Ăn socola đen giảm cân không? 4 mẹo giảm cân bằng socola đen

Femrat që duan të humbin peshë dhe të mbajnë formë shpesh kanë frikë të hanë çokollatë sepse përmbajnë shumë kalori që shkaktojnë shtim në peshë. Megjithatë, ndryshe nga çokollata me qumësht dhe çokollata e bardhë, çokollatë e zezë për humbje peshe Me 70% kakao, është shumë efektiv në humbjen e peshës. Bashkohuni me Harper’s Bazaar Vietnam për të zbuluar informacione interesante rreth ngrënies së çokollatës së zezë për të humbur peshë?

Vlera ushqyese e çokollatës së zezë

çokollatë e zezë për humbje peshe

Foto: Monika Grabkowska/Unsplash

Çokollata vjen nga pema e kakaos që gjendet kryesisht në Afrikën Perëndimore, Amerikën e Jugut dhe Australi. Sot në treg gjenden kryesisht 3 lloje çokollate: çokollatë e zezë, e bardhë dhe qumësht. Ndërsa çokollata e bardhë dhe qumështi përmbajnë shumë pak kakao, por shumë aditivë si sheqer dhe qumësht, çokollata e zezë ka të paktën 70% kakao dhe pa sheqer.

Në 100 g çokollatë të zezë për humbje peshe me 70-85% kakao ka rreth:

• Kalori: 604
• Karbohidratet: 46.36g
• Fibra: 11.00g
• Sheqeri: 24.23g
• Yndyrë: 43.06g
• Proteina: 7.87g
• Hekur: 12.02mg
• Magnez: 230.00mg
• Zink: 3.34mg

Çokollata e zezë është e pasur me mangan, bakër, selen… Këto lëndë ushqyese janë thelbësore për një trup të shëndetshëm. Për shembull, mangani është i rëndësishëm për rritjen e kockave dhe metabolizmin, ndërsa hekuri transporton oksigjenin në gjak dhe bakri ndihmon në ruajtjen e shëndetit të zemrës.

Në veçanti, çokollata e zezë e pastër për humbje peshe është e pasur me antioksidantë flavonoide. Flavonoidet luajnë një rol të rëndësishëm në humbjen e peshës, shëndetin e zemrës dhe parandalimin e kancerit.

>>> Lexo më shumë: MOFIMI 6 MËNYRAT PËR TË PIRË UJIN E GJETHËVE GUAVI HUMBJE E PESHËS EFIKASE

A mund të humbni peshë nëse hani çokollatë të zezë?

A mund të humbas peshë ngrënia e çokollatës së zezë?

Shumë studime kanë vërtetuar se çokollata e zezë me 70% kakao mund të ndihmojë në humbjen e peshës. Ato kanë acide yndyrore të pangopura që përmirësojnë metabolizmin dhe djegin shpejt kaloritë. Përveç kësaj, nëse hani çokollatë të zezë për të humbur peshë 20 minuta para ngrënies, ato do të frenojnë në mënyrë efektive dëshirat.

Magnezi dhe antioksidantët në çokollatën e zezë mund të përmirësojnë dhimbjen. Pra, kjo lloj çokollate është një burim i shkëlqyer ushqimi për ata që ushtrohen çdo ditë për të humbur peshë dhe për të mbajtur në formë. Megjithatë, nëse jeni plotësisht i varur nga çokollata e zezë dhe nuk i rregulloni zakonet tuaja të të ngrënit, nuk do të humbni kurrë me sukses peshë.

>>> Lexo më shumë: MENIJA DETOX HUMBJE PESHËS 7 DITË PËR TË HUMBUR 4-5 KG KODI SPLEMENTAR

5 mënyra se si funksionon çokollata e zezë për të humbur peshë

5 mënyra se si funksionon çokollata e zezë për të humbur peshë

1. Përmirëson metabolizmin

Çokollatat japoneze për humbje peshe përmbajnë shumë acide yndyrore të pangopura. Ata nxisin metabolizmin tuaj në mënyrë që të digjni kalori më shpejt.

Një studim i kryer në Universitetin Queen Margaret (MB) tregoi se çokollata ndikon në mënyrën se si trupi ynë sintetizon acidet yndyrore dhe redukton përthithjen e yndyrave dhe karbohidrateve.

>>> Lexo më shumë: 3 MËNYRA PËR TË PIRI PLUHUR PLUHUR PËR HUMBJE PESHHE, E BUKUR

2. Çokollata e zezë për humbje peshe parandalon pikat e insulinës

Çokollata e zezë për humbje peshe parandalon rritjen e insulinës

Foto: Mak Flex/Unsplash

Nivelet e larta të insulinës do të pengojnë procesin e djegies së yndyrës në trup dhe do t’ju bëjnë të keni më shpejt uri. Yndyrnat e shëndetshme në çokollatën e zezë ngadalësojnë përthithjen e sheqerit në qarkullimin e gjakut. Kjo parandalon një rritje të papritur të insulinës që transporton sheqerin drejt e në qelizat tuaja yndyrore.

Tham Khảo Thêm:  11 màu tóc nhuộm sáng da nam cực chất, cực ngầu

3. Humbja në peshë me çokollatë të zezë frenon dëshirat

Studiuesit në Universitetin e Kopenhagës zbuluan se çokollata e zezë për humbjen e peshës eliminon dëshirat për ushqime të ëmbla, të kripura dhe yndyrore, sepse ofron një ndjenjë të ngopjes.

Mbrojtësit e dietës “miqësore me çokollatë” pohojnë se ngrënia e çokollatës 20 minuta para dhe 5 minuta pas drekës dhe darkës ul oreksin me 50%. Ekspertët thonë se personat me dietë që hanë rregullisht çokollatë, gjithashtu rrallë ndihen të uritur.

>>> Lexo më shumë: MENIJA E HUMBJES SË PESHËS TË SHPEJTË E IU-së HUMBJE 4,5 kg/javë

4. Çokollatat e zeza për humbje peshe ndihmojnë në përmirësimin e dhimbjeve të shkaktuara nga stërvitja

Llojet e çokollatës së zezë për humbje peshe ndihmojnë në përmirësimin e dhimbjes së shkaktuar nga stërvitja

Foto: GettyImages

Çokollata e zezë ka përbërës anti-inflamator si magnezi që mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve. Nëse keni dhimbje pas një stërvitje të vështirë në palestër, hani pak çokollatë të zezë për t’u rikuperuar shpejt.

5. Çokollata e pastër e zezë për humbje peshe sjell shpirt freskues

Shumë studime tregojnë se njerëzit që hanë çokollatë të zezë përjetojnë më pak stres, flenë më mirë, kanë nivele më të ulëta të kolesterolit në gjak dhe presionit të gjakut. Çokollata e zezë gjithashtu përmban shumë antioksidantë që luftojnë radikalet e lira që mund të dëmtojnë qelizat në trup.

>>> Lexo më shumë: PINI ujë me limon për të humbur peshë në 7 DITË DHE 7 PIJE TË LEHTË

Si të hani çokollatë të zezë për të humbur peshë?

Si të hani çokollatë të zezë

1. A humb peshë ngrënia e çokollatës së zezë dhe sa duhet të hani?

Edhe pse hani çokollatë të zezë për të humbur peshë, duhet ta shijoni atë vetëm në moderim. Çokollata e zezë përmban më shumë kalori sepse 65% e kalorive vijnë nga yndyra. Ekspertët rekomandojnë që të mos hani më shumë se 30-40 g në ditë për të shmangur ngarkimin e shumë kalorive në trup. Hani mjaft çokollatë të zezë për një rostiçeri të shëndetshme ose si pjesë e një ëmbëlsirë.

2. Si të hani çokollatë të zezë për të humbur peshë: Kur të hani?

Kur të hahet?

Një studim i ri tregon se njerëzit që hanë çokollatë të zezë në mëngjes janë më produktivë dhe më të fokusuar se ata që nuk hanë. Ato ndihmojnë në rregullimin e sheqerit në gjak dhe ju japin energjinë që ju nevojitet gjatë gjithë ditës. Mund të hani çokollatë ose t’i shtoni drithërave për të ngrënë.

Përndryshe, nëse qëllimi juaj është të humbni peshë, hani një copë çokollatë të zezë 30 minuta para një vakti ose si një meze të lehtë të ditës. Për njerëzit me diabet ose obezitet, kufizoni konsumin e këtij lloji të ushqimit.

>>> Lexo më shumë: 9 MËNYRA PËR TË BËRË LLOJET E PËRFITIMEVE TË QUMËSHTIT TË HUMBIN PESHË PËR LËKURË TË BUKUR, TË MBANI FITNESIN

Humbja e peshës me çokollatë të zezë ka efekte anësore?

A ka çokollata e zezë ndonjë efekt anësor për humbjen e peshës?

Çokollata e zezë për humbje peshe konsiderohet e sigurt për t’u konsumuar. Megjithatë, ka ende disa gjëra që duhet të keni parasysh kur hani këtë lloj ushqimi.

Një porcion prej 28 g çokollatë e zezë me 70% kakao siguron rreth 20-25 mg kafeinë. Konsumimi i tepërt i çokollatës së zezë mund të rrisë sasinë e kafeinës në gjak, duke shkaktuar rritje të rrahjeve të zemrës, nauze, dehidrim dhe pagjumësi.

Tham Khảo Thêm:  8 phim ấn tượng của “Bạn trai quốc dân” Vương An Vũ

Nënat në gji duhet të jenë të kujdesshme kur hanë çokollatë të zezë. Kafeina në to mund të kalojë nga nëna tek foshnja në gji dhe të shkaktojë pagjumësi, shqetësim dhe madje edhe skuqje.

Konsumimi i tepërt i çokollatës së zezë gjithashtu mund të çojë në rrezikun e ngadalësimit të koagulimit të gjakut. Mund të jetë i rrezikshëm për njerëzit me çrregullime të gjakderdhjes ose hemofili.

Kakaoja që gjendet në çokollatën e zezë mund të rrisë rrahjet e zemrës dhe të rrisë presionin e gjakut nëse konsumohet në sasi të mëdha.

>>> Lexo më shumë: 7 MËNYRA PËR TË HUMBUR PESHË ME ORIZ KAFE DHE MENUA E HUMBJES PESHES 1 JAVE

Përfitimet shëndetësore të çokollatës së zezë për humbje peshe

Përfitimet shëndetësore të çokollatës së zezë

1. Parandaloni sëmundjet kardiovaskulare

Përmbajtja e lartë e flavonoideve në kakao është treguar se zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Programi i Epidemiologjisë Kardiovaskulare të Stokholmit studioi efektet afatgjata të konsumit të çokollatës së zezë në humbjen e peshës. Hulumtimet tregojnë se shkalla e vdekjes nga zemra te njerëzit që hanë çokollatë të zezë është më e ulët se tek njerëzit që nuk e kanë ngrënë kurrë më parë.

2. Çokollata e zezë ndihmon në uljen e presionit të gjakut

Ngrënia e çokollatës së zezë të papërpunuar ka një efekt pozitiv në uljen e presionit të gjakut. Qelizat endoteliale krijojnë një membranë të hollë brenda zemrës dhe enëve të gjakut, e cila ndihmon në kontrollin e sistemit vaskular dhe mban qarkullimin e gjakut të trupit tuaj. Sipas studimit, njerëzit që hëngrën çokollatë të zezë për një javë panë rritje të funksionit endotelial dhe ulje të presionit të gjakut.

Përveç kësaj, mënyra se si të hani çokollatë të zezë për të humbur peshë në një sasi të moderuar ndihmon enët e gjakut të jenë më fleksibël dhe zvogëlon rrezikun e aterosklerozës.

>>> Lexo më shumë: A HUMB PESHË FURNIZIMI I PIJEVE? 4 MËNYRAT PËR TË GATUAR BIMËT PËR HUMBJE PESHE

3. Humbni peshë me çokollatë të zezë kundër diabetit

Çokollata e zezë lufton diabetin

Çokollata e zezë përmban polifenole, një përbërës natyral me veti antioksiduese që ndihmojnë në përmirësimin e rezistencës ndaj insulinës. Prandaj, ato mund të ndihmojnë në kontrollin e sheqerit në gjak tek njerëzit me diabet të tipit 2.

4. Trajtimi i depresionit

Hulumtimet tregojnë se ngrënia e vetëm 24 g çokollatë ose më pak në ditë ka një efekt antidepresiv. Kjo për shkak se çokollata e zezë përmban: Flavonoidet ndihmojnë në përmirësimin e humorit; Teobromina siguron energji; N-acil etanolaminat janë acide yndyrore që kanë një efekt euforik dhe feniletilamina kanë një efekt aktivizues të dopaminës.

>>> Lexo më shumë: LISTA E 82 BARNAVE TOKSIKE TË HUMBJES PESHËS PËR TË SHMANGUAR

5. Lufton dëmtimin e qelizave

Lufton dëmtimin e qelizave

A mund të humbni peshë nëse hani çokollatë të zezë? Nëse hahet në një sasi të arsyeshme, çokollata e zezë do të jetë një ndihmës efektiv për të mbështetur humbjen e peshës. Përveç kësaj, ky ushqim është gjithashtu një burim i pasur i antioksidantëve, të cilët parandalojnë dëmtimin e qelizave të shkaktuara nga radikalet e lira.

Prandaj, plotësimi me çokollatë të zezë është gjithashtu i dobishëm në trajtimin e sëmundjeve të tilla si kanceri dhe Alzheimer.

Tham Khảo Thêm:  Top 20+ quán ăn ngon Đà Nẵng từ chay đến mặn, hải sản

6. Mbroni lëkurën tuaj nga dielli

Jo vetëm që çliron hormonin e lumturisë së trupit, çokollata e zezë sjell edhe “lumturi” në lëkurë. Ato përmbajnë shumë lëndë ushqyese dhe minerale si kalcium, hekur, bakër, magnez, selen, mangan, zink dhe vitamina A, B1, C, D dhe E.

Këto, së bashku me antioksidantët, mbrojnë lëkurën tuaj nga rrezet UV, qetësojnë njollat ​​dhe skuqjet, rrisin prodhimin e kolagjenit, etj. Së bashku me këtë, çokollata e zezë ka veti anti-inflamatore që ndihmojnë në qetësimin e lëkurës së irrituar.

>>> Lexo më shumë: 5 MËNYRA PËR TË BËRË SUPER EFIÇES TË HUMBË PESHHE Smoothie me banane

Kini parasysh kur hani çokollatë të pastër të zezë për të humbur peshë

Kini parasysh kur hani çokollatë të pastër të zezë për të humbur peshë

1. Zgjidhni një me përmbajtje të lartë kakao

Kakaoja është e mbushur me antioksidantë dhe është treguar se ka shumë përfitime shëndetësore, duke përfshirë ndihmën në humbjen e peshës. Kërkoni çokollatë të zezë për humbje peshe që ka të paktën 70% kakao. Gjithashtu, lexoni me kujdes etiketat e përbërësve për të parë nëse prodhuesi ka shtuar yndyrna të pashëndetshme në produkt.

2. Hani në një sasi të arsyeshme

Mënyra për të ngrënë çokollatë të zezë për të humbur peshë është ta shijoni atë vetëm me masë. Sepse nëse e teproni, atëherë edhe çokollata e zezë e shëndetshme mund të çojë në shtim në peshë. Besohet gjithashtu se ngrënia e tepërt e çokollatës mund të çojë në varësi.

>>> Lexo më shumë: SI TË PINI pluhur selino për të humbur peshë në mënyrë efektive, mund ta bëni vetë në shtëpi

3. Kombinoje me ushqim të shëndetshëm

Kombinoje me ushqim të shëndetshëm

Për të përfituar sa më shumë nga çokollata e zezë, kombinoni atë me ushqime të tjera të shëndetshme. Për shembull, provoni të kombinoni një copë çokollatë të zezë me një grusht arra ose një copë fruta. Kjo do t’ju ndihmojë të ndiheni të ngopur dhe do t’ju pengojë të hani tepër.

Gjithashtu, përfshini çokollatën e zezë në receta, të tilla si kjo recetë e shëndetshme e bukës me banane me çokollatë të zezë.

4. Hani ngadalë

Çokollata e zezë është shumë yndyrore dhe mund të jetë e vështirë për t’u tretur. Kështu që është mirë ta hani ngadalë. Kjo do t’ju ndihmojë të shijoni shijen, duke parandaluar gjithashtu dispepsi. Në fakt, përtypja ngadalë ju ndihmon gjithashtu të hani më pak dhe të humbni peshë më shpejt.

Çokollatë e zezë për humbje peshe Është një zgjedhje e arsyeshme për procesin e dietës nëse hani vetëm në moderim. Përveç kësaj, flavonoidet që gjenden në çokollatën e zezë ndihmojnë në përmirësimin e metabolizmit dhe rezistencës ndaj insulinës, të cilat të dyja janë të nevojshme për humbjen e peshës. Mos harroni mënyrat për të ngrënë çokollatë të zezë për të humbur peshë për t’i shijuar ato në mënyrë të shijshme dhe të sigurt!

>>> Lexo më shumë: Menyja e lëngut të PERIMEVE 7 DITE për humbje peshe

Revista e modës Harper’s Bazaar VietnamCảm ơn bạn đã đọc bài viết Ăn socola đen giảm cân không? 4 mẹo giảm cân bằng socola đen . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

6 phim mới ấn tượng của “phù thủy thời gian” Christopher Nolan

Christopher Nolan là ai? Christopher Nolan là một đạo diễn, nhà biên kịch, doanh nhân kiêm nhà sản xuất điện ảnh nổi tiếng gốc Anh. Đôi nét…

Du lịch châu Âu mùa nào đẹp nhất trong năm?

Hầu hết những người có điều kiện kinh tế ổn định, sống theo chủ nghĩa “xê dịch” đều muốn một lần đến châu Âu. Vậy du lịch…

5 lý do Nốt trầm đời bác sĩ Park Shin Hye đóng được yêu thích

Poster phim Nốt trầm đời bác sĩ (Doctor slump) Thuộc thể loại tình cảm và hài lãng mạn, Nốt trầm đời bác sĩ (Doctor slump) xoay quanh…

Danh sách các đạo diễn phim Việt Nam nổi tiếng

Các tác phẩm của họ không chỉ mang lại trải nghiệm mới mẻ cho khán giả mà còn làm cho điện ảnh Việt có vị thế đáng…

Du lịch Bali mùa nào đẹp nhất? Bí kíp khám phá cho người mới

Vậy đi du lịch Bali mùa nào đẹp nhất? Nên chọn địa điểm tham quan nào và thưởng thức những món ăn gì? Tìm hiểu về Bali…

Cẩm nang du lịch New York chi tiết từ A đến Z

Vậy nên đi du lịch New York vào thời điểm nào, thưởng thức ẩm thực gì và khám phá các địa điểm nào? Tất tần tật về…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *