Ăn xoài có giảm cân không? Cách ăn xoài tránh tích mỡ thừa

A mund t'ju ndihmojë të hani mango të humbni peshë?

A mund të humbas peshë ngrënia e mangos? Foto: Desirae Hayes Vitor/Unsplash

Frika nga shtimi në peshë për shkak të ëmbëlsisë së mangos është një arsye e rëndësishme pse shumë njerëz nuk duan të shtojnë mango në dietën e tyre. Por sipas nutricionistëve, mango është vërtet e dobishme për njerëzit që duan të humbin peshë. Gjëja kryesore është se si të hani, koha më e mirë për të ngrënë dhe çfarë duhet të keni kujdes kur hani këtë frutë vere.

Le të sqarojmë informacionin me Harper’s Bazaar Vietnam A mund t’ju ndihmojë të hani mango të humbni peshë? Ju lutem!

Sa kalori në 1 mango?

Sa kalori në 1 mango?

Foto: Robert Owen Wahl/Pixabay

Sa kalori në 1 mango? Për të ditur nëse ngrënia e mangos do t’ju ndihmojë të humbni peshë, duhet të dini kaloritë dhe informacione të tjera ushqyese të këtij fruti. Sipas USDA (Departamenti i Bujqësisë i SHBA), në 100 g mango jeshile përmban:

• Energjia: 60 kcal
• Proteina: 0.82g
• Karbohidratet: 15g
• Yndyrë: 0.3g
• Fibra: 1.6g
• Sheqeri total: 13.7g
• Kalcium: 11mg
• Selen: 0.6µg
• Vitamina C: 36.4mg
• Vitamina A: 1080IU
• Beta karoten: 640µg
• Vitamina E: 0.9mg
• Vitamina K: 4.2µg

Kështu, një mango e plotë do të përmbajë rreth 205 kalori. Sasia e kalorive do të ndryshojë sipas shumëllojshmërisë së mangos dhe pjekurisë së tyre. Sipas studimeve, mango përmban karbohidrate, proteina, aminoacide, yndyrna dhe acide organike. Përveç kësaj, ai ka shumë mikronutrientë dhe fitokimikate.

Lizina, arginina, leucina, cisteina, valina, fenilalanina dhe metionina janë disa nga aminoacidet thelbësore në mango. Procesi i pjekjes rrit yndyrën në mango, veçanërisht acidet yndyrore omega-3 dhe omega-6.

Përveç kësaj, klorofili dhe karotina janë dy nga pigmentet më të rëndësishme të frutave të mangos. Mangot janë gjithashtu të pasura me polifenole që veprojnë si antioksidantë për të mbrojtur trupin tuaj.

>>> Lexo më shumë: 11 MËNYRA PËR TË BËRË TË HUMBË TË MIRË PESHËS SHEQER MANGA, LËKURË E BUKUR

A mund të humbas peshë ngrënia e mangos?

A mund të humbas peshë ngrënia e mangos?

Foto: Avinash Kumar/Unsplash

Ndryshe nga besimi popullor se mango shkakton shtim në peshë, shtimi i këtij fruti në dietën tuaj me moderim mund t’ju ndihmojë të humbni peshë. Konkretisht, ngrënia e mangos ju mban të ngopur, nxit metabolizmin dhe djeg yndyrën.

Mangot gjithashtu ndihmojnë në humbjen e peshës falë përbërjes së tyre të pasur ushqyese. Ky frut përmban shumë vitamina si C, A, E, B5, K, B6 dhe lëndë ushqyese si bakër, folate, kalium, magnez, mangan, fibra dhe shumë të tjera. Ato sigurojnë mjaftueshëm lëndë ushqyese për të cilat trupi ka nevojë, ndërkohë që kaloritë nuk janë shumë të larta. Kjo është përgjigja nëse ngrënia e mangos funksionon për humbje peshe.

A ndihmon ngrënia e mangos në humbjen e peshës? Reduktuar si?

A ndihmon ngrënia e mangos në humbjen e peshës?  Reduktuar si?

Foto: Fedor BRiT/Unsplash

Me pyetjen nëse duhet të hani mango për humbje peshe, mund t’i shtoni plotësisht ato në dietën tuaj. Përfitimet e mangos me humbje peshe janë:

1. Frenon qelizat yndyrore

Mishi dhe lëkura e mangos përmbajnë fitokemikale të quajtura polifenole që mund të shpërbëhen dhe të parandalojnë formimin e yndyrës. Polifenolet zvogëlojnë sasinë e yndyrës së prodhuar në trup dhe zvogëlojnë qelizat tuaja yndyrore. Polifenolet gjithashtu mund të ndihmojnë në djegien e më shumë yndyrave, duke çuar në humbje peshe.

>>> Lexo më shumë: MENIJA DETOX HUMBJE PESHËS 7 DITË PËR TË HUMBUR 4-5 KG KODI SPLEMENTAR

Tham Khảo Thêm:  8 bộ phim hình sự TVB mới và hay nhất năm 2022-2023

2. A mund të humbas peshë ngrënia e mangos? Ju ndihmon të ndiheni të ngopur për një kohë të gjatë

A mund të humbas peshë ngrënia e mangos?  Ju ndihmon të ndiheni të ngopur për një kohë të gjatë

1 mango përmban rreth 83% ujë dhe është e pasur me fibra. Ato ju ndihmojnë të ndiheni më të ngopur dhe të frenoni urinë. Nuk keni më dëshirë për ushqime të padëshiruara dhe për të ngrënë tepër, duke reduktuar kështu marrjen e kalorive.

Përmbajtja e fibrave në mango nuk është vetëm e dobishme për ngopjen, por gjithashtu mbështet një zorrë të shëndetshme. Mangot përmbajnë fibra prebiotike, e cila është një lloj i veçantë fibrash që ushqen bakteret e dobishme në zorrë. Kjo e mban zorrën tuaj të shëndetshme. Duke kontrolluar dëshirat, duke rritur nivelet e energjisë dhe duke rritur metabolizmin e përgjithshëm.

>>> Lexo më shumë: 3 MËNYRA PËR TË PIRI PLUHUR PLUHUR PËR HUMBJE PESHHE, E BUKUR

3. A redukton ngrënia e mangos dhjamin në bark? Mango ka pak kalori

A redukton ngrënia e mangos dhjamin në bark?  Mango ka pak kalori

Foto: Pixabay

Edhe pse e ëmbël, me sasi të moderuar të karbohidrateve dhe sheqerit, mango është një frut me pak kalori. 100 g mango ka vetëm 60 kcal. Pra, zëvendësimi i një ëmbëlsirë ose rostiçeri jo të shëndetshme me një porcion mango mund t’ju ndihmojë të konsumoni më pak kalori.

4. Mangot përmbajnë komponime bimore të dobishme

Përbërja bimore më e spikatur e gjetur në mango është antioksidanti beta-karoten që i jep frutit ngjyrën e tij të thellë portokalli-verdhë.

Beta-karoteni dhe antioksidantë të tjerë luajnë një rol kyç në reduktimin e inflamacionit dhe dëmtimit oksidativ, të cilat janë shkaqe indirekte të shtimit të peshës. Për më tepër, hulumtimet tregojnë se beta-karotina mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër llojeve të caktuara të kancerit.

>>> Lexo më shumë: 9 MËNYRA PËR TË BËRË LLOJET E PËRFITIMEVE TË QUMËSHTIT TË HUMBIN PESHË PËR LËKURË TË BUKUR, TË MBANI FITNESIN

5. A mund të hani mango për të humbur peshë? Ngrënia e mangos forcon muskujt

A mund të hani mango për të humbur peshë?  Ngrënia e mangos forcon muskujt

Mangot janë një meze e lehtë para stërvitjes, sepse ato janë të mbushura me lëndë ushqyese, vitamina dhe minerale thelbësore. Ndërsa fibra lëshon energji ngadalë, karbohidratet e thjeshta në mango absorbohen shpejt nga trupi për t’ju dhënë një burim të menjëhershëm energjie. Kjo mund t’ju ndihmojë të ndërtoni forcë gjatë stërvitjeve tuaja për të djegur më shumë yndyrë.

>>> Lexo më shumë: MOFIMI 6 MËNYRAT PËR TË PIRË UJIN E GJETHËVE GUAVI HUMBJE E PESHËS EFIKASE

A humb peshë ngrënia e mangos së pjekur?

A ndihmon ngrënia e mangos në humbjen e peshës?

A e dini se ngrënia e mangos mund t’ju ndihmojë të humbni peshë? Megjithatë, ngrënia e mangove të pjekura për të humbur peshë është gjithashtu diçka që duhet sqaruar.

Mangot e pjekura me një aromë të pasur të ëmbël janë shumë tërheqëse, kështu që është e lehtë t’ju bëjnë të hani shumë. Ëmbëlsia e mangos së pjekur përfshin gjithashtu një sasi të vogël sheqeri, por do të ndikojë në peshën tuaj nëse e hani atë në mënyrë të pakontrolluar.

1 mango e pjekur me peshë 150-200 g do të ketë 88,5-118 kalori. Pra, a duhet të hani mango të pjekur për të humbur peshë? Nëse hani një sasi të moderuar prej rreth 1 fruti / ditë, nuk do të shkaktojë shtim në peshë. Për më tepër, përfshirja e mangos së pjekur në dietën e përditshme jo vetëm që siguron më shumë kalori të nevojshme për stërvitje, por gjithashtu shton shumë lëndë ushqyese që janë të mira për shëndetin.

Ju vini re, mango e pjekur është shumë e ëmbël, kështu që kur bëni smoothie ose pjata me mango të pjekura, nuk ka nevojë të shtoni sheqer ose qumësht për të shmangur shtimin në peshë.

Tham Khảo Thêm:  10 bộ phim tạo nên tên tuổi của Trần Vỹ Đình

>>> Lexo më shumë: 4 Fletë pune me kalori PËR HUMBJEN PESHHE TË JETË NË STANDARD

A humb peshë ngrënia e mangos së gjelbër?

A mund të humbni peshë ngrënia e mangos së gjelbër?

Për shumë njerëz, mango jeshile është një rostiçeri e preferuar, por a humbet peshë ngrënia e mangos së papërpunuar? Sipas shumë studimeve, për shkak se mangot e papërpunuara nuk janë ende të pjekura, ato gjithashtu përmbajnë më pak kalori dhe më pak sheqer se mangot e pjekura. Mangot e gjelbër janë gjithashtu të pasura me fibra që ndihmojnë tretjen dhe ju mbajnë të ngopur për më gjatë.

Mangot e papërpunuara përmbajnë më shumë vitaminë C sesa mangot e pjekura. Përmbajtja e lartë e vitaminës C në mango forcon sistemin imunitar dhe ju bën më të shëndetshëm. Pra, a mund të hani mango jeshile për të humbur peshë? Ju mund të hani mango jeshile me moderim, sepse shija e thartë e këtij fruti mund të shkaktojë ulçerë stomaku tek njerëzit me histori të sëmundjes së stomakut.

>>> Lexo më shumë: PINI ujë me limon për të humbur peshë në 7 DITË DHE 7 PIJE TË LEHTË

Cila është koha më e mirë për të ngrënë mango për të humbur peshë?

Cila është koha më e mirë për të ngrënë mango për të humbur peshë?

1. A ndihmon ngrënia e mangos në humbjen e peshës? Hani në mëngjes

Ngrënia e mangos me stomakun bosh për mëngjes do të ndihmojë trupin të thithë maksimumin e lëndëve ushqyese që përmban ky frut.

2. Hani mango si meze të lehtë

Ngrënia e mangos si rostiçeri ndërmjet vakteve do t’ju ndihmojë të shmangni snacking. Përmbajtja e lartë e ujit dhe fibrave në mango ju mban më të ngopur në vaktin tuaj të ardhshëm.

3. Hani mango në vend të ëmbëlsirës

Mangot janë natyralisht të ëmbla dhe plotësojnë dëshirat tuaja për sheqer. Pra, mango është një zgjedhje ushqyese për ëmbëlsirë.

4. A mund të humbas peshë ngrënia e mangos? Hani para dhe pas stërvitjes

Mangot janë një burim i shkëlqyer i karbohidrateve të nevojshme për të ushqyer trupin tuaj para dhe pas një stërvitje. Vitaminat dhe antioksidantët në mango gjithashtu ndihmojnë muskujt tuaj të rikuperohen më shpejt pas një stërvitje.

>>> Lexo më shumë: 7 MËNYRA PËR TË HUMBUR PESHË ME ORIZ KAFE DHE MENUA E HUMBJES PESHES 1 JAVE

Sa mango duhet të hani në ditë për të humbur peshë?

Sa mango duhet të hani në ditë për të humbur peshë?

Foto: Candoyi/Pixabay

Për të maksimizuar përfitimet e mangove dhe për të minimizuar efektet e mundshme anësore të tyre, hani jo më shumë se një filxhan mango të freskëta në ditë (rreth 250-300 g).

Shënime se si të hani mango për të humbur peshë

1. Cila është mënyra më e mirë për të ngrënë mango për të humbur peshë?

A mund të humbas peshë ngrënia e mangos? Ngrënia e mangos do të ndihmojë në humbjen e peshës nëse e hani atë në moderim dhe në mënyrën e duhur.

Duhet të hani mango të freskët të plotë, të kufizoni pirjen e lëngjeve ose mangos së thatë. Fibra në mango të freskët ngadalëson tretjen, ndërsa mangoja e thatë nuk ka aq përmbajtje fibrash sa mangoja e freskët. Përveç kësaj, mango e tharë ka gjithashtu një përqendrim më të lartë të sheqerit, kështu që është e lehtë të shkaktojë një rritje të sheqerit në gjak.

Kombinoni mangot e pjekura me yndyrna ose proteina të shëndetshme për të ngadalësuar tretjen dhe për të parandaluar rritjen e sheqerit në gjak. Ju mund të bëni një sallatë mango me arra dhe avokado, ose një smoothie mango me kos grek pa sheqer.

Tham Khảo Thêm:  Kinh nghiệm du lịch Sa Pa 3 ngày 2 đêm đầy đủ và dễ đi nhất

• Shtoni mango në tërshërën ose smoothie-n tuaj për mëngjes.

• Nëse dëshironi të bëni akullore me mango, bëni pure disa mango pa shtuar sheqer apo ëmbëlsues dhe më pas vendosini në ngrirje.

• Shmangni të hani shake mango sepse përmban sheqer të shtuar.

>>> Lexo më shumë: LISTA E 82 BARNAVE TOKSIKE PËR HUMBJE PESHORE DUHET TË SHMANGNI

2. A shtoheni në peshë nëse hani shumë mango?

A shtoheni në peshë nëse hani shumë mango?

Foto: Liwanchun/Pixabay

Ngrënia e çdo gjëje të tepërt mund të çojë në dëm. Në mënyrë të ngjashme, kur konsumohen me tepricë, mangot ofrojnë përmbajtje të lartë sheqeri dhe karbohidratesh, të cilat mund të çojnë në shtim në peshë. Është e rëndësishme që të hani mango në moderim për të ruajtur objektivat tuaja për humbje peshe.

Përveç kësaj, mango është e pasur me fibra, kështu që ngrënia e tepërt gjithashtu mund të shkaktojë diarre. Mangot janë gjithashtu të nxehta. Prandaj, ato mund të shkaktojnë puçrra dhe puçrra në lëkurë. Nëse keni shpesh akne, duhet të hani më pak mango.

3. A është smoothie me mango i mirë për humbje peshe?

A duhet të hani mango të pjekur për të humbur peshë? Mund të hani 1 mango të pjekur në ditë për të humbur peshë. Mangot e pjekura për të bërë një smoothie mango duhet të përzihen me kos të pa ëmbëlsuar ose qumësht të freskët me pak yndyrë, duke shtuar perime, arra ose fara. Shtimi i pluhurit të proteinave gjithashtu mund t’i shtojë energji një smoothie.

>>> Lexo më shumë: A HUMB PESHË FURNIZIMI I PIJEVE? 4 MËNYRA PËR TË GATUAR BIMËT PËR HUMBJE PESHE

Cilat janë përfitimet e tjera shëndetësore të mangos?

Cilat janë përfitimet e tjera shëndetësore të mangos?

Foto: Dean Moriarty/Pixabay

A mund të hani mango për të humbur peshë? Përveçse ndihmon në humbjen e yndyrës, mango është gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminës A, e cila ndihmon në mbrojtjen e shëndetit të lëkurës dhe syve tuaj.

• Mangot janë të pasura me vitaminë C, e cila rrit imunitetin, nxit përthithjen e hekurit nga trupi dhe mbështet shëndetin e kockave dhe muskujve.

• Përmbajtja e fibrave dhe enzimave të mangos mund të lehtësojë kapsllëkun dhe tretjen.

• Hulumtimet tregojnë se mango përmban antioksidantë që mund të ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit dhe parandalimin e dëmtimit të qelizave.

• Mangot përmbajnë fitokimikate që në disa studime është treguar se kanë veti antikancerogjene.

• Mango ka një indeks glicemik (GI) prej 51, i cili cilësohet si një frut me GI relativisht të ulët. Prandaj është një opsion i shëndetshëm rostiçeri për diabetikët.

Mangot janë të ulëta në kalori, ndihmojnë në krijimin e ndjenjës së ngopjes dhe mund të shtypin qelizat dhjamore në trupin tuaj. Kjo është përgjigja e pyetjes A mund të humbas peshë ngrënia e mangos? Megjithatë, Harper’s Bazaar Vietnam vë në dukje se ju duhet të hani mango siç duhet, të kombinoni një dietë të shëndetshme dhe stërvitje dhe të pushoni siç duhet. Ky është çelësi i humbjes së suksesshme të peshës.

>>> Lexo më shumë: 8 MËNYRA PËR TË BËRË LËNGJIN E PASIONIT PËR HUMBJE PESHHE DHE SHËNIME KUR PINI

Revista e modës Harper’s Bazaar VietnamCảm ơn bạn đã đọc bài viết Ăn xoài có giảm cân không? Cách ăn xoài tránh tích mỡ thừa . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

6 phim mới ấn tượng của “phù thủy thời gian” Christopher Nolan

Christopher Nolan là ai? Christopher Nolan là một đạo diễn, nhà biên kịch, doanh nhân kiêm nhà sản xuất điện ảnh nổi tiếng gốc Anh. Đôi nét…

Du lịch châu Âu mùa nào đẹp nhất trong năm?

Hầu hết những người có điều kiện kinh tế ổn định, sống theo chủ nghĩa “xê dịch” đều muốn một lần đến châu Âu. Vậy du lịch…

5 lý do Nốt trầm đời bác sĩ Park Shin Hye đóng được yêu thích

Poster phim Nốt trầm đời bác sĩ (Doctor slump) Thuộc thể loại tình cảm và hài lãng mạn, Nốt trầm đời bác sĩ (Doctor slump) xoay quanh…

Danh sách các đạo diễn phim Việt Nam nổi tiếng

Các tác phẩm của họ không chỉ mang lại trải nghiệm mới mẻ cho khán giả mà còn làm cho điện ảnh Việt có vị thế đáng…

Du lịch Bali mùa nào đẹp nhất? Bí kíp khám phá cho người mới

Vậy đi du lịch Bali mùa nào đẹp nhất? Nên chọn địa điểm tham quan nào và thưởng thức những món ăn gì? Tìm hiểu về Bali…

Cẩm nang du lịch New York chi tiết từ A đến Z

Vậy nên đi du lịch New York vào thời điểm nào, thưởng thức ẩm thực gì và khám phá các địa điểm nào? Tất tần tật về…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *