12 phim ma kinh dị Thái Lan hay nhất khiến bạn “thót tim”

Filmat për fantazmat, horrorin apo sharmet janë një nga zhanret shumë të njohura në Tajlandë. Është e vështirë për audiencën që të dashurojë filmat horror për të injoruar filmat fantazmë të vendit të faltores së artë. Bazaar Vietnam do të ndajë me ju setet Filmi Thai horror fantazmë E re dhe me e mira.

1. Film horror talisman tajlandez: Shpirti i mishëruar – Medium (2021)

Film horror horror charms Thai: Souls incarnate - The Medium (2021)

Shpirti i mishëruar (i njohur edhe si I qartë) është një film horror horror tajlandez me amuletë në zhanrin dokumentar. Ekipi i xhirimit shikoi dhe regjistroi pamjet e jetës së përditshme të Nimit. Nim (Sawanee Utoomma) është një medium i famshëm që jeton në Isan – Tajlandë. Thuhet se Nim ka aftësinë të shërojë, të largojë fatin e keq dhe fatin e keq për njerëzit këtu.

Pozicioni i mamisë në thelb i përket Noy (luajtur nga Sirani Yankittikan) – motra e Nimit. Megjithatë, Noy e refuzoi ofertën dhe Nim u bë zëvendësuesi i tij. Pasuan një seri historish emocionuese dhe tmerruese. Kulmi është kur Mink (Narilya Gulmongkolpech) – vajza e Noy – tregon shenja se është pushtuar nga një demon. Kjo e bën Noy të besojë se ajo dhe vajza e saj po vuajnë pasojat e perëndive.

Mediumi është një nga filmat më të mirë tajlandez me fantazma në vitin 2021. Filmi u nominua për kategorinë e filmit më të mirë ndërkombëtar në çmimet e 94-të të Academy Awards në 2022.

>>> Lexo më shumë: FILMI REAL Masazh? 3 ARSYE PSE BESONI MESIM ËSHTË REAL

2. Gropë e thellë e së vërtetës – E gjithë e vërteta (2021)

E gjithë e vërteta - E gjithë e vërteta (2021)

Gropë e thellë e së vërtetës është një nga filmat më të mirë tajlandez me fantazma të vitit 2021. Filmi tregon historinë e dy motrave Pim (Sutatta Udomsilp) dhe Phat (Nattapat Nimjirawat) të cilat duhet të shkojnë në shtëpinë e gjyshërve të tyre për të qëndruar përkohësisht sepse nëna e tyre ishte shtruar në spital në trafik. aksident.

Mirëpo, që nga fëmijëria, dy motrat nuk i kanë takuar apo dëgjuar kurrë për gjyshërit e tyre. Mendova se ky do të ishte një bashkim familjar. Megjithatë, të dy zbuluan aksidentalisht një sekret të tmerrshëm pas një vrime të çuditshme në murin e shtëpisë së gjyshërve të tyre. Ngjarjet e tmerrshme shpirtërore dhe marrëdhëniet e anëtarëve të familjes zbulohen gradualisht.

>>> Lexo më shumë: TOP 5 filmat e tmerrshëm ME Sfondin e dasmës

3. Filma qesharak tajlandez me fantazma: Tempulli i çuditshëm 2 – Pee Nak 2 (2020)

Filmi qesharak me fantazma tajlandeze: Tempulli i çuditshëm 2 – Pee Nak 2 (2020)

Tempulli i çuditshëm 2 është një nga filmat komedi me fantazma Thai që ia vlen të shikohet në 2019. Pjesa 1 e filmit është historia e praktikës së First (James Bhuripat) dhe Ballon (Aim Aue) për të hequr qafe fantazmat e gjarpërinjve.

Pjesa 2 tregon për kthesat pas kthimit të dy djemve. Ata janë të detyruar të kthehen në tempull për të shmangur shqetësimin e fantazmës. Të dy u takuan me Min Jun (Mean Phiravich) – një praktikant i K-pop – i cili shkoi në tempull për t’u lutur për fat të mirë. Tre miq bien vazhdimisht në situata të vështira, duke u ndjekur nga fantazmat. Pa asnjë rrugë kthimi, ata u bashkuan me murgjit për të shkatërruar këtë frymë monstruoze.

Tempulli i çuditshëm 2 Një përzierje e përsosur e tmerrit dhe humorit. Atmosfera e frikshme kur shfaqen fantazmat, tempulli është i zymtë dhe tingujt rrëqethës janë detajet që e bëjnë audiencën të trembet. Në të njëjtën kohë, situatat e sikletshme edhe të “ekzagjeruara” të personazheve janë gjithashtu “erëza” për të argëtuar filmin.

Tham Khảo Thêm:  Bỏ túi ngay 8 cách phối đồ với áo da nam hot nhất 2023

4. Puthje drithëruese Krasue: Inhuman Kiss (2019)

Krasue: Inhuman Kiss (2019)

Puthje drithëruese është një film horror Thai i bazuar në një legjendë popullore për një krijesë të quajtur Krasue. Krasue ka një kokë dhe organe që notojnë në ajër. Çdo natë, ajo kërkon dhe ha organe njerëzore për të mbijetuar. Çdo vajzë që prek pështymën e kësaj krijese përballet me një mallkim të tmerrshëm fantazmë.

Sai (Phantira Pipityakorn) është një vajzë e bukur që ishte mallkuar nga Krasue teksa luante fshehurazi në një shtëpi të braktisur si fëmijë. Në këtë kohë, miku më i mirë i Sait, Noi (Oabnithi Wiwattanawarang) përpiqet të ndalojë fantazmat e Krasue që t’i afrohen Sait.

Përveç Noit, drejtuesi i organizatës së gjuetisë së përbindëshave Krasue është edhe dikush që di të vërtetën për Sain. Ai gjithashtu përpiqet të gjejë Sai, duke e detyruar atë të shfaqet për të tërhequr vëmendjen e Krasue.

>>> Lexo më shumë: 21 filmat më të mirë të përbindëshit të të gjitha kohërave që duhen parë

5. Filmat më të mirë tajlandez me fantazma: Gruaja fantazmë – Gruaja fantazmë (2019)

Ghost grua - Ghost grua (2019)

Gruaja fantazmë sillet rreth historisë së ëmbël dhe tragjike të dashurisë midis Nard (Supawadee Kitisopakul) dhe Mac (Chitipat Wattanasiriping). Që në takimin e parë, Mac u tërhoq nga nxënësja e pafajshme, e bukur Nard. Dashuria e tyre është e mbushur me romancën dhe marrëzinë e adoleshencës.

Megjithatë, tragjedia goditi kur nëna e Mac kritikoi prejardhjen familjare të Nard si të padenjë dhe bëri gjithçka për të ndarë çiftin e ri. Ajo e mori Macin jashtë vendit për të jetuar.

Në të njëjtën kohë, Nard zbuloi se ajo ishte shtatzënë. Ajo ndoqi urdhrat e nënës së saj për të shkatërruar gjakun e saj dhe të Macit. Edhe më zemërthyer, ajo vdiq pikërisht në tryezën e operacionit. Dashuria e thellë dhe pakënaqësia e bëjnë Nardin të paaftë për të shpëtuar. Ajo u bë një shpirt i mundimshëm, që endej pa qëllim duke pritur që Mac të kthehej në anën e saj.

6. Kujtime të vdekura – Memoir (2018)

Dead Memory - Memoir (2018)

Kujtime të vdekura Historia ka të bëjë me një vajzë të quajtur Daranee (Tisanart Sornsuek) e cila punon si shitëse sigurimesh. Kjo punë i solli asaj një sërë fenomenesh të çuditshme psikike.

Yo (Suppanad Jittaleela) është e dashura e Daranee që nga shkolla e mesme. Yo papritmas u shfaq dhe premtoi të blinte sigurim. Ky takim në dukje i rastësishëm ka çuar në një sërë historish misterioze që i frikësojnë të gjithë. Dy vajzat duhet të përballen me fantazma rrëqethëse që gjithmonë shfaqen dhe zhduken.

Skenari nuk është shumë i ri, por tërheq shikuesit nga skenat e bujshme të përziera me humor. Memoria e vdekur është një nga filmat më të mirë tajlandez me fantazma, i ndërthurur me një skenë horror me një histori dashurie homoseksuale mes dy vajzave të reja.

>>> Lexo më shumë: 20 FILMA TË BUKUR GRAFIK NË NETFLIX QË ËSHTË MË SHQIPTARË

7. Filmat më të mirë tajlandez me fantazma: Histori fantazmash në orën 3 të mëngjesit – 03:00 Tregimet e fantazmave të Bangkok (2018)

Filmat më të mirë tajlandez me fantazma: Tregime fantazmash në 3 të mëngjesit - Tregime fantazmash në 3 të mëngjesit në Bangkok (2018)

Histori fantazmash në orën 3 të mëngjesit është një film me fantazma Thai i krijuar nga 3 regjisorë të talentuar Phawat, Ping dhe Thanadol. Filmi tregon tre histori makabre që të gjitha ndodhën në orën 3 të mëngjesit.

Tham Khảo Thêm:  Du lịch 1 ngày nên đi đâu ở TP HCM? Top 10+ địa điểm đẹp

Historia e parë, e titulluar Expressway, sillet rreth Pim (Voratikan Rodjanawut) – një punonjës i varur nga rrjetet sociale.

Historia tjetër është One night stand, për Tan (Patsarakorn Chirathivat) – një piktor i talentuar dhe i pasionuar.

Së fundi, tregimi i TV Direct ka të bëjë me një regjisor ekscentrik dhe arrogant (luajtur nga Numchok Thanatram).

Ata u ngacmuan të gjithë nga shpirtrat hakmarrës në orën 3 të mëngjesit. Me çfarë do të përballen tre njerëz me tre personalitete të ndryshme kur të përballen me botën misterioze shpirtërore për të kapërcyer frikën dhe rrezikun?

8. Shkolla fantazmë e filmit tajlandez: Sheshi i fantazmave – Sheshi Siam (2017)

Sheshi Siam - Sheshi Siam (2017)

Sheshi Siam është një film tajlandez me fantazma shkollore që rrotullohet rreth misterit të fantazmës së një studenteje që mungon në klasë. Karrigia ku ulej nxënësja e zhdukur është dëshmi e thashethemeve rreth kësaj historie.

Studentët që duan të kalojnë pa probleme provimin duhet të shkojnë në këtë dhomë të përhumbur gjatë natës. Më pas uluni në karrigen e mbuluar me fije të kuqe dhe mbyllni sytë. Megjithatë, gjërat nuk janë aq të thjeshta.

Historitë e çuditshme fillojnë kur May (Eisaya Hosuwan) dhe Juberk (Morakot Liu) studiojnë për provime në atë dhomë fatale. Fantazma e humbur i pëshpëriti në vesh May-it dhe i dha asaj vjetorin. Që tani e tutje, maji është si një kufomë në këmbë. E vërteta për vdekjen e nxënëses së zhdukur prej 30 vitesh, u zbulua gradualisht edhe lidhja mes Juberkut dhe fantazmës.

>>> Lexo më shumë: 20 filmat më të mirë horror në NETFLIX PËR FILMA

9. Spitali i zombive – Luftëtarët e zombive (2017)

Luftëtarët e zombive (2017)

Spitali i zombive nga producenti/regjisori i njohur Poj Arnon.

Luftëtarët e zombive tregon për betejën kundër zombive në spitalin e tre vëllezërve Lambo (James Puwadon Vejvongsa), Audi (Korakrit Laotrakul), Coopper (Kittipat Samantrakulchai).

Historia fillon kur ata marrin lajmin e keq se prindërit e tyre kanë vdekur në spital dhe nuk mund të sjellin trupat e tyre në shtëpi. Tre vëllezërit vendosin të futen në spital për të zbuluar të vërtetën. Me të mbërritur atje, ata u tronditën kur kuptuan se të gjithë ishin shndërruar në zombie dhe furishëm gjuanin të gjallët për të ngrënë mish.

dhjetë. Besëlidhja e Vdekur – Premtimi (2017)

Premtimi - Premtimi (2017)

Besëlidhja e Vdekur Historia ka të bëjë me dy miqtë më të mirë Ib (Care Panisara Rikulsurakan) dhe Boum (Namthip Jongrachatawiboon). Nga dy zonja të pasura, papritur humbën gjithçka sepse familja e tyre falimentoi. Të zhgënjyer dhe të mërzitur kur mbanin një borxh të madh në emër të babait të tyre, të dy vendosën të kryenin vetëvrasje së bashku. Në fund, Boum nuk pati guximin të vdiste si Ib. Ajo kishte frikë të ikte dhe ta mbante atë mundim për 20 vjet rresht.

Me kalimin e kohës, jeta e Boum dukej se ishte e plotë kur ajo u bë një biznesmen i pasur dhe pati një vajzë të bukur. Një ditë, vajza e Bell (Nichapalak Thongkham) udhëhiqet nga një forcë shpirtërore në vendin ku Ib kreu vetëvrasje. Që atëherë, jeta e nënës dhe vajzës ka qenë si një makth i tmerrshëm. A do ta thyejë Boum “besëlidhjen e vdekur” të vjetër midis saj dhe shoqes së saj më të mirë?

Tham Khảo Thêm:  31 phim Trung Quốc chống Nhật hay nhất màn ảnh Hoa ngữ

>>> Lexo më shumë: 48 TOP 48 filmat horror KOREAZË TË MIRË DHE TË NGURTË të të gjitha kohërave

11. Dashuri deri në vdekje – Ghost is all around (2016)

Ghost is all around (2016)

Dashuri deri në vdekje është historia e 3 ngjarjeve, 3 historive të ndryshme shpirtërore të frikshme.

Pjesa e parë tregon historinë e një dashurie të padrejtë midis një playboy Tar (Sukollawat Kanarot) dhe të dashurit të tij Som (Gypso Ariigantha Mahapreukpong). Vetëm për shkak të një sfide në dukje të padëmshme nga i dashuri i tij, Som kreu vetëvrasje. Tar duhet të dëshmojë vdekjen e tmerrshme të Som.

Historia e dytë sillet rreth një grupi miqsh të ngushtë nga kolegji. Në të, Mod (Jesse Mekwattana) vdiq në një aksident trafiku, por pa e ditur atë, ai gjithmonë mendonte se ishte ende gjallë. Rikthimi i modës në formën e gjysmë fantazmë dhe gjysmë njeriu ka sjellë keqkuptime të panumërta dhe shaka të këqija.

Historia e fundit ka të bëjë me Kat (Arikantha Mahaphruekpong) – një person që ka frikë dhe urren ujin. Ndërkohë, Jane (Thanatchaphan), shoqja e Kat, e do ujin dhe i do djemtë.

Jane mashtroi Kat që të udhëtonte për në Chiangmai. Këtu, të dy vazhdimisht ndeshen me histori të çuditshme horror që lidhen me ujin dhe fantazmat. Përfundimisht, Kat zbulon se Jane është autorja e këtyre trukeve.

12. Filma komedi tajlandeze me fantazma: Dashuria e burrit dhe gruas – Pee Mak Phrakanong (2013)

Pee Mak Phrakanong - Pee Mak Phrakanong (2013)

Dashuria e burrit dhe gruas Është një histori prekëse për dashurinë dhe dashurinë familjare. Për shkak të kohës, Mak (Mario Maurer) duhet të shkojë në luftë, duke lënë gruan e tij shtatzënë Nak (Davika Hoorne) në shtëpi.

Lindja ishte e pasuksesshme, Nak vdiq sepse ishte e vështirë të lindte. Megjithatë, shpirti i saj i padrejtë ende qëndron në botë, ende në shtëpi duke pritur që burri i saj të kthehet.

Beteja ka përfunduar dhe Mak shkon në shtëpi me tre miqtë e tij më të mirë. Pavarësisht se e di se gruaja e tij ka vdekur, Mak ende nuk dëshiron të pranojë të vërtetën. Ai vazhdon të jetojë me fantazmën e gruas së tij dhe ta dojë çdo ditë. Ndërkohë, tre miq të ngushtë dyshojnë gjithnjë e më shumë se bashkëshortja e Makut nuk është njeri.

Këtu janë grupet më të mira Filmi Thai horror fantazmë më e mira. Ju uroj të zgjidhni filmin tuaj të preferuar dhe të kaloni momente argëtimi “të rrahura zemra”!

>>> Lexo më shumë: TOP 50 filmat më të mirë horror të të gjitha kohërave

Revista e modës Harper’s Bazaar VietnamCảm ơn bạn đã đọc bài viết 12 phim ma kinh dị Thái Lan hay nhất khiến bạn “thót tim” . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

6 phim mới ấn tượng của “phù thủy thời gian” Christopher Nolan

Christopher Nolan là ai? Christopher Nolan là một đạo diễn, nhà biên kịch, doanh nhân kiêm nhà sản xuất điện ảnh nổi tiếng gốc Anh. Đôi nét…

Du lịch châu Âu mùa nào đẹp nhất trong năm?

Hầu hết những người có điều kiện kinh tế ổn định, sống theo chủ nghĩa “xê dịch” đều muốn một lần đến châu Âu. Vậy du lịch…

5 lý do Nốt trầm đời bác sĩ Park Shin Hye đóng được yêu thích

Poster phim Nốt trầm đời bác sĩ (Doctor slump) Thuộc thể loại tình cảm và hài lãng mạn, Nốt trầm đời bác sĩ (Doctor slump) xoay quanh…

Danh sách các đạo diễn phim Việt Nam nổi tiếng

Các tác phẩm của họ không chỉ mang lại trải nghiệm mới mẻ cho khán giả mà còn làm cho điện ảnh Việt có vị thế đáng…

Du lịch Bali mùa nào đẹp nhất? Bí kíp khám phá cho người mới

Vậy đi du lịch Bali mùa nào đẹp nhất? Nên chọn địa điểm tham quan nào và thưởng thức những món ăn gì? Tìm hiểu về Bali…

Cẩm nang du lịch New York chi tiết từ A đến Z

Vậy nên đi du lịch New York vào thời điểm nào, thưởng thức ẩm thực gì và khám phá các địa điểm nào? Tất tần tật về…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *