4 cách tô son môi đẹp tự nhiên thu hút mọi ánh nhìn

Pra, cili është sekreti për të pasur buzë tërheqëse me buzëkuq si pa buzëkuq? Le t’i referohemi si të aplikoni buzëkuq të bukur natyral nga Harper’s Bazaar Vietnam.

si të aplikoni buzëkuq të bukur natyral

Si të aplikoni buzëkuq të bukur natyral: Si të aplikoni buzëkuqin krem ​​mat

Buzëkuqi Matte është një buzëkuq kremoz, kur aplikohet në buzë, kremi do të thahet, duke ju bërë të ndiheni sikur sapo keni mbuluar një shtresë të lëmuar xhel në buzët tuaja.

Pika plus e buzëkuqit mat është se është plotësisht jo i shkëlqyeshëm, nuk ngjitet në buzë, ka një ngjyrë standarde deri në 95%, e mban ngjyrën deri në 7-8 orë dhe pothuajse mbulon 100% të defektet e buzëve.

Megjithatë, përdorimi i buzëkuqit mat kërkon edhe një sekret në mënyrën e aplikimit të buzëkuqit sepse ky krem ​​është i prirur për tharjen e buzëve dhe grumbullimin. Le të shohim se si të aplikoni buzëkuq të bukur me buzëkuq mat!

Si të aplikoni buzëkuqin me buzëkuq mat

Zgjidhni buzëkuq me një ngjyrë të spikatur, pak të guximshme për t’i bërë buzët tuaja të duken të freskëta dhe rrezatuese. Ky është edhe sekreti i parë në mënyrën e aplikimit të buzëkuqit të bukur. Ju mund të zgjidhni ngjyra si e kuqe rubin, e kuqe tulle ose e kuqe vishnje për një ngjyrë buzësh shumë natyrale!

Teknika e aplikimit të buzëkuqit – Si të aplikoni buzëkuqin në mënyrë natyrale

• Ju aplikoni buzëkuq në 1/3 e buzëve tuaja dhe më pas shtrëngoni buzët për të përhapur buzëkuqin më shumë se 2/3 e buzëve tuaja.

• Si të aplikoni buzëkuqin e bukur për Buzët janë më të përshtatshme për njerëzit me buzë të trasha, duke sjellë bukuri të brishtë por po aq tërheqëse.

• Mos harroni hapi i fundit në mënyrën e aplikimit të buzëkuqit të bukur për buzët është aplikimi i një shtrese lip gloss pas përfundimit për të krijuar një efekt me shkëlqim.

>>> Lexo më shumë: ROUGE DIOR’s 9 NGJYRAT LUKSORE MË TË MIRA DHE MË TË SHITURA

Teknika e aplikimit të buzëkuqit

Si të aplikoni buzëkuq të bukur mat buzë të plota

Nëse aplikimi i buzëkuqit është i përshtatshëm për buzë të trasha mënyrë përleshje buze te bukura Buzët e plota janë një zgjedhje më e arsyeshme për buzët e holla. Aplikoni buzëkuq me buzë të plota pa kufizuar tonet e buzëkuqit, nga tonet e lehta si nudo deri te ato të errëta si purpuri janë të gjitha të bukura. Para se të aplikoni buzët e plota, duhet të vizatoni linja buzësh për t’i bërë buzët të duken më të trasha dhe më tërheqëse.

Sekreti se si të aplikoni buzëkuq të bukur natyral për të kapërcyer kufizimet e buzëkuq mat Te behesh:

• Eksfolioni buzët një herë në javë, aplikoni rregullisht balsam buzësh.

• Përpara se të vendosni buzëkuqin mat, mënyra natyrale për të aplikuar buzëkuqin është të aplikoni një shtresë balsami dhe më pas ta fshini për të hequr lëkurën e vdekur nga buzët tuaja. Më pas aplikoni një shtresë balsami për buzët, përdorni një peshqir letre për të thithur shkëlqimin dhe në fund aplikoni një buzëkuq mat në buzë.

>>> Lexo më shumë: ÇFARË buzëkuq duhet të përdorin gratë shtatzëna? 12 LLOJET E SIGURISË

Si të aplikoni bukur buzëkuqin krem

Si të aplikoni bukur buzëkuqin krem

CHRISTIAN DIOR, Rouge Dior Liquid ngjyra e buzëkuqit 901

Buzëkuqi krem ​​(Creme lipstick) është një buzëkuq i lëngshëm, zakonisht i vendosur në një shishe, duke përdorur një furçë të veçantë për të lyer buzët.

Përparësitë e kremit të buzëkuqit: Buzëkuqi përmban vajra hidratues që ndihmojnë në mbajtjen e buzëve të buta dhe të lëmuara. Buzëkuq krem ​​deri në 85% ngjyrë standarde dhe ka ngjitje të mirë ngjyrash, por jo aq të mirë sa buzëkuqi krem ​​mat.

Defekt: Buzëkuqi është pak me shkëlqim, i lehtë për t’u ngjitur, i lehtë për t’u ngjitur kur hahet. Substanca dylli në buzëkuq i bën buzët tuaja të ndjehen paksa të thata. Ju duhet të dini se si të aplikoni buzëkuq të bukur natyral si më poshtë:

Si të aplikoni buzëkuq të bukur si një yll me buzëkuq krem

Disa ngjyra të buzëkuqit krem ​​që janë të përshtatshme për larjen e buzëve janë kafe dheu, rozë dheu. Mënyra për të aplikuar buzëkuq të bukur me buzëkuq krem ​​është të zgjidhni një buzëkuq krem ​​me teksturë të lëngshme dhe të lehtë për t’u manipuluar për të larë buzët.

Tham Khảo Thêm:  Top 12 phim để đời của huyền thoại Arnold Schwarzenegger

• Së pari, përdorni balsam buzësh për të zbutur buzët dhe krijoni një efekt të fryrë.

• Më pas vendosni buzëkuqin në 3 pika në qendër të buzëve: mesi i buzëve dhe anët e gojës.

• Përdorni një shtupë pambuku, majë gishtash ose furçë për të përhapur butësisht ngjyrën drejt buzëve.

Si të aplikoni bukur buzëkuqinPër të krijuar sa më shumë pikë për buzët, mund të shtoni një shtresë me shkëlqim buzësh të lehta për t’i bërë buzët më të shëndosha dhe të freskëta.

Sekreti për një buzëkuq të bukur është të aplikoni një shtresë mjalti në buzët para se të shkoni në shtrat çdo ditë dhe ta lini atë gjatë natës për të ndihmuar në zbutjen dhe eksfolimin e buzëve.

>>> Shihni më shumë: 4 KËSHILLA PËR FËMIJËT NGA ANGELABABY

Si të aplikoni buzëkuq të bukur

buzëkuq

CLÉ DE PEAU BEAUTÉ Buzëkuq ngjyrë kashmiri 104

Buzëkuqi është forma tradicionale e buzëkuqit, zakonisht në formë të gjatë të rrumbullakët ose katrore. Buzëkuqi gjithashtu ka një ngjyrë standarde, ngjyrë të qëndrueshme, dhe buzëkuqi është i butë dhe i lëmuar. Avantazhi i buzëkuqit është se është i lehtë për t’u përdorur. E keqja është se buzëkuqi prishet edhe kur bie. Pra, si të aplikoni buzëkuq të bukur me buzëkuq, a e dini?

Si të aplikoni buzëkuqin me buzëkuq

• Zgjidhni 2 ngjyra të ndryshme buzëkuqi por kanë të njëjtin ton, thjesht të ndryshëm në intensitet.

• Aplikoni buzëkuq me nuancë të lehtë në buzë, më pas aplikoni një buzëkuq me nuancë të errët në qendër të buzëve.

• Përzieni ngjyrën nga brenda jashtë duke shtrënguar lehtë buzët ose duke përdorur një gisht ose furçë.

Mënyra për të aplikuar buzëkuqin natyralisht të bukur me buzëkuq është të shtoni një shtresë balsam buzësh si hapin e fundit për buzë më seksi dhe më të plota.

>>> Lexo më shumë: Buzëkuq i kuq i ftohtë, NGJYRË PËR bukuroshet aziatike

Si të godasësh buzëkuq natyral me buzëkuq i bukur

Si të aplikoni buzëkuq të bukur

Buzëkuqi i lëngshëm, i njohur edhe si tint, është një linjë buzëkuqi që ka një teksturë të lëngshme dhe është shumë i hollë në buzë. Buzëkuqet ruhen në shishe buzëkuqi të pajisura me furça për lehtësinë e përdorimit.

Veçori e buzëkuqit me bazë uji është aftësia e tij për t’u ngjitur jashtëzakonisht mirë me ngjyrën, gjë që vlerësohet më mirë se buzëkuqi mat, buzëkuqi krem ​​mat. Për të apasionuarit e buzëkuqit, buzëkuqi me ngjyrë është zgjidhja perfekte.

Si të godasësh buzët janë po aq të bukura sa Buzëkuq i kombinuar me buzëkuq mat

Ngjyrosja e buzëve është projektuar posaçërisht për liner buzësh, por kur kombinohet me buzëkuq të tjerë, do të japë një efekt “magjik” në krahasim me përdorimin e vetëm.

Si të aplikoni buzëkuqin Buzëkuqi me buzëkuq të lëngshëm i kombinuar me buzëkuq mat është shumë i thjeshtë. Fondatinën e lyeni me buzëkuq mat. Më pas mbushni buzët me lip gloss dhe përziejini mirë.

Udhëzimet specifike se si të lani bukur buzët me buzëkuq mat dhe të lëngshëm janë si më poshtë:

• Aplikoni një shtresë buzëkuqi krem ​​në të gjithë buzët. Zgjidhni vetëm ngjyra nudo ose të lehta.

• Përdorni një buzëkuq me ngjyrë më të çelur në të gjithë buzët.

• Përdorni një buzëkuq mat më të errët për të mbivendosur buzëkuqin krem ​​në pozicionin pak poshtë buzëve.

• Përdorni një furçë buzësh të së njëjtës ngjyrë me bazën e buzëkuqit krem ​​për t’i bërë buzët tuaja të duken më të mprehta.

Mënyra natyrale e aplikimit të buzëkuqit mund të sjellë një efekt të këndshëm ngjyrash dhe të krijojë një ngjyrë të re për buzët tuaja. Ajo mund ta aplikojë këtë buzëkuq të bukur me rastin e shëtitjeve, daljeve me miqtë.

Tham Khảo Thêm:  Trường nguyệt tẫn minh có giúp La Vân Hi và Bạch Lộc đại bạo?

Si të aplikoni buzëkuq në mënyrë natyrale të bukur:

Zgjidhni 2 lloje buzëkuqi me tone të ngjashme, ngjyra e nuancës është më e errët se buzëkuqi mat.

Përdorni vetëm një sasi të mjaftueshme balsami për buzët, sepse nëse përdoret shumë, mund të humbasë ngjyrën e fondatinës.

Si të aplikoni buzëkuq të bukur në mënyrë natyrale: Mbushni buzët me buzëkuq të lëngshëm

• Fillimisht merrni një korrektor dhe vendosni një shtresë të hollë në buzët tuaja.

• Përdorni një laps për të vizatuar rreth vijës së buzës për të përcaktuar një formë të mprehtë buzësh.

• Ju merrni furçën e buzëkuqit për ta aplikuar në mënyrë të barabartë buzëkuqin në buzët tuaja. Mënyra më e mirë për të aplikuar buzëkuqin është të mos lejoni që buzëkuqi të njolloset jashtë vijës së buzës. Thjesht aplikojeni në shtresa derisa të merrni ngjyrën e dëshiruar. Mund të aplikoni fillimisht buzëkuqin në buzën e poshtme, të prisni që të thahen dhe të marrin ngjyrën standarde, më pas ta aplikoni në buzën e sipërme.

Mënyra e aplikimit të buzëkuqit natyral me buzë të plota me buzëkuq të lëngshëm do t’i shtojë asaj më shumë hijeshi dhe seksi.

>>> Lexo më shumë: 7 SEKRETET PËR T’U DUKUR GJATE GJATE TË GJITHË DITËN

Udhëzime se si të aplikoni buzëkuq të bukur natyral për të gjitha format e buzëve

si të aplikoni buzëkuq të bukur natyral

1. Si të aplikoni buzëkuq të bukur për buzë të trasha

Buzët e trasha janë një “armë” që magjeps të gjithë sytë. Buzët e trasha janë të përshtatshme për të gjitha mënyrat e aplikimit të buzëkuqit, por goditja e zemrës së buzëve është vërtet “e vërtetë”.

Këshillat se si të aplikoni buzëkuq të bukur natyral për buzë të trasha janë:

• Përdorni korrektor për të mbushur vijën e buzëve.

• Mos përdorni lip gloss, buzëkuq me shumë shimmer

• Ngjyra e buzëkuqit e përshtatshme për buzët e trasha është nude, nude portokalli ose nude rozë.

2. Si të aplikoni buzëkuq të bukur për buzët e holla

Si të aplikoni buzëkuq të bukur për buzët e holla

Me buzë të holla, stili i buzëkuqit të plotë është më i përshtatshmi për ju. Si të aplikoni buzëkuq të bukur te Për të krijuar një ndjenjë ngopjeje dhe hijeshie për buzët, mund të bëni sa më poshtë:

• Zgjidhni ngjyra të ndezura të buzëkuqit, shmangni ngjyrat e theksuara të buzëkuqit si e kuqja e verës ose vjollca e kumbullës.

• Aplikoni një shtresë balsami pa ngjyrë përpara se të aplikoni korrektorin në vijën e buzëve.

• Lini buzët lehtë mbi buzën e buzëve për të krijuar një ndjenjë të plotë dhe joshëse.

>>> Lexo më shumë: KËSHILLOJE SI TË VESHJE SUPER SUPER LEHTË, SUPER BUKURA, SUPER FLEKSILE

3. Si të aplikoni buzëkuq të bukur për buzë të trasha dhe të holla

• Para se të vendosni buzëkuqin, pastroni dhe hidratoni buzët në mënyrë që procesi i aplikimit të buzëkuqit të mos thahet.

• Lini buzët rreth 1 mm nga buza e jashtme e buzëve tuaja.

• Përdorni një buzëkuq me ngjyrë neutrale për të lyer vijën e buzëve që sapo keni vizatuar.

• Aplikoni buzëkuqin në pjesën tjetër të buzëve, duke lënë 1 mm të vijës së buzës sapo të përfunduar.

4. Si të aplikoni buzëkuq të bukur për buzët e errëta

Si të aplikoni buzëkuq të bukur për buzët e errëta

Buzët e errëta janë një problem që shumë femra kanë dhimbje koke. Sepse vetëm aplikimi i gabuar i buzëkuqit do të zbulojë lehtësisht buzët e errëta. Sekreti se si të aplikoni buzëkuq të bukur natyral për buzët e errëta është:

• Përdorni 2 ngjyra buzëkuqi: Lyeni bazën me ngjyrë rozë dheu ose portokalli. Më pas lyeni ngjyrën kryesore të buzëkuqit si të kuqe ose portokalli.

• Përdorni duart ose një shtupë pambuku për të përzier 2 ngjyrat e buzëkuqit.

Përveç kësaj, ju mund të përdorni korrektor për të mbuluar buzët e errëta. Përdorni një liner buzësh dhe më pas mbushni pjesën e brendshme. Më pas aplikoni ngjyrën e buzëkuqit që dëshironi të lyeni në buzët tuaja.

Tham Khảo Thêm:  8 bộ phim xuất sắc nhất của đạo diễn James Cameron

>>> Lexo më shumë: ÇFARË LËKURË ËSHTË KY Trëndafili ORIGHT? TOP 10 LINJAT QË JU TË ZGJEDHNI GRATË

Si të aplikoni buzëkuq të bukur që zgjat dhe nuk zbulon defekte

1. Si të lani buzët e bukura dhe të qëndrueshme me pluhur talk

Si të lani buzët e bukura me ngjyrë të qëndrueshme me pluhur talk

Nëse shpesh jeni të mërzitur nga ngecja e buzëkuqit në gota me ujë, filxhanë… kur hani, atëherë provoni menjëherë se si ta mbani buzëkuqin jetëgjatë me pluhur talk.

Pas aplikimit të grimit, aplikoni një shtresë të lehtë pluhuri për fëmijë në buzët tuaja. Pas rreth 15 minutash, aplikoni buzëkuq. Pluhuri i foshnjës do të mbajë buzëkuqin në buzë, ngrënia dhe pirja nuk do të lëvizin. Përdorni pluhur për fëmijë për të qenë të sigurt.

2. Si t’i lani bukur buzët pa i zbuluar gjurmët e buzëve

Si të lani buzët e bukura pa zbuluar gjurmët e buzëve

Përdorni një furçë kur vendosni buzëkuqin: Për shkak se furça ndihmon për të përhapur buzëkuqin në mënyrë të barabartë në buzë, struktura e buzëve nuk ekspozohet. Më pas mund të përdorni një shtupë pambuku për të rregulluar konturin e buzëve.

Aplikoni balsam buzësh rregullisht për buzë të lëmuara dhe të plasaritura.

Hiqni grimin nga buzët tuaja për të hequr buzëkuqin e vjetër të një dite më parë. Ato mund të jenë shkaku i gjurmëve të buzëve tuaja. Përdorni korrektor për të mbuluar shpejt linjat e buzëve.

>>> Lexo më shumë: TOP 5 ngjyrat më të mira të buzëkuqit për lëkurën e nxirë

3. Si të aplikoni buzëkuq të bukur natyral pa u lyer

aplikoni balsam buzësh

Kushdo që sapo ka filluar të aplikojë buzëkuq, ndeshet edhe me gjendjen që buzëkuqi të jetë i njollosur dhe i shëmtuar. Mënyra më e mirë për të aplikuar buzëkuq është:

• Aplikoni gjithmonë balsam buzësh përpara buzëkuqit. Pas 5 minutash, aplikoni ngjyrën e buzëkuqit në buzë.

• Astar buzësh për të kufizuar situatën e njollosjes së buzëkuqit dhe në të njëjtën kohë për të mbuluar buzët e errëta.

• Përdorni një furçë buzëkuqi për të kufizuar njollosjen e buzëve.

• Përdorni një shami për të fshirë buzëkuqin për t’i bërë buzët tuaja të duken më natyrale.

Këshilla për t’u kujdesur siç duhet për buzët në mënyrë që buzëkuqi juaj të ketë një ngjyrë standarde

Ashtu si grimi, heqja e grimit apo kujdesi për buzët është i domosdoshëm përveç buzëkuqit të bukur natyral.

1. Përdorni pastrues grimi për buzët

Përdorni pastrues të specializuar për grimin e syve dhe buzëve për t’i mbajtur buzët të lëmuara. Produktet kozmetike si buzëkuqët mat, buzëkuqët krem ​​etj janë gjithashtu shumë ngjitëse dhe të qëndrueshme nëse lahen në mënyrën e zakonshme.

2. Eksfolioni buzët rregullisht

Eksfolioni rregullisht buzët

Buzët gjithashtu duhet të pastrohen rregullisht. Eksfolimi jo vetëm që ndihmon buzët të duken më të lëmuara, por gjithashtu thith lëndët ushqyese nga balsami ose maska ​​e buzëve. Buzët do të bëhen rozë dhe do të zvogëlojnë rrathët e errët.

3. Përdorni një maskë gjumi për buzët tuaja

Mënyra natyrale e aplikimit të buzëkuqit në një ngjyrë të bukur standarde lidhet me buzët e shëndetshme. Aplikimi i një maskë gjumi në buzët tuaja do t’i ndihmojë buzët tuaja të rikuperohen nga efektet e mjedisit dhe kozmetikës. Mos harroni të kombinoni maskën e gjumit gjatë natës dhe balsamin e buzëve gjatë ditës për rezultate optimale.

Shpresoj se ndarja e mësipërme e Harper’s Bazaar Vietnam ju ka ndihmuar ta dini Si të aplikoni buzëkuqin në mënyrë natyrale. Mund të hapni më tej rrugën me ngjyrat tuaja të preferuara të buzëkuqit për të krijuar një pamje tërheqëse dhe tërheqëse.

>>> Shihni më shumë: LISA MANOBAN e BLACKPINK zbulon sekretin e përdorimit të buzëkuqit për të pasur buzë të ngushta

Revista e modës Harper’s Bazaar VietnamCảm ơn bạn đã đọc bài viết 4 cách tô son môi đẹp tự nhiên thu hút mọi ánh nhìn . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Màn đêm kinh hoàng (Night has come) gây sốt với chủ đề ma sói

Màn đêm kinh hoàng (Night has come) kể về một nhóm học sinh trung học bị buộc phải chơi trò chơi ma sói phiên bản chết chóc….

Lịch trình du lịch Phan Thiết 3 ngày 2 đêm vi vu thủ phủ biển xanh

Để bạn có thể tối ưu thời gian đi chơi, sắp xếp các địa điểm tham quan một cách khoa học, Bazaar Vietnam gợi ý lịch trình…

Top 64 phim kinh dị Hàn Quốc hay và rùng rợn nhất mọi thời đại

Bạn muốn biết phim nào hay? Cùng xem top 64 phim kinh dị Hàn Quốc hay mà Bazaar Vietnam giới thiệu để hiểu vì sao đề tài…

Chia sẻ kinh nghiệm du lịch Phan Thiết tự túc chi tiết từ A đến Z

Du lịch Phan Thiết tự túc là hình thức khám phá, trải nghiệm được nhiều người chọn. Phan Thiết có hàng chục cảnh quan xinh đẹp view…

Chào mừng đến Samdalri Ji Chang Wook đóng hay không?

Chào mừng đến Samdalri (Welcome to Samdalri) do Ji Chang Wook và Shin Hye Sun đóng chính nói về cuộc sống và những mối quan hệ con…

13 địa điểm du lịch Phan Thiết đẹp nhất 2023

Phan Thiết là một trong những địa điểm du lịch sở hữu tuyến đường biển đẹp và nhiều kỳ quan, di tích lịch sử nổi tiếng. Địa…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *