Cách làm eo thon ở tuổi dậy thì lấy lại vòng 2 như ý

Vajzat në pubertet shpesh përjetojnë shtim në peshë dhe yndyrë në bark për shkak të ndryshimeve fiziologjike. Yndyra e tepërt është gjithashtu e keqe për shëndetin. Keshtu qe po Si të holloni belin gjatë pubertetit efektive në shtëpi? Le t’ju tregojë Harper’s Bazaar Vietnam!

Shkaqet e yndyrës së barkut gjatë pubertetit

Si të holloni belin gjatë pubertetit

Para se të mësoni se si të holloni belin gjatë pubertetit, duhet të dini se çfarë e shkakton dhjamin në bark? Shumica e shkaqeve të dhjamit në bark vijnë nga zakonet e përditshme jo të shëndetshme të jetesës dhe të ushqyerit, duke përfshirë:

1. Mënyra e jetesës sedentare

Një mënyrë jetese e ulur është një nga shkaqet kryesore të dhjamit në bark. Kur nuk digjni aq kalori sa konsumoni, kaloritë e tepërta ruhen si yndyrë trupore.

2. Zakonet e këqija të të ngrënit

Shumë studime tregojnë se zakonet e pashëndetshme të të ngrënit janë një problem për obezitetin tek adoleshentët. Ushqimi i padëshiruar përmban konservues dhe sheqer të tepërt. Ushqimet e skuqura përmbajnë shumë yndyrna të ngopura të pashëndetshme… Këto ushqime jo vetëm që shkaktojnë akumulimin e dhjamit në bark gjithnjë e më shumë, por gjithashtu çojnë në probleme shëndetësore si sëmundjet e zemrës, diabeti i tipit 2, kolesteroli i lartë…

>>> Lexo më shumë: TOP 15 USHQIMI SUPER SHPEJTË Humbje stomaku

3. Ndryshimi i humorit

Ndryshimi i humorit

Foto: Unsplash

Gjatë pubertetit, paqëndrueshmëria psikologjike ju bën të prirur ndaj stresit. Në përgjigje të stresit, trupi prodhon një kimikat të quajtur kortizol. Megjithatë, lirimi i këtij kimikati do të ngadalësojë shkallën metabolike. Stresi gjithashtu shkakton zakone të tepruar të të ngrënit. Kaloritë e tepërta të konsumuara dhe metabolizmi i ngadaltë çojnë në akumulimin e yndyrës në trup, veçanërisht në bark.

4. Faktorët gjenetikë

Si të holloni belin në pubertet duhet t’i kushtoni vëmendje edhe faktorëve gjenetikë që mund të shkaktojnë akumulimin e yndyrës në bark. Sepse këto gjene përcaktojnë se si trupi ynë reagon ndaj ushqimit dhe shkallës së metabolizmit. Prandaj, kur një person ka një metabolizëm të ngadaltë, ekziston mundësia për të zhvilluar një bark më të madh.

>>> Lexo më shumë: 10 EFEKTIVE DHE TË LEHTË PËR TË BËRË NË SHTËPI

5. Nuk flini mjaftueshëm

Duke mos fjetur mjaftueshëm

Gjumi i dobët ose shumë pak gjumë i bën trupat tanë të paaftë për të rregulluar përdorimin e energjisë në planin afatgjatë. Si rezultat, ul normën metabolike dhe aftësinë e trupit për të djegur yndyrën.

Përveç kësaj, mungesa e gjumit të mjaftueshëm ndikon edhe në shëndetin mendor, duke shkaktuar probleme me ngrënien e tepërt dhe ankthin që çon në shtim të tepërt në peshë.

6. Pirja e tepërt dhe pirja e duhanit

Një nga pasojat e pirjes së tepërt dhe pirjes së duhanit është rritja e yndyrës në bark. Shumë studime kanë treguar se njerëzit që pinë dhe pinë duhan rregullisht kanë më shumë yndyrë viscerale dhe qeliza yndyrore në zonën e barkut sesa njerëzit që nuk pinë duhan.

>>> Lexo më shumë: ÇFARË PIJE TË HUMBësh stomakun? 13 PIJE PËR HUMBJE PESHE, HUMBJE SHPEJTË

Si të matni yndyrën e barkut në shtëpi

Si të matni yndyrën e barkut në shtëpi

Para se të aplikoni se si të holloni belin gjatë pubertetit, matni yndyrën e barkut për të ditur nëse jeni obez. Disa nga mënyrat kryesore për të matur yndyrën e barkut janë:

1. Llogaritni indeksin e masës trupore (BMI)

Sa më i lartë indeksi i masës trupore, aq më shumë mbipeshë jeni.

Formula për llogaritjen e BMI = Pesha /[(chiều cao x 2)]

Tham Khảo Thêm:  Khách sạn vương giả YoonA và Lee Jun Ho đóng hay không?

Pesha në kg, lartësia në m.

• BMI e një personi normal do të ishte midis 18.5 dhe 24.9.

• BMI e një personi mbipeshë varion nga 25.0 në 29.9.

• BMI e një personi obez do të jetë 30 ose më shumë.

Perimetri i belit

Çfarë është masa e yndyrës trupore?

Foto: Fittr

Gjithçka që ju nevojitet është një masë shirit rreth belit tuaj (pak mbi kockën e kofshës). Matni belin tuaj sapo të nxirrni frymën. Nëse perimetri juaj i belit është më i madh se 89 cm (femër) dhe 100 cm (mashkull), duhet t’i referoheni edhe mënyrave për të zbutur belin gjatë pubertetit në shtëpi.

Raporti bel-ije

Raporti bel-ije është raporti midis perimetrit të belit dhe perimetrit të ijeve. Sa më i lartë ky raport, aq më shumë yndyrë grumbullohet rreth belit tuaj. Burrat me një raport bel-ije 0.85 ose më të lartë dhe gratë 0.9 kanë më shumë gjasa të kenë yndyrë në bark.

>>> Lexo më shumë: 13 LLOJET E ÇAJIT BIMOR PËR HUMBJE PESHORE DHE HUMBJE EFEKTIVE TË PESHES

Si të holloni belin gjatë pubertetit

1. Si ta bëni belin tuaj të hollë gjatë pubertetit me ushqim

Si të holloni belin gjatë pubertetit me ushqim

Ushqimet që hani çdo ditë do të ndikojnë shumë në shkallën metabolike të trupit tuaj dhe konsumin e kalorive. Prandaj, duhet të shmangni absolutisht ushqimet e padëshiruara, ushqimet me përmbajtje të lartë sheqeri dhe të përpunuara, sepse ato do të grumbullojnë shumë yndyrë në trup.

Në vend të kësaj, ju hani shumë perime dhe fruta jeshile, karbohidrate të shëndetshme dhe ushqime të pasura me fibra për t’ju ngopur gjatë gjithë ditës, duke i siguruar trupit tuaj yndyrna dhe lëndë ushqyese të shëndetshme.

• Karbohidratet komplekse përfshijnë: drithërat, frutat, perimet…

• Proteina pa dhjamë: mish pule, viçi, qumësht, vezë, peshk, soje…

• Yndyrna të shëndetshme: avokado, vaj ulliri, arra…

Një gjë e rëndësishme që duhet mbajtur parasysh është të hani ushqime të shëndetshme në porcionet e duhura. Ju mund të konsultoheni me një nutricionist për të planifikuar një menu diete shkencore dhe të shëndetshme me mjaft lëndë ushqyese të nevojshme.

>>> Lexo më shumë: BASHKËPUNËT E SHQYRTIMIT JAVOR JAVOR DHE 6 USHQIMI PËR HUMBË PESHHE

2. Si të holloni belin gjatë pubertetit në shtëpi me ushtrime

Mënyra më e mirë për të hequr yndyrën e barkut është të ushtroheni për të paktën 30 minuta në ditë. Jo vetëm që e mban trupin tuaj të shkathët, por është gjithashtu shumë i dobishëm për shëndetin mendor. Këtu janë disa ushtrime që mund të aplikojnë vajzat adoleshente.

Crunches – Crunch

Crunches – Crunch

Ushtrimi i përtypjes do të ndikojë drejtpërdrejt dhe do të tonifikojë muskujt e barkut. Hapat e zbatimit:

Hapi 1: Ju shtriheni në shpinë në tapetin e stërvitjes, mbështillni krahët pas kokës, duart të shtrënguara për të mbështetur kokën.

Hapi 2: Përkulni gjunjët dhe vendosni këmbët krah për krah në dyshek.

Hapi 3: Merrni 1 frymë dhe më pas ngrini pjesën e sipërme të trupit nga dyshemeja me barkun tuaj, duke i kushtuar vëmendje nxjerrjes gjatë ngritjes.

Hapi 4: Uleni në pozicionin e fillimit dhe vazhdoni të ngrini dhe ulni rreth 20 herë.

>>> Lexo më shumë: 8 RECETA DETOX ME UJIN PËR REZULLIMIN E stomakut

2. Si të holloni belin gjatë pubertetit me ushtrimin e kërcitjes së trupit

Si të holloni belin gjatë pubertetit me ushtrimin e kryqit

Nëse jeni mësuar me crunches të rregullta, kaloni në crunches Twist

Tham Khảo Thêm:  Măng tây kỵ với gì? Những ai không nên ăn măng tây?

Hapi 1: Shtrihuni në dyshek me duart të kryqëzuara pas kokës, këmbët drejt.

Hapi 2: Ngrini gjysmën, ktheni shpatullën e djathtë në të majtë dhe në të njëjtën kohë përkulni këmbën e majtë për të prekur bërrylin. Këmba e djathtë është ende e shtypur në dysheme.

Hapi 3: Bëni të kundërtën. Kryeni 15 herë/ushtrim, praktikoni 2 herë në ditë.

Ushtrim me goditje me gërshërë

Ushtrim me goditje me gërshërë

Si të zvogëloni belin në pubertet në shtëpi me ushtrime me goditje me gërshërë do të shkatërrojë yndyrën e tepërt në muskujt e sipërm dhe të poshtëm të barkut. Udhëzimet për ushtrimet janë si më poshtë:

Hapi 1: Shtrihuni në dysheme me shpinën drejt dhe drejtoni këmbët.

Hapi 2: 2 krahë drejt e pranë ijeve. Mbajeni pëllëmbën drejt dyshemesë të qëndrueshme gjatë gjithë ushtrimit.

Hapi 3: Ngrini këmbët drejt rreth 30 gradë.

Hapi 4: Ngrini këmbën e majtë në 45 gradë, këmbën e djathtë ende. Më pas kthejeni mbrapsht me këmbën e djathtë. Merrni frymë në mënyrë të qëndrueshme dhe përsëritni lëvizjen për 15 herë.

>>> Lexo më shumë: 8 MËNYRA PËR TË BËRË LËNGJIN E PASIONIT PËR HUMBJE PESHHE DHE SHËNIME KUR PINI

Ushtroni ulur me kthesë

Ushtroni ulur me kthesë

Ushtrimi i qëndrimit të ulur prapa në pubertet do t’ju ndihmojë të relaksoheni pas një dite të gjatë të lodhshme studimi. Gjithashtu ndihmon në reduktimin efektiv të yndyrës së barkut.

Hapi 1: Ju uleni me shpinën drejt, këmbët tuaja të kryqëzuara rehat.

Hapi 2: Vendoseni dorën e majtë në gjurin tuaj të djathtë, kthejeni trupin përsëri në të djathtë, dorën e djathtë në dysheme.

Hapi 3: Rrotulloni përsëri në pozicionin origjinal, ndërroni anët dhe përsërisni 10 herë të tjera.

Ushtrim me dërrasë

Ushtrim plank

Pozicioni i dërrasës ju ndihmon të forconi muskujt në bark, diafragmë dhe dyshemenë e legenit, duke rritur efektin e reduktimit të yndyrës së barkut. Veproni si më poshtë:

Hapi 1: Ju shtriheni me fytyrë përtokë në dyshek. Duke mbajtur duart, ngrini trupin tuaj paralelisht me tapetin, duke formuar një vijë të drejtë nga maja e kokës deri te thembra.

Hapi 2: Duke i mbajtur shpatullat dhe bërrylat drejt, shtrëngoni barkun. Mundohuni ta mbani këtë pozë për aq kohë sa të jetë e mundur. Filloni për 20 numërime dhe ngadalë rrisni kohën.

>>> Lexo më shumë: 9 PËRFITIMET KRYESORE PËR HUMBJEN E PESHES, PËRFITIMET E DJEGJES ME EFEKTIVE

Trajnim me interval intensiteti (HIIT)

Trajnim me interval intensiteti (HIIT)

Trupi ynë djeg yndyrë në të gjitha pjesët. Prandaj, mënyra e belit të hollë gjatë pubertetit nuk duhet të fokusohet vetëm në zonën e belit, por të djegë yndyrën e trupit. Ushtrimet HIIT janë zgjidhja perfekte për femrat.

HIIT është një stërvitje me intensitetin më të lartë e ndjekur nga një periudhë e shkurtër pushimi. Ushtrimet HIIT përfshijnë vrapim, çiklizëm, kërcim me litar me intensitet të lartë… Duhet të praktikoni sa më shpejt që të jetë e mundur, më pas të pushoni për rreth 1 minutë dhe më pas të praktikoni përsëri. Kryerja e vazhdueshme e ushtrimeve HIIT do të djegë shpejt yndyrën gjatë pubertetit.

>>> Lexo më shumë: 10 USHTRIME PËR NJË VAJZË TË FORTË NË 1 JAVË

3. Si ta bëni belin tuaj të hollë gjatë pubertetit me një mënyrë jetese shkencore

Si të holloni belin gjatë pubertetit me një mënyrë jetese shkencore

Shmangni stresin

Menaxhimi i stresit është i rëndësishëm jo vetëm për shëndetin mendor, por edhe për shëndetin fizik gjatë pubertetit. Stresi është i lidhur me yndyrën viscerale. Kur lehtësoni stresin, jo vetëm që shmangni rrezikun e shtimit të peshës, por gjithashtu përmirësoni shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Tham Khảo Thêm:  Top 15 nhà hàng ngon Phú Quốc nên ghé khi đi du lịch

Mënyrat për të shmangur stresin përfshijnë stërvitjen, dëgjimin e muzikës, leximin, bisedën me miqtë ose të bësh çfarëdo që të bën të ndihesh mirë.

Flini mjaftueshëm gjumë

Flini mjaftueshëm gjumë

Mungesa e gjumit është e dëmshme për procesin e humbjes së yndyrës në bark. Përveç kësaj, mungesa e gjumit gjithashtu ju bën të dëshironi të zgjidhni ushqime me kalori dhe me shumë karbohidrate që shkaktojnë shtim në peshë. Ju duhen të paktën 7 orë gjumë çdo natë duke krijuar një mjedis ideal të gjumit:

• Dhoma e gjumit është e qetë, me temperaturën dhe dritën e duhur.

• Shmangni përdorimin e telefonit përpara se të shkoni në shtrat.

• Zgjidhni jastëkë, dyshekë dhe batanije të rehatshme dhe të këndshme.

• Siguroni një ambient të pastër gjumi.

Ndryshoni stilin e jetës tuaj

Ndryshoni stilin e jetës tuaj

Ndryshimi i stilit të jetesës është një nga mënyrat efektive për të zbehur belin gjatë pubertetit:

• Në vend që të pini kafe, kaloni te shijoni çajin jeshil për të nxitur metabolizmin.

• Eliminoni alkoolin nga dieta.

• Mos anashkaloni vaktet.

• Shtoni të paktën 2 litra ujë në ditë.

• Mos rrini ulur dhe jini më aktiv. Mund të ecni për të paktën 30 minuta çdo ditë.

• Zgjidhni një metodë të shëndetshme dhe të qëndrueshme për humbje peshe, mos humbni peshë shumë papritur.

>>> Lexo më shumë: 22 USHTRIME PËR TË DJEGË SHUMË KALORIA

Pyetje të shpeshta se si të holloni belin gjatë pubertetit në shtëpi

1. Si të kemi një bel të hollë?

Si të keni një bel të hollë

Për të pasur një bel të hollë, duhet të humbni yndyrën e barkut. Mënyra më e mirë për të humbur yndyrën e barkut është të kombinoni ushtrimet e rregullta me një dietë të shëndetshme. Duhet të siguroheni që të ushtroheni për të paktën 30 minuta në ditë. Hani ushqime ushqyese të bëra në shtëpi. Qëndroni larg sheqerit në karamele, pije joalkoolike, ushqime të konservuara dhe ushqime të skuqura.

2. Cilat ushqime e shkaktojnë më shumë dhjamin e barkut?

Ushqimet e padëshiruara dhe ushqimet e përpunuara që përmbajnë aditivë sintetikë janë shkaku kryesor i dhjamit në bark. Përveç kësaj, pirja e tepërt e alkoolit, pirja e duhanit dhe një mënyrë jetese e ulur gjithashtu shkaktojnë obezitet.

3. Cilat ushqime djegin më mirë dhjamin e barkut?

Cili është ushqimi më i mirë për të djegur dhjamin e barkut?

• Çaj jeshil me limon dhe mjaltë.

• Agrumet janë të pasura me vitaminë C.

• Ushqime të pasura me fibra.

• Ushqime të pasura me acide yndyrore omega-3.

Këtu janë disa Si të holloni belin gjatë pubertetit që mund të aplikoni. Nuk duhet të keni frikë nga dhjami i tepërt në bark, por të merrni një vendim për të humbur peshë shpejt. Nëse është e mundur, konsultohuni me mjekun tuaj për të shmangur çdo rrezik kur filloni një plan për humbje peshe.

>>> Lexo më shumë: 4 menutë HANI PASTËR 7 DITË HUMBJE PESHES DHE Stok EFEKTIVE

Revista e modës Harper’s Bazaar VietnamCảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách làm eo thon ở tuổi dậy thì lấy lại vòng 2 như ý . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

6 phim mới ấn tượng của “phù thủy thời gian” Christopher Nolan

Christopher Nolan là ai? Christopher Nolan là một đạo diễn, nhà biên kịch, doanh nhân kiêm nhà sản xuất điện ảnh nổi tiếng gốc Anh. Đôi nét…

Du lịch châu Âu mùa nào đẹp nhất trong năm?

Hầu hết những người có điều kiện kinh tế ổn định, sống theo chủ nghĩa “xê dịch” đều muốn một lần đến châu Âu. Vậy du lịch…

5 lý do Nốt trầm đời bác sĩ Park Shin Hye đóng được yêu thích

Poster phim Nốt trầm đời bác sĩ (Doctor slump) Thuộc thể loại tình cảm và hài lãng mạn, Nốt trầm đời bác sĩ (Doctor slump) xoay quanh…

Danh sách các đạo diễn phim Việt Nam nổi tiếng

Các tác phẩm của họ không chỉ mang lại trải nghiệm mới mẻ cho khán giả mà còn làm cho điện ảnh Việt có vị thế đáng…

Du lịch Bali mùa nào đẹp nhất? Bí kíp khám phá cho người mới

Vậy đi du lịch Bali mùa nào đẹp nhất? Nên chọn địa điểm tham quan nào và thưởng thức những món ăn gì? Tìm hiểu về Bali…

Cẩm nang du lịch New York chi tiết từ A đến Z

Vậy nên đi du lịch New York vào thời điểm nào, thưởng thức ẩm thực gì và khám phá các địa điểm nào? Tất tần tật về…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *