15 cách đắp mặt nạ vitamin E dưỡng trắng da hiệu quả nhất

Maska me vitaminë E është një produkt efektiv për kujdesin e lëkurës, duke ndihmuar në rimbushjen e lagështirës dhe zbardhjen e lëkurës. Vitamina E luan një rol të rëndësishëm në formimin e strukturës së lëkurës. Prandaj, nuk duhet ta injoroni këtë përbërës kur kujdeseni për lëkurën tuaj. Bazaar Vietnam do të ndajë 15 Si të aplikoni maskën me vitaminë E Zbardhja më efektive e lëkurës.

Cilat janë përfitimet e përdorimit të një maske me vitaminë E?

Cilat janë përfitimet e përdorimit të një maske me vitaminë E?

Vitamina E është një nga përbërësit që përbëjnë shtresën mbrojtëse të qelizave të lëkurës kundër ndikimeve të jashtme. Maska me vitaminë E ka aftësi antioksiduese, duke parandaluar plakjen.

Maska me vitaminë E ka efektin për ta bërë lëkurën më të bardhë dhe më të lëmuar. Vitamina E në kombinim me vitaminën A ndihmon në parandalimin e shfaqjes së pigmentimit të errët.

Aplikimi i një maske me vitaminë E mund të zvogëlojë avullimin natyral të ujit nga lëkura. Në këtë mënyrë parandalon lëkurën e thatë dhe të ashpër.

Vitamina E ka një efekt hidratues, duke kontrolluar sasinë e vajit në fytyrë. Kjo ndihmon për të shtrënguar poret, për të kufizuar depërtimin e papastërtive dhe për të parandaluar në mënyrë efektive aknet.

Si të aplikoni maskën me vitaminë E

Aplikimi i 15 mënyrave kryesore për të aplikuar maskat me vitaminë E më poshtë do t’ju ndihmojë të keni një lëkurë të ndritshme dhe të lëmuar.

1. Maskë me kos me vitaminë E

Maskë me kos me vitaminë E

Kosi është një ushqim që ndihmon në zbardhjen e lëkurës dhe largimin e qelizave të vdekura të lëkurës. Falë përbërjes së acidit laktik – një acid i butë, njollat ​​e errëta dhe pigmentimi zbehen. Prandaj, kur kombinohet me vitaminën E, produkti dyshe rrit lagështinë dhe zbardh lëkurën.

Si të bëni maskë me kos me vitaminë E:

• Përdorni një kapsulë me tretësirë ​​të vitaminës E të përzier me 1/2 kuti kos.

• Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në lëkurë dhe më pas masazhoni butësisht për 3-5 minuta.

• Aplikoni maskën e kosit me vitaminë E për 15-20 minuta.

• Lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

>>> Lexo më shumë: 6 mënyra për të zbukuruar fytyrën me kos THJESHTA POR EFEKTIVE

2. Maskë me vitaminë E dhe pluhur shafran i Indisë

Maskë me vitaminë E dhe shafran të Indisë

Pluhuri i shafranit të Indisë ka veti të shkëlqyera anti-inflamatore dhe antibakteriale. Aplikoni maskën e vitaminës E me shafran të Indisë për të ndihmuar në shërimin e dëmtimeve, përmirësimin e gjendjes së lëkurës së errët.

Si të bëni maskë me vitaminë E dhe shafran të Indisë:

• Përdorni një kapsulë me tretësirë ​​të vitaminës E të përzier me 2 lugë çaji pluhur shafran i Indisë.

• Përdorni një furçë të butë për ta aplikuar përzierjen në mënyrë të barabartë në lëkurë.

• Aplikoni një maskë me vitaminë E dhe shafran të Indisë për 15-20 minuta

• Lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

3. Vitamina E dhe vezët

Vitamina E dhe vezët e pulës

Vezët e pulës përmbajnë shumë minerale të dobishme për lëkurën si vitamina A, B, E dhe zink. Këto janë gjithashtu antioksidantë efektivë. Kombinimi i vitaminës E me vezët e pulës ndihmon në ngadalësimin e procesit të plakjes, zbehjen e njollave të errëta dhe zbardhjen dhe lëmimin e lëkurës.

Si të bëni maskë me vitaminë E dhe vezë:

• Përdorni një kapsulë me tretësirë ​​të vitaminës E të përzier me të bardhën e vezës.

• Përzieni vitaminën E me të bardhat e vezëve dhe më pas përdorni një furçë të butë për ta aplikuar në mënyrë të barabartë në lëkurë.

• Masazhoni lëkurën për 3-5 minuta për të ndihmuar lëndët ushqyese të depërtojnë thellë në lëkurë.

Tham Khảo Thêm:  Ăn chuối luộc có giảm cân không? Chuối luộc bao nhiêu calo?

• Aplikoni maskën me vitaminë E dhe vezë për 15-20 minuta.

• Shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

>>> Lexo më shumë: 10 RECETA PËR LËKURËN E BUKURISË NGA MASKA E VEZËVE

4. Maskë me aloe vera dhe vitaminë E

Maska me aloe vera dhe vitaminë E

Aloe vera është e pasur me vitamina dhe minerale. Aloe vera përdoret edhe si mjekësi popullore për shkak të përdorimit të saj të madh. Mucilaga në xhelin e aloe verës ndihmon në stimulimin e sintezës së fibrave të kolagjenit dhe elastinës. Përdorimi i aloe verës dhe vitaminës E ngadalëson procesin e plakjes dhe hidraton lëkurën.

Si të bëni një maskë me aloe vera dhe vitaminë E:

• Qëroni aloe vera për të marrë tul – xhelin e rrëshqitshëm dhe më pas bëjeni pure.

• Përdorni një kapsulë me tretësirë ​​të vitaminës E me aloe vera pure.

• Përdorni një furçë të butë për ta aplikuar përzierjen në mënyrë të barabartë në lëkurë.

• Masazhoni lëkurën për 3-5 minuta që lëndët ushqyese të depërtojnë thellë në lëkurë.

• Aplikoni një përzierje me aloe vera dhe vitaminë E për 15-20 minuta.

• Shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

>>> Lexo më shumë: 13 SI TË BËNI NJË MASKË NATYRORE PËR FRYMËMARRJE TË LËKURËS NË SHTËPI

5. Maskë me vitaminë E dhe avokado

Maskë me vitaminë E dhe avokado

Ashtu si vitamina E, avokado është një frut me veti shumë të mira hidratuese dhe antioksiduese për lëkurën. Vitamina E e kombinuar me avokado ndihmon lëkurën të rifitojë shpejt lagështinë. Në veçanti, maska ​​me gjalpë me vitaminë E është e përshtatshme për lëkurën e thatë dhe të djegur nga dielli.

Duke bërë:

• Qëroni avokadon dhe bëjeni pure në formë paste.

• Përdorni një kapsulë me vitaminë E me purenë e avokados.

• Përdorni një furçë të butë për ta aplikuar përzierjen në mënyrë të barabartë në lëkurë.

• Masazhoni lëkurën për 3-5 minuta për të ndihmuar lëndët ushqyese të depërtojnë thellë në lëkurë.

• Aplikoni vitaminë E dhe avokado për 15-20 minuta

• Lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

>>> Lexo më shumë: CILAT JANË PËRFITIMET E MASKËS SË BUKURISË? 7 PËRFITIMET DHE 7 SI TË BËNI NJË MASKË GJALPI

6. Maskë me vitaminë E dhe limon

Maska me vitaminë E dhe limon

Limoni përmban përmbajtje të bollshme të vitaminës C. Ky frut ka aftësinë të pastrojë poret, ndërkohë që frenon melaninën dhe redukton mirë njollat ​​e errëta. Përdorimi i një maske nga vitamina E me lëng limoni ndihmon në zbardhjen e lëkurës dhe parandalimin e plakjes së lëkurës.

Duke bërë:

• Përdorni një kapsulë me tretësirë ​​të vitaminës E me lëng limoni.

• Vendoseni përzierjen në lëkurë të errët, njolla të errëta, melasma. Absolutisht mos aplikoni për pustula, skuqje dhe plagë të hapura në lëkurë.

• Prisni rreth 10 minuta, më pas lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

7. Vitamina E dhe vaji i kokosit

Vitamina E dhe vaji i kokosit

Vaji i kokosit përmban shumë lëndë ushqyese që janë të mira për lëkurën. Përdorimi më i mirë i vajit të kokosit është hidratimi i lëkurës. Vaji i kokosit i kombinuar me vitaminën E rrit aftësinë për të hidratuar, duke e bërë lëkurën të butë menjëherë.

Duke bërë:

• Përdorni një kapsulë me tretësirë ​​të vitaminës E të përzier me vaj kokosi.

• Përdorni një furçë të butë për ta aplikuar përzierjen në mënyrë të barabartë në lëkurë.

• Masazhoni lëkurën për 3-5 minuta për të ndihmuar lëndët ushqyese të depërtojnë thellë në lëkurë.

• Aplikojeni maskën për 15-20 minuta.

• Shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

Tham Khảo Thêm:  Top 10 phim Mike Angelo hấp dẫn trên màn ảnh châu Á

>>> Lexo më shumë: SEKRETET E BUKURISË TË MASKAVE TË DOMATEVE MËNYRA E DREJTË PËR TË KETË LËKURË TË BUKUR

9. Vitamina E dhe karotat

Vitamina E dhe karotat

Karotat përmbajnë shumë vitaminë A, e cila ndihmon në zbardhjen dhe ndriçimin e lëkurës dhe parandalimin e shfaqjes së pigmentimit. Maska e vitaminës E dhe karotave ka efektin e përmirësimit të lëkurës së errët dhe të pabarabartë.

Duke bërë:

• Lani karotat, qëroni dhe shtrydhni lëngun.

• Përdorni një kapsulë me tretësirë ​​të vitaminës E të përzier me lëng karrote.

• Duke përdorur një maskë letre të ngjeshur, hidheni në përzierje për të lejuar që maska ​​të thithë lëndët ushqyese.

• Aplikojeni maskën në lëkurë për 15-20 minuta.

• Shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

>>> Lexo më shumë: CILAT JANË PËRFITIMET E MASKËS SË KARROTËS? 5 PËRFITIMET DHE 9 RECETA MASKË

10. Maskë me vitaminë E dhe ujë trëndafili

Maskë me vitaminë E dhe ujë trëndafili

Uji i trëndafilit i kombinuar me vitaminën E ka një efekt shumë të mirë hidratues në lëkurë. Në të njëjtën kohë, kjo dyshe ndihmon edhe në shtrëngimin e poreve dhe kundër plakjes së lëkurës së fytyrës.

Duke bërë:

• Përdorni një kapsulë me tretësirë ​​të vitaminës E të përzier me ujë trëndafili. Ju mund të gjeni produkte të njohura të ujit trëndafili që ofrojnë lagështi si: Uji i Trëndafilit Thayers, Uji Trëndafili i Çajit të Gjelbër Innisfree, Uji Trëndafili Hada Labo…

• Duke përdorur një maskë letre të ngjeshur, hidheni në përzierje që maska ​​të thithë lëndët ushqyese.

• Aplikojeni maskën në lëkurë për 15-20 minuta.

• Shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

11. Vitamina E dhe bollgur

Vitamina E dhe tërshëra

Vitamina E e kombinuar me tërshërën ndihmon që lëkura të ketë lagështi të mjaftueshme, më të lëmuar. Komponimet e aminoacideve dhe vitaminës B në tërshërë gjithashtu punojnë për të trajtuar aknet dhe për të reduktuar në mënyrë efektive njollat ​​e errëta. Prandaj, një paketë fytyre me vitaminë E dhe tërshërë ka një efekt pozitiv në lagështinë dhe shkëlqimin e lëkurës.

Duke bërë:

• Përzieni së bashku miellin e tërshërës, një kapsulë tretësirë ​​të vitaminës E dhe pak qumësht të freskët pa sheqer.

• Përdorni një furçë të butë për të aplikuar një shtresë të hollë të përzierjes në lëkurë.

• Masazhoni lëkurën për 3-5 minuta për të ndihmuar lëndët ushqyese të depërtojnë thellë në lëkurë.

• Aplikojeni maskën për 15-20 minuta.

• Shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

>>> Lexo më shumë: ÇFARË PËRFITONI NGA bollguri? 8 EFEKTE + 7 MASKË

12. Vitamina E me Serum Vitamina B5

Vitamina E me serum vitamine B5

Maska zbardhuese e lëkurës nga vitamina E dhe vitamina B5 është e përshtatshme për lëkurën e thatë të shkaktuar nga ekspozimi ndaj pluhurit dhe rrezet e diellit. B5 punon për të parandaluar humbjen transepidermale të ujit. Ndërkohë, vitamina E ka aftësinë të krijojë një shtresë të hollë lipidike për lëkurën. Kombinimi i këtyre dy lëndëve ushqyese ndihmon në ruajtjen e lagështirës dhe elasticitetit të lëkurës.

Duke bërë:

• Përzieni tretësirën e vitaminës E me serumin e vitaminës B5.

• Përdorni një furçë të butë për ta aplikuar përzierjen në mënyrë të barabartë në lëkurë.

• Masazhoni lëkurën për 3-5 minuta për të ndihmuar lëndët ushqyese të depërtojnë thellë në lëkurë.

• Aplikojeni maskën për 15-20 minuta.

• Shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

>>> Lexo më shumë: 17 MASKAT MË TË MIRA TË AKNEVE QË DUHET TË DINI

13. Vitamina E e kombinuar me pluhur çaji jeshil

Vitamina E e kombinuar me pluhur çaji jeshil

Pluhuri i çajit jeshil ka aftësinë për të eksfoluar në mënyrë efektive dhe për të parandaluar sekretimin e sebumit. Përdorni një maskë me vitaminë E me çaj jeshil për të ndihmuar në pastrimin e papastërtive të fshehura në lëkurë. Që atëherë, gjendja e akneve të fshehura, pikave të zeza në fytyrë është përmirësuar ndjeshëm.

Tham Khảo Thêm:  Top 8 bộ phim của Mick Tongraya

Duke bërë:

• Përzieni mirë një përzierje të një kapsule me tretësirë ​​të vitaminës E, pluhur çaji jeshil dhe pak qumësht të freskët pa sheqer.

• Përdorni një furçë të butë për të aplikuar një shtresë të hollë të përzierjes në lëkurë.

• Masazhoni lëkurën për 3-5 minuta për të ndihmuar lëndët ushqyese të depërtojnë thellë në lëkurë.

• Aplikojeni maskën për 15-20 minuta.

• Shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

>>> Lexo më shumë: ÇFARË JANË MASKA E ÇAJIT GJELBOR? 6 EFEKTE DHE SI TA BËNI ATË

14. Maskë e vitaminës E e kombinuar me aspirinë

Maska e vitaminës E e kombinuar me aspirinë

Aspirina është efektive në reduktimin e akneve inflamatore, cisteve dhe pustulave. Aspirina përmban një sasi të madhe të BHA, e cila ka veti efektive anti-inflamatore dhe antibakteriale. Kombinimi i vitaminës E me aspirinë redukton aknet inflamatore në lëkurë. Përveç kësaj, kjo maskë gjithashtu pastron sebumin dhe pastron bakteret thellë në pore.

Duke bërë:

• Përzieni së bashku një përzierje të aspirinës së pure me një kapsulë tretësirë ​​të vitaminës E.

• Përdorni një furçë të butë për të aplikuar një shtresë të hollë në lëkurë.

• Masazhoni lëkurën për 3-5 minuta për të ndihmuar lëndët ushqyese të depërtojnë thellë në lëkurë.

• Aplikojeni maskën për 15-20 minuta.

• Shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

>>> Lexo më shumë: 6 HAPA PËR TË JETË MASKË LETË BUKURI

15. Vitamina E dhe B1. Maskë

B1 dhe vitaminë E

Vitamina B1 është një lëndë ushqyese që forcon rezistencën e trupit. Kur kombinohet me maskën e vitaminës E, gjendja e lëkurës me akne do të përmirësohet. Në të njëjtën kohë, kjo dyshe lëndësh ushqyese balancon edhe pigmentimin e lëkurës, duke reduktuar errësimin e lëkurës. Nga atje, lëkura juaj bëhet më e ndritshme dhe më e tonifikuar.

Duke bërë:

• Përzieni mirë përzierjen e B1 të puresë me një kapsulë tretësirë ​​të vitaminës E.

• Përdorni një furçë të butë për të aplikuar një shtresë të hollë të maskës në lëkurë.

• Masazhoni lëkurën për 3-5 minuta për të ndihmuar lëndët ushqyese të depërtojnë thellë në lëkurë.

• Aplikojeni maskën për 15-20 minuta.

• Shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

>>> Lexo më shumë: 6 EFEKTET E VITAMINËS B1 PËR LËKURËN, FLOKËT DHE 6 MASKË EFEKTIVE

Sa kohë duhet mbajtur maska ​​me vitaminë E?

Sa kohë duhet aplikuar maska ​​me vitaminë E?

Për shkak se vitamina E kombinohet edhe me shumë përbërës të tjerë, është mirë që të aplikohet vetëm për 15-20 minuta. Sidomos me përbërës të kombinuar si limoni, aplikimi i zgjatur nuk do të jetë i mirë për lëkurën.

Këtu janë 15 mënyrat kryesore maskë me vitaminë E Ai vlerësohet për efektet e tij zbardhuese dhe hidratuese. Shpresoj se do të zgjidhni se si të përdorni maskën me vitaminë E të përshtatshme për gjendjen e lëkurës tuaj. Ju uroj që së shpejti të keni lëkurë të bardhë dhe të ndritshme sipas dëshirës!

Revista e modës Harper’s Bazaar VietnamCảm ơn bạn đã đọc bài viết 15 cách đắp mặt nạ vitamin E dưỡng trắng da hiệu quả nhất . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Top 10 phim của Kim So Yeon

Bộ phim của Kim So Yeon gây ấn tượng với diễn xuất thực lực. Ảnh: Instagram @sysysy1102 Kim So Yeon sinh ngày 2 tháng 11 năm 1980,…

11 tác hại của việc mổ mắt cận thị và cách giảm biến chứng

Các tác dụng phụ của phẫu thuật cận thị là gì? Biến chứng sau mổ cận thị chỉ xuất hiện ở một số trường hợp hiếm hoi….

Top 17 phim Kim Soo Hyun đóng giúp anh tỏa sáng trên màn ảnh

Dưới đây là 10 phim giúp Kim Soo Hyun tỏa sáng. Ảnh: Instagram kimsoohyunpage Kim Soo Hyun là nam diễn viên Hàn Quốc, nổi tiếng với gương…

5 tác hại của trái nhàu là gì? Chế biến trái nhàu như thế nào?

Dù là Đông y hay Tây y, bất kỳ loại thuốc nào nếu sử dụng không đúng cách sẽ gây hại cho sức khỏe. Trái nhàu cũng…

Uống C sủi có giảm cân không? Uống nhiều có gây hại không?

Uống vitamin C dạng sủi bọt đã trở thành thói quen của nhiều người để tăng cường sức khỏe. Ngoại trừ điều này, Uống C sủi có…

Phim Jisoo đóng tên gì? 5 phim “chào sân” của Jisoo Blackpink

Tên bộ phim mà Jisoo tham gia là gì? Ảnh: Instagram @sooyaaa__ Jisoo trở thành thực tập sinh của YG Entertainment vào năm 2011. Trong khoảng 5…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *