet. Ata mund të dëgjonin tingujt e bimëve dhe luleve, por ata nuk mund të dëgjonin zemrat e njëri-tjetrit.

6. Filmat e mirë të Lee Young Ae: Zonja Dae Jang Geum – Dae Jang Geum (2003)

Film i mirë nga Lee Young Ae: Lady Dae Jang Geum – Dae Jang Geum (2003)

• Kohëzgjatja: 54 episode
• Zhanri: Historik, hipotetik
• Regjisor: Kim Keun Hong
• Aktorët: Lee Young Ae, Ji Jin Hee, Park Jung Soo

Zonja Dae Jang Geum është filmi që krijoi një moment historik të shkëlqyer në karrierën e Lee Young Ae. Që nga transmetimi i dramës, e deri më tani, ajo është ende e favorizuar nga mediat me emrin Dae Jang Geum. Filmi gjithashtu arriti një vlerësim të lartë rekord të shikueshmërisë. Episodi i fundit ka një vlerësim deri në 57.8%.

Zonja Dae Jang Geum Vendosur në dinastinë Joseon, që rrotullohet rreth jetës së një gruaje mjekësore të quajtur Seo Jang Geum (Lee Young Ae). Fillimisht ajo ishte jetime dhe hyri në pallat për të punuar në pallatin mbretëror. Me inteligjencën e saj dhe me udhëzimet e gjykatës së sipërme Han (Yang Mi Kyung), ajo u bë shpejt kuzhinierja më e mirë në pallat. Talenti i Jang Geum i bën shumë njerëz xhelozë dhe ziliqarë.

Tham Khảo Thêm:  Top 10 phim giúp “phù thủy nhỏ” Emma Watson nổi tiếng

Ajo dhe gjykata e sipërme Han u akuzuan në mënyrë të rreme se kishin dëmtuar mbretin, kështu që ata u internuan në ishullin Jeju. Gjatë mërgimit, Jang Geum studioi më shumë mjekësi, përpunoi veten që të mund të kthehej në pallat, të rifitonte atë që kishte humbur. Më vonë, asaj iu dha titulli Dae, duke u bërë mjekja e parë dhe e vetme femër në histori.

>>> Lexo më shumë: 18 ARTIKUJT MË TË MIRË KOREANË TË TË GJITHA KOHËRAVE

7. Zonja e Hakmarrjes – Simpati për Lady Vengeance (2005)

Simpati për hakmarrjen e zonjës (2005)

• Kohëzgjatja: 115 minuta
• Zhanri: Psikologjik, Kriminalistik, Aksion
• Regjisor: Park Chan Wook
• Aktorët: Lee Yeong Ae, Choi Min Sik, Kwon Ye Yeong, Kim Si Hu

Zonja e Hakmarrjes është një film në serinë hakmarrëse të regjisorit të famshëm Park Chan Wook. Ky është filmi i tretë dhe i fundit në seri (më parë Djali i Vjetër dhe Zoti. Vegjetariane).

Me Zonja hakmarrëse, Lee Young Ae kishte një ndryshim spektakolar. Nga një aktore e specializuar në role të buta dhe të buta, ajo u shndërrua në mënyrë të shkëlqyer në një grua plot mllef. Ky konsiderohet si roli më i mprehtë në karrierën e thesarit kombëtar të bukurisë koreane.

Geum Ja (Lee Young Ae) – Vajza 19-vjeçare, vrau në mënyrë të rreme një djalë 5-vjeçar. Ajo u dënua me 13 vjet burg. Gjatë kohës në burg, Lee Young Ae vazhdimisht ushqente qëllimin e hakmarrjes.

Nga njëra anë, ajo i trajton shokët e saj të burgosur si një engjëll, nga ana tjetër, ajo planifikon t’i përdorë ata për t’i shërbyer qëllimeve të saj. Pas daljes nga burgu, Geum Ja shndërrohet në një grua gjakftohtë, e çmendur për hakmarrje, pavarësisht gjithçkaje.

>>> Lexo më shumë: 48 TOP 48 filmat horror KOREAZË TË MIRË DHE TË NGURTË të të gjitha kohërave

8. Eposi i Saimdang – Saimdang, Historia (2017)

Epic Saimdang – Saimdang, Historia (2017)

• Kohëzgjatja: 30 episode
• Zhanri: Histori, Romancë
• Regjisor: Yoon Sang Ho
• Aktorët: Lee Young Ae, Song Seung Hun.

Saimdang, Historia Është një histori që ndërthur botën e qytetëruar dhe atë të lashtë. Në film, Lee Young Ae luan dy role në të njëjtën kohë, në dy periudha të ndryshme.

Në epokën Joseon, Shin Saimdang (Lee Young Ae) ishte një grua që sfidoi të gjitha paragjykimet shoqërore në atë kohë për t’u bërë një piktore e famshme.

Në kohët moderne, Lee Young Ae luan Seo Ji Yoon – një profesor historie. Rastësisht, tema që Ji Yoon është përgjegjëse për kërkimin është jeta e Shin Saimdang.

Dy gra, dy fate të ndryshme të lidhura rastësisht përmes një ditari. Përveç kësaj, Lee Young Ae bashkëpunon edhe me aktorin Song Seung Hun, në rolin e një çifti. Song Seung Hun luan një burrë në kohët e lashta që bie në dashuri me Shin Saimdang.

>>> Lexo më shumë: 30 TOP 30 FILMAT KRIMINALISTIKË TË NXETËR KOREANË

Tham Khảo Thêm:  Cách trị kinh nguyệt ra ít tại nhà an toàn, hiệu quả

9. Merrni fëmijën tuaj në shtëpi – Më sill në shtëpi (2019)

Më sill në shtëpi - Më sill në shtëpi (2019)

• Kohëzgjatja: 108 minuta
• Regjisor: Kim Seung Woo
• Aktorët: Lee Young Ae, Yoo Jae Myung, Lee Won Geun, Park Hae Jin.

Merrni fëmijën tuaj në shtëpi është vepra që shënon rikthimin e Lee Young Ae në ekranin e madh pas 14 vitesh mungesë. Roli e ndihmoi atë të fitonte çmimin e fotografisë më të mirë në Çmimet e Artit të Filmit Chunsa 2020.

Më sill në shtëpi, Lee Young Ae luan Jung Yeon – një nënë që kërkon djalin e saj të humbur 6 vjet më parë. Një burrë i panjohur e thirri atë. Ai tha se e kishte parë djalin e saj të shfaqej në një fshat peshkatarësh. Pa hezitim, Jung Yeon është i vendosur të shkojë atje për të zbuluar të vërtetën.

>>> Lexo më shumë: 10 FILMAT TOP KOREANE NË NETFLIX DUA TË PRITË NË 2023

10. Filmat e Lee Young Ae: Inspektor Koo – Inspektor Koo (2021)

Detektivi Koo (Inspektori Koo)

Lee Young Ae ka flokë të çrregullt në filmin e ri. Foto: JTBC

• Kohëzgjatja: 12 episode
• Regjisor: Lee Jung Heum
• Aktorët: Lee Young Ae, Kim Hye Jun, Kim Hae Sook, Kwak Sun Young, Baek Sung Chul dhe Jo Hyun Chul.

Inspektor Koo i përket zhanrit të filmave detektivë, duke shfrytëzuar tema profesionale në kompanitë e sigurimeve.

Koo Kyung Yi (Lee Young Ae), 43 vjeç, është një oficer policie në pension. Ajo është një person me shumë talent, një yll i ndritshëm në fshatin e “kriminelëve”. Sidoqoftë, Kyung Yi është gjithashtu një i varur nga lojërat e rënda. Kur luan lojën, duket se kthehet në një person tjetër, egoist, i shkëputur, madje i hutuar në botën virtuale.

Inspector Koo - Inspector Koo (2021)

Filmi shfrytëzon temën e mashtrimit të sigurimeve. Foto: JTBC

Na Je Hee (Kwak Sun Young) është kapiteni i ekipit hetimor të një kompanie sigurimesh jete. Detyra e saj është të verifikojë vërtetësinë e pretendimeve të sigurimit.

Gjatë një seance pune, ajo zbuloi se rasti i dëmshpërblimit kishte shenja të dyshimta. Na Je Hee kërkon ndihmë nga ish-inspektori Koo. Nga këtu, gradualisht u zbulua një rast veçanërisht i rëndë me një autor të papritur.

>>> Lexo më shumë: 20 FILMA TË SHKURTËR KOREANË TË BUKUR PËR LOVE 2022 DUHET SHIKONI

11. Filmi i ri i Lee Young Ae: Dirigjent (përkthim i përafërt) – Maestra (2023)

Filmi i ri i Lee Young Ae: Dirigjent (përkthim i përafërt) - Maestra (2023)

Maestra është një film i ri me Lee Young Ae, i planifikuar të dalë në vitin 2024. Në film, aktorja luan violinistin Cha Se Eum. Me talent dhe punë të palodhur, ajo u bë dirigjente, duke drejtuar një orkestër simfonike.

Kur ai ishte në kulm, ndodhi një incident që e ktheu plotësisht jetën e Se Eum-it. Ajo duhet ta kapërcejë sfidën vetë, dhe në të njëjtën kohë të gjejë misteret që ndodhin rreth orkestrës.

Lee Young Ae

Foto: Instagram @leeyoungae0824

Më sipër janë filmat që shënojnë bukurinë pa moshë të Lee Young Ae. Me një bukuri të paharrueshme dhe talent të pjekur, Lee Young Ae gjithmonë e bën audiencën të qëndrojë në çdo punë të saj. Mos i humbisni setet Film i veçuar nga Lee Young Ae Ju lutem.

Revista e modës Harper’s Bazaar VietnamCảm ơn bạn đã đọc bài viết 11 bộ phim của Lee Young Ae . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

15 bộ phim gây sự chú ý của “nữ hoàng cảnh nóng” Lim Ji Yeon

Đến năm 2014, tên tuổi của Lim Ji Yeon vụt sáng khi đóng vai chính trong bộ phim tình cảm 18+ Ám ảnh dục vọng. Ảnh: Instagram…

Top 11 khách sạn Phan Thiết hạng sang nên chọn

Cùng Bazaar Vietnam tìm hiểu top 11 khách sạn ở Phan Thiết sang chảnh – view chất để tận hưởng một kỳ nghỉ hoàn hảo và sống…

Top 10 phim bạo lực học đường Hàn Quốc mới nhất 2021-2023

Chọn đề tài bạo lực học đường, chính là cách để các nhà làm phim Hàn Quốc trực tiếp phản ánh xã hội thực tế thông qua…

8 cách tẩy thuốc nhuộm tóc dính trên da tại nhà hiệu quả, an toàn

Mách bạn cách tẩy thuốc nhuộm tóc dính trên da an toàn tại nhà Thuốc nhuộm dính vào da có sao không? Khi nhuộm tóc tại nhà…

Màn đêm kinh hoàng (Night has come) gây sốt với chủ đề ma sói

Màn đêm kinh hoàng (Night has come) kể về một nhóm học sinh trung học bị buộc phải chơi trò chơi ma sói phiên bản chết chóc….

Lịch trình du lịch Phan Thiết 3 ngày 2 đêm vi vu thủ phủ biển xanh

Để bạn có thể tối ưu thời gian đi chơi, sắp xếp các địa điểm tham quan một cách khoa học, Bazaar Vietnam gợi ý lịch trình…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *