4 gợi ý tại nhà cho bạn

Le të mësojmë informacione rreth Harper’s Bazaar Vietnam me Harper’s Bazaar Vietnam Si të trajtoni aknet e shpinës me kripë Epsom përmes artikullit më poshtë.

Pse shfaqen puçrra në shpinë?

Si të trajtoni aknet e shpinës me kripë Epsom

Foto: Pexels

Përpara se të shikoni metodën e trajtimit të akneve të shpinës me kripë, duhet të kuptoni më mirë shkaqet e akneve të shpinës. Shpina juaj, ashtu si fytyra juaj, ka shumë gjëndra dhjamore që sekretojnë sebum.

Shkaku i akneve të shpinës është grumbullimi i qelizave të vdekura të lëkurës dhe yndyrës në poret e lëkurës, i kombinuar me një rritje të tepërt të një lloji bakteri që shkakton inflamacion të lëkurës.

Sipas ekspertëve, aknet në shpinë dhe shpatulla shpesh shoqërohen me aktivitete sportive që rrisin djersitjen dhe fërkimin me pajisjet apo veshjet sportive. Folikulat e qimeve në lëkurë bllokohen dhe më pas shpërthejnë dhe formojnë puçrra.

Për më tepër, shkaku i akneve të shpinës mund të vijë nga: ngrënia e parregullt dhe ngrënia e ushqimeve pikante dhe të nxehta – yndyrat, higjiena e gabuar e shpinës, stresi, gjumi i pamjaftueshëm, çrregullimet hormonale, efektet Shkaqet mjedisore si ngjitja e papastërtisë në jastëkë, dyshekë, rroba. ..

>>> Lexo më shumë: 13 PËRGJIGJE USHQIMORE NË PYETJE “ÇFARË TË HASH PËR TË AKSIDENTUR?”

Cilat lloje të akneve të shpinës ekzistojnë?

Cilat lloje të akneve të shpinës ekzistojnë?

Vepra artistike: Vetë.com

Lezionet e akneve të shpinës përfshijnë:

Kokat e bardha: Njihen edhe si puçrra të mbyllura. Kokat e bardha zhvillohen kur një gjëndër bllokohet nën lëkurë dhe formon një gungë të bardhë.

Pika e zezë: Kur folikulat e vendosura në sipërfaqen e lëkurës tuaj hapen, ato krijojnë pika të zeza. Pikat e zeza shkaktohen nga një reagim midis sebumit dhe ajrit, jo nga papastërtia që bllokon folikulat e flokëve tuaj.

Papulat: Këto janë gunga të vogla, të buta, rozë që shfaqen në lëkurë. Ky lloj puçrrash nuk përmban qelb dhe formohet kur gjëndra e flokëve inflamohet.

• Të njohura edhe si çibane, ato janë të mbushura me qelb të bardhë ose të verdhë. Këto lezione janë rezultat i inflamacionit në folikulin e bllokuar të flokëve. Akumulimi i qelizave të bardha të gjakut bën që pustula të mbushen me qelb.

Kistet: Këto janë lezione aknesh më të mëdha, të mbushura me qelb, të cilat gjithashtu formohen kur bakteret bllokohen në një gjëndër floku. Me aknet cistike, infeksioni do të shkojë më thellë në lëkurë, duke formuar gunga të dhimbshme dhe ndoshta dhëmbëza të përhershme.

Ka shumë mënyra për të hequr qafe aknet e shpinës, në të cilat, përdorimi i kripërave të banjës së akneve të shpinës Epsom është i besuar nga shumë gra. Pra, çfarë është kripa Epsom? A disponohet kripa Epsom në barnatore? Le të vazhdojmë të zbulojmë!

>>> Lexo më shumë: TOP 8 MËNYRAT E PREFERUARA PËR TË TRAJTUAR AKNET E ORIZIT SOT

Çfarë është kripa Epsom?

Çfarë është kripa Epsom?

Emri Epsom vjen nga një burim në qytetin Epsom, Angli. Kripë banjo për aknet e shpinës Epsom përbëhet nga dy minerale magnez dhe sulfat. Kripa Epsom shitet në barnatore si pluhur ose tabletë e thatë. Kjo kripë shpesh shtohet në ujin e ngrohtë për tu larë për të lehtësuar stresin, dhimbjet e muskujve, dhimbjet e kokës, për të përmirësuar kapsllëkun dhe për të trajtuar aknet e trupit.

Cilat janë përfitimet e kripërave të banjës për aknet e shpinës Epsom?

Trajtimi i akneve të shpinës me kripëra Epsom konsiderohet efektiv sepse ato janë një përbërës i pasur mineral dhe mund të përdoren në të gjitha zonat e trupit. Përfitimet kryesore të kripës Epsom janë:

Tham Khảo Thêm:  Kinh nghiệm du lịch Phú Quốc 3 ngày 2 đêm

1. Detoksifikoni dhe parandaloni aknet

Sulfati i magnezit në kripën Epsom redukton infeksionin, pastron mikrobet që shkaktojnë aknet, trajton aknet ekzistuese dhe shëron njollat ​​më pas. Ju mund të kapërceni aknet e shpinës nëse përdorni rregullisht kripën Epsom.

>>> Lexo më shumë: SI TË TRAJTOJNI AKNE ME VITAMINË E ËSHTË VËRTETË EFEKTIVE SI MENDONI?

2. Pastroni thellë poret

Kripa Epsom ndihmon në rregullimin e sebumit të tepërt, pastron thellë poret, balancon prodhimin e vajit dhe pengon bakteret që shkaktojnë aknet.

3. Çfarë është kripa Epsom? Trajtimi i pikave të zeza

Tekstura e ashpër e kripës Epsom mund të ndihmojë në eksfolimin e lëkurës dhe heqjen e pikave të zeza. Përdorimi i rregullt i kripës Epsom redukton dhe parandalon rritjen e pikave të zeza.

4. Trajtimi i folikulitit

Kur përdoret siç duhet, sulfati i magnezit i kripërave të banjës së akneve të pasme Epsom mund të trajtojë mirë lëkurën e infektuar lehtë. Thjesht lani zonën me ujë të ngrohtë dhe kripë Epsom dy herë në ditë.

>>> Lexo më shumë: MENI 7 DITE PËR ZGJIDHJEN E AKNEVE PËR PERSONAT ME AKNE

A është e mundur të trajtohen aknet e shpinës me kripë Epsom?

A është e mundur të trajtohen aknet e shpinës me kripë Epsom?

Megjithëse shumë njerëz përdorin kripën Epsom për të trajtuar aknet, shkencëtarët nuk i kanë studiuar efektet e saj në provat klinike. Shumica e informacionit për përdorimet e tij vijnë nga njerëzit që e kanë përdorur atë.

Aplikimi i kripërave Epsom në lëkurë mund të mos shkaktojë dëm, por gjithashtu nuk ka gjasa të sjellë ndonjë përfitim.

Disa njerëz përdorin kripë dush për trajtimin e akneve në shpinë Epsom Larja e fytyrës vuri re një përmirësim në gjendjen e akneve. Megjithatë, disa ekspertë besojnë se reduktimi i akneve është për shkak të shpeshtësisë së larjes së fytyrës dhe jo nga kripa Epsom.

Përdorimi i kripës Epsom për aknet mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit dhe zvogëlimin e ënjtjes. Përdorimi i kësaj kripe gjithashtu ndihmon në eksfolimin dhe largimin e pikave të zeza. Megjithatë, përdorimi i kripës Epsom për aknet nuk është vërtetuar shkencërisht. Megjithatë, kjo kripë është e sigurt për shumicën e njerëzve, kështu që mund ta provoni, veçanërisht nëse keni puçrra të lehta ose të rastësishme.

>>> Ju mund të jeni të interesuar në: 8 SI TË TRAJTOJNI PËRFITIMET SUPER EFEKTIVE TË LËKURËS NË SHTËPI

Si të trajtoni aknet e shpinës me kripë Epsom

Trajtimi i akneve të shpinës me kripë

Aknet përfshijnë aknet vlim, pika e zezë dhe kokat e bardha. Aknet shfaqen kur vaji, papastërtia dhe qelizat e vdekura të lëkurës bllokojnë një gjëndër floku. Disa njerëz përdorin kripën Epsom për të reduktuar ënjtjen dhe inflamacionin e akneve.

Këtu janë 5 trajtime për aknet e shpinës me kripë Epsom që mund t’i bëni në shtëpi:

1. Trajtimi i njollave me kripërat e banjës së akneve të shpinës Epsom

• Shpërndani 2-3 lugë çaji kripë Epsom në 2 gota me ujë të ngrohtë.

• Zhytni një copë pambuku ose leckë të pastër në solucionin e kripur dhe lyejeni në zonat e prekura nga aknet në shpinë.

2. Eksfoloni me kripë Epsom

Përbërja e ashpër e kripës Epsom mund të ndihmojë në eksfolimin e lëkurës duke hequr qelizat e vdekura të lëkurës dhe duke hequr pikat e zeza.

• Përzieni kripën Epsom me një vaj mbartës, si vaj ulliri ose bajame, për të formuar një pastë të lëngshme.

Tham Khảo Thêm:  Top 7 phim hay của Jin Ki Joo, kỹ sư tay ngang đóng phim

• Aplikojeni përzierjen si maskë për të gjithë trupin ose thjesht përdorni në zonat e prirura ndaj akneve. Aplikojeni butësisht me lëvizje rrethore për disa minuta.

• Pastroni me ujë të ngrohtë.

>>> Lexo më shumë: 14 USHQIM DHE PIJE FTOHTË PËR AKNE DHE LEKURE TË BUKURISË

3. Maskë me kripë Epsom

Maska me kripë Epsom

Ju mund të përzieni një avokado me kripë Epsom për ta bërë maskë kundër akneve. Avokadot përmbajnë shumë ujë, kështu që ato janë një hidratues i shkëlqyeshëm për lëkurën.

• Rrihni ose grijeni një avokado të pjekur.

• Përzieni kripën Epsom derisa të formohet një pastë e trashë.

• Aplikoni një shtresë të hollë në lëkurën e shpinës së prekur nga aknet dhe lëreni të thahet për rreth 20-30 minuta.

• Shpëlajeni me ujë të ngrohtë. Kjo metodë mund të aplikohet në lëkurën e fytyrës.

4. Banja me kripë Epsom për aknet e trupit

Aknet e trupit mund të shfaqen në zona të trupit si shpina, gjoksi dhe shpatullat. Ju mund të përdorni ndonjë nga metodat e mësipërme për këto zona të lëkurës. Por mënyra më e lehtë për të përdorur kripën Epsom për të trajtuar aknet e trupit është të bëni një banjë me kripë Epsom. Hidhni një filxhan kripë Epsom në një banjë të ngrohtë dhe zhyteni për 20 minuta. Më pas bëni dush me sapun të butë dhe ujë të ngrohtë.

>>> Lexo më shumë: A HEQ ACIDI AZELAIC AKNE? SHËNIME PËR TË KENI LËKURË TË PASTER AKNE

Kini parasysh kur trajtoni aknet e shpinës me kripë Epsom

Kini parasysh kur trajtoni aknet e shpinës me kripë Epsom

Përfitimet e kripës Epsom në trajtimin e akneve janë kryesisht për shkak të fjalës në gojë. Përdorimi lokal i kripës Epsom konsiderohet i sigurt për shumicën e njerëzve. Megjithatë, kripa Epsom mund të jetë tharëse dhe irrituese në lëkurë nëse nuk lahet plotësisht. Pra, pavarësisht se si e përdorni kripën Epsom, duhet ta pastroni lëkurën me ujë të ngrohtë pas përdorimit.

Ju gjithashtu mund të jeni alergjik ndaj kripës Epsom. Nëse përjetoni një reagim negativ si urtikarie, skuqje, ënjtje të buzëve ose gjuhës, vështirësi në frymëmarrje, kërkoni menjëherë kujdes mjekësor.

Ti mundesh trajtimi i akneve të shpinësefektive duke përdorur produkte për trajtimin e akneve ose medikamente me recetë.

Disa njerëz mund të reagojnë ndaj disa përbërësve të tjerë të përdorur në përgatitjet e kripës Epsom, si vaji i kokosit ose gjalpi. Kur përdorni kripë dush për trajtimin e akneve në shpinë Epsom, aplikoni një sasi të vogël në lëkurën tuaj fillimisht për të kontrolluar për një reagim.

Nëse spërkatja me kripë Epsom në sytë tuaj shkakton skuqje dhe dhimbje, duhet t’i shpëlani sytë me ujë.

A disponohet kripa Epsom në barnatore? Kripën Epsom mund ta gjeni në çdo farmaci ose dyqan ushqimesh shëndetësore. Përveç kësaj, ju mund të blini kripë Epsom në internet në platformat e njohura të tregtisë elektronike dhe faqet e internetit që shesin kripë në treg.

>>> Lexo më shumë: 8 SI TË BËNI UJIN DETOX PËR LËKURË TË BUKUR SHUME TË THJESHTË

Disa këshilla efektive për trajtimin e akneve të shpinës

1. Bëni dush shpesh

Disa këshilla efektive për trajtimin e akneve të shpinës

Përveç trajtimit të akneve të shpinës me kripë Epsom, ju duhet të pastroni trupin tuaj çdo ditë. Zgjidhni një xhel dushi që thotë “jokomedogjenik” ose “pa vaj” në paketim për të shmangur bllokimin e poreve. Shmangni sapunët antibakterialë, astringentët dhe eksfoliantët që mund t’i përkeqësojnë aknet tuaja. Dhe tregohuni të butë kur pastroni lëkurën në mënyrë që të mos dëmtoni barrierën e lëkurës.

Tham Khảo Thêm:  13 địa điểm du lịch Phan Thiết đẹp nhất 2023

Nëse keni puçrra të lehta të shpinës, mund të përdorni një xhel ose krem ​​aknesh që përmban përbërës si peroksid benzoil, resorcinol, acid salicilik dhe squfur. Ato mund të heqin njollat ​​dhe të parandalojnë shfaqjen e puçrrave të reja.

2. Dush pas stërvitjes

Temperatura dhe lagështia janë gjithmonë mjedise të favorshme për rritjen e baktereve. Kështu që bëni dush pas stërvitjes. Nëse nuk mund të bëni dush, përdorni një peshqir të butë për të fshirë djersën nga trupi.

3. Absolutisht mos shfaqni akne

Përveç përdorimit të kripërave të banjës për të trajtuar aknet e shpinës, duhet të keni parasysh se nuk duhet t’i shtrydhni aknet sepse do të dëmtojnë lëkurën tuaj. Shtrydhja e akneve rregullisht është e lehtë për të formuar njolla kafe dhe plagë në shpinë.

4. Mos vishni rroba të ngushta

Veshja e veshjeve të ngushta e bën të pamundur që lëkura të “marrë frymë”, sepse lagështia nuk mund të largohet, sidomos kur djersitni shumë. Zgjidhni rroba pambuku që thithin mirë djersën, rroba që nuk janë të ngushta me trupin në mënyrë që poret në lëkurë të jenë të hapura.

5. Mbani gjithmonë krem ​​kundër diellit

Mbani gjithmonë krem ​​kundër diellit

Rrezet ultravjollcë të diellit mund të shkaktojnë njolla të errëta dhe shenja aknesh. Aplikoni gjithmonë krem ​​kundër diellit dhe riaplikoni sipas udhëzimeve. Kremi kundër diellit do të mbrojë lëkurën tuaj nga dëmtimi i diellit që shkakton aknet, madje edhe kancerin e lëkurës.

>>> Lexo më shumë: 17 MASKAT MË TË MIRA TË AKNEVE QË DUHET TË DINI

6. Lani rregullisht çarçafët

Kombinoni aknet e shpinës me kripë dhe ndërroni rregullisht çarçafët për të hequr qelizat e vdekura dhe bakteret. Këta janë 2 faktorët kryesorë që bllokojnë poret dhe zgjasin aknet e shpinës.

5. Ushqimi i shëndetshëm

Një dietë e shëndetshme e pasur me vitamina dhe minerale nga frutat dhe perimet e freskëta është thelbësore. Duhet të kufizoni ngrënien e ushqimeve pikante, të nxehta, të yndyrshme… Mos pini pije stimuluese ose pije joalkoolike që përmbajnë shumë sheqer. Është mirë të pini nga 2 litra ujë të filtruar në ditë për të rritur aftësinë për të eliminuar toksinat nga lëkura juaj.

6. Ekzaminimi dermatologjik

Nëse përdorimi i kripërave të banjës për aknet ose ndonjë nga metodat e mësipërme nuk përmirëson aknet tuaja, shihni një dermatolog për trajtimin e duhur.

Në varësi të ashpërsisë së akneve të shpinës, mjeku mund të këshillojë për metodat e kontrollit të akneve, si p.sh. përshkrimin e antibiotikëve, medikamentet për aknet nga goja, qitje me lazer, etj.

Punë Trajtimi i akneve të shpinës me kripë Epsom i kombinuar me rutinën e duhur të kujdesit të lëkurës mund të zvogëlojë aknet e shpinës, duke ju dhënë lëkurë më të pastër dhe më të shëndetshme. Harper’s Bazaar Vietnam ju uron suksese!

>>> Shih më shumë: TRAJTIM I SHKELQYER AKNEVE ME KONS PA SHEQER

Revista e modës Harper’s Bazaar VietnamCảm ơn bạn đã đọc bài viết 4 gợi ý tại nhà cho bạn . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

6 phim mới ấn tượng của “phù thủy thời gian” Christopher Nolan

Christopher Nolan là ai? Christopher Nolan là một đạo diễn, nhà biên kịch, doanh nhân kiêm nhà sản xuất điện ảnh nổi tiếng gốc Anh. Đôi nét…

Du lịch châu Âu mùa nào đẹp nhất trong năm?

Hầu hết những người có điều kiện kinh tế ổn định, sống theo chủ nghĩa “xê dịch” đều muốn một lần đến châu Âu. Vậy du lịch…

5 lý do Nốt trầm đời bác sĩ Park Shin Hye đóng được yêu thích

Poster phim Nốt trầm đời bác sĩ (Doctor slump) Thuộc thể loại tình cảm và hài lãng mạn, Nốt trầm đời bác sĩ (Doctor slump) xoay quanh…

Danh sách các đạo diễn phim Việt Nam nổi tiếng

Các tác phẩm của họ không chỉ mang lại trải nghiệm mới mẻ cho khán giả mà còn làm cho điện ảnh Việt có vị thế đáng…

Du lịch Bali mùa nào đẹp nhất? Bí kíp khám phá cho người mới

Vậy đi du lịch Bali mùa nào đẹp nhất? Nên chọn địa điểm tham quan nào và thưởng thức những món ăn gì? Tìm hiểu về Bali…

Cẩm nang du lịch New York chi tiết từ A đến Z

Vậy nên đi du lịch New York vào thời điểm nào, thưởng thức ẩm thực gì và khám phá các địa điểm nào? Tất tần tật về…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *