Cách vệ sinh cọ trang điểm từ A-Z giúp lớp trang điểm tự nhiên hơn

Si të pastroni furçat e grimit

Si të pastroni furçat e grimit të pastra dhe të sigurta

Nëse furça nuk pastrohet, kjo do të çojë në pasoja të padëshiruara si puçrra inflamatore, skuqje, lëkurë dhe grim të ashpër. Lëreni Harper’s Bazaar Vietnam të ndajë me ju se si të pastroni dhe përdorni furçat e grimit që qëndrojnë gjatë!

Si të pastroni furçat e reja të grimit të blera përmes altoparlantëve dhe dëmtimeve të paparashikueshme

1. Larja e furçave të grimit nuk është e pastër është shkaku i akneve, lëkura e lëkurës

Furçat e padukshme të grimit bëhen baktere infektive nëse nuk i ruani dhe pastroni siç duhet. Normalisht, nëse nuk e lani furçën dhe e përdorni përsëri dhe përsëri, gjysma e furçës suaj do të jetë baktere dhe gjysma tjetër do të jetë grim. Këto baktere grumbullohen për një kohë të gjatë dhe të përziera me kozmetikë do të shkaktojnë skuqje të lëkurës, ngjyrë të pabarabartë, lëkurë dhe më e keqja, të prirur për akne.

Përveç kësaj, ruajtja e furçës në një vend të lagësht, jo të ekspozuar ndaj shumë dritës natyrale, siç është banja, është gjithashtu një shkak kryesor i përhapjes së baktereve.

2. Furçat e pista ulin jetëgjatësinë dhe efektivitetin e kozmetikës

Nëse nuk kurseni duart për të shpenzuar para për kozmetikë të shtrenjtë, por i kushtoni pak vëmendje mënyrës së pastrimit të duhur të furçave të kozmetikës, efekti i kozmetikës gjithashtu do të ulet.

Pas pak, do të shihni që grimi juaj nuk është më i lëmuar, ngjyra e re nuk është aq e butë, e lëmuar, uniforme dhe standarde sa origjinalja. Pra, si të lani furçat e grimit? Apo me çfarë të lani furçat e grimit? Shumë e rëndësishme nëse dëshironi një grim natyral dhe me shkëlqim.

Si të pastroni furçat e reja të grimit të blera në shtëpi

Si të pastroni furçat e reja të grimit të blera në shtëpi

Mënyra se si të lani furçat e grimit në shtëpi është jashtëzakonisht e thjeshtë dhe nuk kërkon shumë kohë. Pra, me çfarë duhet të lani furçat e grimit?

Përdorni pastrues të specializuar: Ka shumë pastrues të ndryshëm të furçave të kozmetikës për të zgjedhur. Mund t’i gjeni në dyqane ose t’i blini online. Pas çdo përdorimi të furçës, spërkatni tretësirën mbi qimet dhe më pas thjesht fshijeni me një peshqir të thatë.

Përdorni shampo: Larja e furçave të grimit me shampo është një alternativë popullore për përdorimin e detergjenteve të specializuar. Thjesht duhet të lagni furçën dhe të shtoni pak shampo. Masazhoni butësisht furçën e grimit dhe më pas shpëlajeni tërësisht me ujë.

Përdorni sapun të butë: Nëse jeni duke pyetur veten se me çfarë të lani furçat e grimit, provoni të përdorni një pastrues të butë. Procedura është e ngjashme me mënyrën e pastrimit të furçave të grimit me shampo.

Si të lani furçat e grimit? Përzieni ujin dhe uthullën e mollës në një raport 1:1 në një tas. Më pas, lagni furçën e grimit në përzierje për disa minuta dhe më pas shpëlajeni. Për të hequr erën e uthullës, duhet ta lani furçën tërësisht me ujë të pastër ose ta lani për herë të fundit me shampo.

• Pas pastrimit të furçës së grimit, duhet ta lini furçën të thahet natyrshëm përpara përdorimit. Larja e rregullt e furçave të grimit është mënyra për ta mbajtur lëkurën tuaj të shëndetshme dhe përbërjen tuaj të përsosur.

>>> Lexo më shumë: 7 HAPA TË GRIMIT NATYROR PËR DASEM TË BUKUR DHE KARAKTER

Hapat për të pastruar siç duhet furçat e grimit

Hapat për të pastruar siç duhet furçat e grimit

Këtu janë 7 hapa bazë se si të pastroni furçat e grimit që duhet të dini.

1. Si të lani furçat e grimit: Vendoseni kokën e furçës nën ujë të ngrohtë

Ky është një hap shumë i rëndësishëm në mënyrën se si të pastroni furçat e grimit. Së pari, vendosni furçën me fytyrë poshtë nën rubinet, qëllimi është të parandaloni që uji të rrjedhë në kapësen metalike në dorezë dhe të dëmtojë ngjitësin e kokës së furçës. Më pas, derdhni ujë në kokën e furçës derisa shumica e produkteve të vjetra të kozmetikës të lahen.

Tham Khảo Thêm:  Chân yến hay tổ yến tốt hơn? Nên chọn loại nào để sử dụng?

Duhet t’i kushtoni vëmendje, në mënyrë që koka e furçës të jetë e anuar poshtë nën rubinet. Koka e furçës do të dëmtohet shumë lehtë nëse uji futet në kapësen metalike në dorezë. Lëvizni dhe përhapni kokën e furçës në mënyrë që uji të rrjedhë në qendër për të ndihmuar në pastrimin e furçës.

Shënim: Mos përdorni ujë të nxehtë pasi kjo do të dëmtojë kokën dhe qimet e furçës.

2. Si të pastroni furçat e grimit: Lajini sërish

Fillimisht, hidhni ujë të ngrohtë në një tas ose filxhan të vogël rreth 60 ml (1/4 filxhan, në varësi të filxhanit që përdorni). Atëherë mundeni Bëni një pastrues për furçën e grimit Përzieni sapunin me ujë në një filxhan ose aplikojeni direkt në furçë në rast se furça ka shumë pluhur grimi ose grumbuj.

>>> Lexo më shumë: 12 KËSHILLA QË DUHET TË DINI PËR GRIMIN VEROR

3. Me çfarë të lani furçat e grimit? Thithni furçën për një pastrim të thellë

Thithni furçën për një pastrim të thellë

Një nga mënyrat më efektive dhe që kursen kohë për të pastruar furçat e grimit është njomja e tyre. Mund të përzieni 1 lugë çaji shampo për fëmijë në një filxhan me ujë të ngrohtë, ta përzieni butësisht dhe ta njomni kokën e furçës për 10 minuta. Përpara se të hiqni furçën, rrotulloni gjysmën e poshtme të kokës së furçës në përzierje për të parandaluar hyrjen e ujit në dorezë dhe më pas hiqeni atë. Metoda Larja e furçave të grimit me shampo është e thjeshtë, apo jo?

4. Si të lani furçat e grimit: Shpëlajeni kokën e furçës me ujë të ngrohtë

Vazhdoni të përkëdhelni kokën e furçës nën ujë të ngrohtë derisa ta shihni ujin të pastër dhe më pas ndaloni. Shënim: Shmangni lagjen e dorezës së furçës dhe duhet ta lani furçën disa herë për pastrim absolut. Mos e hiqni furçën kur uji është ende i turbullt sepse furça nuk është plotësisht e pastër.

5. Si të pastroni furçat e grimit: Fshijeni furçën me një peshqir pambuku

Përdorni një peshqir pambuku dhe fshijeni butësisht të gjithë ujin në furçë ose paloseni peshqirin rreth kokës së furçës dhe shtrydheni me gishta për të thithur ujin.

6. Udhëzime për pastrimin e furçës së grimit: Rregulloni formën e majës së furçës

Rregullimi i formës së kokës së furçës është një hap shumë i rëndësishëm në mënyrën se si të pastroni një furçë grimi. Ju duhet të rregulloni kokën që të drejtohet, jo të përkulet, përdorni gishtat për t’u drejtuar, shtrini kokën e furçës në formën e saj origjinale.

7. Tharje natyrale me furçë

Thajeni furçën në mënyrë natyrale

Në këtë hap të fundit, nuk keni më nevojë ta vendosni furçën në peshqir pasi kjo shkakton vështirësi në kullim, myk dhe erë në majën e furçës. Në vend të kësaj, vendoseni furçën në tavolinë me majën e furçës në skajin e jashtëm të tavolinës, në dritë natyrale për ta ndihmuar furçën të thahet shpejt.

Pasi furça të jetë tharë plotësisht, zbutni kokën e furçës duke e rrëshqitur horizontalisht në majë të furçës, duke e vendosur furçën drejt në një filxhan ose të rregulluar mirë në një tavolinë. Nëse dëshironi t’i vendosni furçat tuaja në një çantë për t’i marrë në punë ose në udhëtim, vendosini në një çantë ose kuti të veçantë, jo të përziera me sende të tjera.

Tham Khảo Thêm:  Phim Jisoo đóng tên gì? 5 phim “chào sân” của Jisoo Blackpink

Këshillë profesionale për të: Ju mund të ndjeni se furçat tuaja të grimit janë të ngurtë pasi i lani me shampo. Zgjidhja është të aplikoni pak kondicioner mbi qimet dhe të shpëlani me ujë. Më pas lëreni furçën të thahet plotësisht. Si rezultat, qimet janë shumë më të buta.

>>> Lexo më shumë: 6 SI TË GRAMIZOHET ME PLUHUR UJI PËR LËKURËN NATYRORE

Sa shpesh duhet t’i pastroj furçat e grimit?

Sa shpesh duhet t'i pastroj furçat e grimit?

Sa shpesh të lani furçat e grimit është një pyetje që bëjnë shumë njerëz. Megjithatë, përgjigja varet nga nevojat tuaja, shpeshtësia si dhe lloji i furçës që përdorni.

Për furçën e madhe të përdorur për të aplikuar pudër, fondatinë ose korrektor që përdorni shpesh kur aplikoni grim, si të lani furçat e grimit Është mirë të pastroni një herë në javë.

Përsa i përket furçës së syve, buzëve, korrektorit, duhet ta pastroni furçën një herë në ditë ose një herë në javë është më e mira.

Furça të tjera, si të lani furçat e grimit pastrohet një herë në muaj.

>>> Lexo më shumë: SI TË DILONI NGA AZ QË TË JENI TË SHKAKTUAR

Si të lani furçat e grimit sipas llojit

Si të lani furçat e grimit sipas llojit

1. Me furçë grimi me bazë të lëngshme

Mënyra për të pastruar furçat e grimit që përdoren për të aplikuar bazën e lëngshme është pastrimi i furçës pas çdo përdorimi. Mund të aplikoni mënyrat e mësipërme për të pastruar furçat e grimit ose thjesht ndiqni hapat:

• Fshijeni furçën me një pecetë për heqjen e grimit.

• Spërkateni kokën e furçës me një pastrues të posaçëm dhe më pas pastroni me ujë të ngrohtë. Gjatë procesit të pastrimit, shtrydhni shpimet tërësisht për të siguruar që çdo krem ​​i lëngshëm të hiqet.

2. Me një penel për rimel

Mënyra për të pastruar penelin e grimit të syve është të përdorni një sfungjer për të “thithur” ngjyrën e rimelit nga qimet. Më pas mund të vazhdoni të përdorni furçën për të aplikuar ngjyra të tjera të rimeleve.

>>> Lexo më shumë: SI TË TRANSFERONI MAKEUP KOREAS ME 5 HAPA

Shënime të rëndësishme se si të pastroni furçat e grimit

Shënime të rëndësishme se si të pastroni furçat e grimit

Për të pastruar siç duhet furçat e grimit, duhet të keni parasysh:

1. Fshijeni përbërjen e tepërt përpara se ta pastroni

Ky është hapi i parë i rëndësishëm në tutorialin e pastrimit të furçës së grimit, por shumë njerëz shpesh e anashkalojnë atë. Provoni ta rrotulloni furçën në një fasule disa herë për të hequr çdo grim të tepërt. Kjo do ta bëjë më të lehtë procesin e pastrimit.

2. Zgjidhni një pastrues furçash grimi

Pastruesi i furçave të grimit është një element kyç në mënyrën e pastrimit të furçave të grimit që çdo vajzë duhet të dijë.

Pra, me çfarë duhet t’i laj furçat e grimit? Furçën mund ta pastroni me solucione të specializuara, të cilat shiten në dyqanet e kozmetikës ose blihen online.

Megjithatë, përpara se të pastroni furçën, duhet të zgjidhni një zgjidhje me përbërës të butë detergjent për të shmangur acarimin e fytyrës. Avantazhi më i madh i këtyre pastruesve të specializuar është të parandalojnë që yndyra të mbetet në furçë në mënyrën më efektive.

Ose nëse dëshironi procesin e larjes së furçës make up Më të thjeshta dhe më pak të komplikuara, mund të përdorni pastrues furçash që janë të disponueshëm në shtëpi si shampo për fëmijë, alkool, pastrues fytyre.

Tham Khảo Thêm:  Quả su su kỵ với gì? Những lợi ích và tác hại của su su

3. Mos e vendosni furçën drejt kur thahet

Shumë njerëz, kur thajnë furçat e tyre, ende të lagura, vazhdojnë të mbajnë zakonin e vendosjes së kokës së furçës në të njëjtën mënyrë si kur furça është e thatë. Kjo është krejtësisht e gabuar dhe mund të shkaktojë ndryshk ose kalbje të dorezës së furçës. Përveç kësaj, kjo bën që ngjitësi i kokës së furçës të zhvishet.

4. Mos përdorni tharëse për të tharë furçën

Kur përdorni tharësen, kjo nxehtësi do të dëmtojë flokët në furçë, edhe nëse janë qime natyrale si qime vizon ose deve. Normalisht, qimet e furçave të grimit janë më të dobëta se flokët tuaj, ndaj përdorni masa të buta kur i thani furçat.

>>> Lexo më shumë: 8 HAPA TË GRIMIT PËR NDIHMËN E SYVE TUAJ TË GËZHEN, TË BUKUR NATYROR

5. Mos përdorni produkte pastrimi me aroma të forta dhe veti të forta zbardhuese

Mos përdorni produkte pastrimi me aroma të forta dhe veti të forta zbardhuese

Mënyra më e përsosur për të pastruar furçat e grimit është të shmangni përdorimin e produkteve pastrimi me gërryes të fortë dhe aroma të forta që janë të vështira për t’u pastruar ose dëmtuar kokën e furçës si p.sh. pluhur larës, detergjent i fortë, vaj, uthull, produkte eksfoliuese…

Kjo nuk vlen vetëm për Si të pastroni? fshij make up por edhe me mënyrën e pastrimit të mjeteve të tjera të grimit.

6. Blini një pastrues furçash nëse dëshironi një zgjidhje të thjeshtë dhe efektive pastrimi

Nëse nuk dëshironi të kaloni shumë kohë në kujdesin e furçave dhe të kaloni hapat e ndërlikuar të pastrimit, mund të blini një pastrues të dedikuar furçash. Makina do ta bëjë procesin e pastrimit më të lehtë dhe më të thjeshtë.

Kur nuk duhet të pastroni furçat e grimit?

Pastrimi i duhur i furçave të grimit do të zgjasë jetën e tyre. Megjithatë, kur qimet fillojnë të prishen, bien ose humbasin formën e tyre, duhet t’i hidhni dhe t’i zëvendësoni me një furçë të re.

Si rregull i përgjithshëm, duhet të blini një furçë të re grimi çdo 3 muaj për të zëvendësuar të vjetrën.

>>> Lexo më shumë: 6 LLOJET E SPREJIT TË MAKEUPIT DHE SI TË PËRDORNI MBËSHTETJEN E GRIMIT PËR Sfondin PERFEKT

Këshilla për përdorimin e furçave të qëndrueshme të grimit

Këshilla për përdorimin e furçave të qëndrueshme të grimit

• Përdorni furça të ndryshme grimi për ngjyra të ndryshme pluhuri për të shmangur përzierjen e ngjyrave dhe për të zvogëluar efektivitetin e grimit.

• Furçat e grimit duhet të mbahen në një vend të freskët dhe të thatë për të parandaluar dëmtimin dhe kontaminimin. Shmangni lënien e furçës në banjë, pranë dushit ose në rrezet e diellit direkte.

• Ruani furçat e grimit në një enë hermetike për t’i mbajtur ato të pastra. Mos harroni të mos i ndani së bashku furçat e grimit për të parandaluar përhapjen e baktereve.

• Mos i ndani furçat e grimit me persona të tjerë.

Me informacione të dobishme se si të pastroni furçat e grimit më lart, Harper’s Bazaar Vietnam shpreson që ju të dini se si të kujdeseni, ruani dhe vini re kur lani furçat personale të grimit. Për një grim të bukur dhe të qetë, mos harro ndiqni udhëzimet pastrim me furçë make up nga sot ju.

>> Shih më shumë: ÇFARË PËRFSHIN SETI BAZË I GRIMIT?

Revista e modës Harper’s Bazaar VietnamCảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách vệ sinh cọ trang điểm từ A-Z giúp lớp trang điểm tự nhiên hơn . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Diễn viên Huỳnh Đông và 8 bộ phim mới nhất

Diễn viên Huỳnh Đông Diễn viên Huỳnh Đông tốt nghiệp lớp Diễn viên Kịch tại Trường Cao đẳng Sân khấu và Điện ảnh TP. HCM năm 2005,…

Du lịch Nhật Bản mùa nào đẹp nhất? Khám phá ngay!

Thời điểm tốt nhất để ghé thăm Nhật Bản là vào mùa xuân (từ tháng 3 đến tháng 5) và mùa thu (từ tháng 9 đến tháng…

6 phim mới ấn tượng của “phù thủy thời gian” Christopher Nolan

Christopher Nolan là ai? Christopher Nolan là một đạo diễn, nhà biên kịch, doanh nhân kiêm nhà sản xuất điện ảnh nổi tiếng gốc Anh. Đôi nét…

Du lịch châu Âu mùa nào đẹp nhất trong năm?

Hầu hết những người có điều kiện kinh tế ổn định, sống theo chủ nghĩa “xê dịch” đều muốn một lần đến châu Âu. Vậy du lịch…

5 lý do Nốt trầm đời bác sĩ Park Shin Hye đóng được yêu thích

Poster phim Nốt trầm đời bác sĩ (Doctor slump) Thuộc thể loại tình cảm và hài lãng mạn, Nốt trầm đời bác sĩ (Doctor slump) xoay quanh…

Danh sách các đạo diễn phim Việt Nam nổi tiếng

Các tác phẩm của họ không chỉ mang lại trải nghiệm mới mẻ cho khán giả mà còn làm cho điện ảnh Việt có vị thế đáng…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *