Dầu ô liu giảm cân có tốt không? Dầu ô liu bao nhiêu calo?

Si një përbërës i rëndësishëm në dietën mesdhetare, vaji i ullirit është shumë i shëndetshëm. Përveç kësaj, shumë studime tregojnë se ky vaj mund t’ju ndihmojë të humbni peshë dhe të ruani peshën nëse përdoret siç duhet. Përgjigjuni me Harper’s Bazaar Vietnam A humb peshë vaji i ullirit? Dhe si të humbni peshë me vaj ulliri!

Sa kalori ka vaji i ullirit?

A humb peshë vaji i ullirit?

Foto: Pexel

Vaji i ullirit rrjedh nga fruti i pemës së ullirit, i cili është rritur kryesisht në Mesdhe për më shumë se 5000 vjet. Grekët e lashtë e vlerësonin këtë vaj si “eliksirin e rinisë dhe shëndetit”. Sot, më shumë prova shkencore kanë treguar përfitimet e vajit të ullirit në dietën e përditshme, duke përfshirë humbjen e peshës.

Për t’iu përgjigjur pyetjes nëse vaji i ullirit mund të humbasë peshë, duhet të dini se sa kalori ka vaji i ullirit. Sipas Departamentit të Bujqësisë së Shteteve të Bashkuara (USDA), 1 lugë gjelle vaj ulliri ka afërsisht:

• Kalori: 126 kalori
• Proteina: 0g
• Yndyrë: 14g
• Karbohidratet: 0g
• Fibra: 0g
• Sheqeri: 0g

Vaji i ullirit është një burim i pasur i vitaminave A, E dhe K. Ky vaj përmban gjithashtu një sasi të madhe të acideve yndyrore oleike (55-80%) dhe linoleike (10%) – të konsideruara si yndyrat më të pangopura në mesin e vajrave natyralë. Të dyja këto yndyrna të veçanta ndihmojnë në parandalimin e shtimit të peshës dhe kontrollojnë peshën në mënyrë efektive.

>>> Lexo më shumë: 9 MËNYRA PËR TË BËRË LLOJET E PËRFITIMEVE TË QUMËSHTIT TË HUMBIN PESHË PËR LËKURË TË BUKUR, TË MBANI FITNESIN

A humb peshë vaji i ullirit?

A humb peshë vaji i ullirit?

Shkenca ka vërtetuar se dieta mesdhetare që përmban vaj ulliri mbështet shumë mirë humbjen e peshës. Edhe pse vaji i ullirit është i lartë në kalori dhe yndyrë, ai është një yndyrë e shëndetshme e monounsaturuar që absorbohet lehtësisht nga trupi dhe shndërrohet në energji.

Një studim 8-javor zbuloi se një dietë e përditshme me vaj ulliri rezultoi në humbje më të madhe në peshë sesa një dietë me pak yndyrë.

Përveç kësaj, kombinimi i vajit të ullirit me një dietë të shëndetshme do t’i sigurojë trupit shumë vitamina dhe minerale thelbësore. Për më tepër, antioksidantët polifenol të pranishëm në vajin e ullirit ekstra të virgjër do ta mbrojnë trupin nga sëmundje të ndryshme. Nga atje, ju ndihmon të planifikoni me lehtësi një plan për humbje peshe për të marrë formë shpejt.

>>> Lexo më shumë: 3 MËNYRA PËR TË PIRI PLUHUR PLUHUR PËR HUMBJE PESHHE, E BUKUR

Si humb peshë vaji i ullirit?

Si të humbni peshë me vaj ulliri

Ndër vajrat bimore, vaji i ullirit ka përqindjen më të lartë të yndyrave të pangopura. Kjo yndyrë ndihmon në humbjen e peshës duke reduktuar dëshirat, duke rritur metabolizmin dhe duke reduktuar yndyrën e trupit.

1. A është mirë të hahet vaj ulliri? Reduktoni dëshirat

Një nga mënyrat për të përdorur vajin e ullirit për humbje peshe është reduktimi i dëshirave. Studimet kanë treguar se njerëzit që hanë vaj ulliri ndihen më të ngopur se ata që konsumojnë vajra gatimi ose yndyrna të tjera.

Të gjitha këto do t’ju ndihmojnë të mbani peshën tuaj, sepse do të hani më pak ushqim gjatë ditës, duke marrë kështu më pak kalori.

>>> Lexo më shumë: MENIJA DETOX HUMBJE PESHËS 7 DITË PËR TË HUMBUR 4-5 KG KODI SPLEMENTAR

2. Vaji i ullirit nxit metabolizmin

Vaji i ullirit nxit metabolizmin

Përdorimi i duhur i vajit të ullirit për humbje peshe do të nxisë metabolizmin. Trupi juaj do të djegë më shumë kalori, edhe kur jeni duke pushuar. Sepse vaji i ullirit përmban përbërës të quajtur polifenole që mund të rrisin numrin e kalorive që trupi djeg.

Tham Khảo Thêm:  Bấm lỗ tai kiêng ăn gì? 13 loại nên và tránh ăn

3. A humb peshë vaji i ullirit? Reduktoni yndyrën e trupit

Humbja e peshës me vaj ulliri siç duhet do t’ju ndihmojë të zvogëloni yndyrën e trupit. Sepse yndyrat e pangopura në vajin e ullirit reduktojnë akumulimin e yndyrës rreth zonës së barkut. Yndyra në bark është shkaktari kryesor i shtimit të peshës, por është shumë e vështirë të “eliminohet”.

4. Mbështet tretjen e shëndetshme

Vaji i ullirit ndihmon ushqimin të kalojë më lehtë përmes zorrës së trashë, e mban traktin e zorrëve të shëndetshëm dhe ndihmon tretjen dhe lëvizjet e zorrëve. Tretja e dobët mund të pengojë metabolizmin tuaj dhe të vështirësojë humbjen e peshës.

>>> Lexo më shumë: MOFIMI 6 MËNYRAT PËR TË PIRË UJIN E GJETHËVE GUAVI HUMBJE E PESHËS EFIKASE

Si të përdorni vajin e ullirit për të humbur peshë

Si të pini vaj ulliri për të humbur peshë me limon

Vaji i ullirit për humbje peshe është “shoqëruesi” i përsosur me të gjitha ushqimet. Këtu janë 7 mënyra për të përdorur vajin e ullirit për të humbur peshë.

1. Si të pini vaj ulliri për të humbur peshë me limon

Kombinimi i vajit të ullirit me limon ndihmon në pastrimin dhe eliminimin e toksinave nga trupi juaj. Përveç vitaminës C, limonët përmbajnë edhe hesperidin, një flavonoid që kontribuon në përmirësimin e aftësisë së trupit për të mbajtur ujin.

Pra, kur është koha më e mirë për të pirë vaj ulliri? Pirja e 1 lugë çaji vaj ulliri me 1/2 limon në mëngjes do të përmirësojë shpejt fizikun tuaj.

>>> Lexo më shumë: MENIJA E HUMBJES SË PESHËS TË SHPEJTË E IU-së HUMBJE 4,5 kg/javë

2. Vaj ulliri dhe xhenxhefil

Vaj ulliri dhe xhenxhefil

Xhenxhefili ka një efekt termogjenik në trup, kështu që është një ushqim natyral që djeg yndyrë. Kombinimi i xhenxhefilit dhe vajit të ullirit në një sallatë do t’ju ndihmojë të përmirësoni në mënyrë efektive belin tuaj.

3. Si të përdorni vajin e ullirit për të humbur peshë me kripë dhe kastravec

Kastravecat janë të pasura me ujë, me pak kalori dhe të pasura me fibra, të cilat ndihmojnë në largimin e toksinave nga trupi. Përzieni pak kripë, vaj ulliri dhe kastravec të prerë në feta dhe keni një meze të shkëlqyer për të humbur peshë.

4. Kombinoni vajin e ullirit dhe piperin e kuq

Kombinoni vajin e ullirit dhe piperin e kuq

Piperi i kuq është një erëz që stimulon tretjen. Rritin sekretimin e lëngjeve gastrike dhe enzimave që tresin ushqimin, eliminojnë toksinat, përshpejtojnë metabolizmin dhe djegin yndyrat. Piper kajen e përzier me vaj ulliri kontribuon në aromën e pjatave, veçanërisht të produkteve të pjekura.

>>> Lexo më shumë: PINI ujë me limon për të humbur peshë në 7 DITË DHE 7 PIJE TË LEHTË

5. Humbni peshë me vaj ulliri dhe uthull balsamike

Humbni peshë me vaj ulliri dhe uthull balsamike

Uthulla balsamike është shumë e ulët në kalori dhe e lartë në kalium, një mineral diuretik që ndihmon në largimin e toksinave nga trupi. Kombinimi i vajit të ullirit dhe uthullës balsamike do të sjellë aromën perfekte në sallata.

6. Shtoni vaj ulliri në smoothie

Smoothies janë një shtesë efektive për një dietë për humbje peshe, sepse ato janë të larta në fibra dhe vitamina. Shtoni disa pika vaj ulliri në smoothie-n tuaj për një rritje shtesë të yndyrës së shëndetshme.

7. Përdorni vaj ulliri çdo ditë

Ekspertët e shëndetit rekomandojnë jo më shumë se një lugë gjelle (15 ml) vaj ulliri për vakt. Edhe pse vaji i ullirit përmban yndyrna të shëndetshme, ai është gjithashtu mjaft i lartë në kalori. Sa kalori ka vaji i ullirit? Ka rreth 126 kalori në 1 lugë gjelle vaj ulliri.

>>> Lexo më shumë: A HUMB PESHË FURNIZIMI I PIJEVE? 4 MËNYRAT PËR TË GATUAR BIMËT PËR HUMBJE PESHE

Tham Khảo Thêm:  Tình ca ảo mộng do idol Park Ji Hoon đóng có gì hấp dẫn?

Cilin lloj vaji ulliri të zgjidhni për humbje peshe?

Përpara se të përfshini vajin e ullirit në dietën tuaj të përditshme për të humbur peshë, duhet të zgjidhni vajin e duhur. Vaji i ullirit vjen në varietete të ndryshme si vajra të rafinuar, të rafinuar, të virgjër dhe ultra të virgjër. Ajo që bën dallimin më të madh është procesi i nxjerrjes së naftës.

1. Vaj ulliri ekstra i virgjër

Vaj ulliri ekstra i virgjër Vaj ulliri ekstra i virgjër

Tipari kryesor që e dallon vajin e ullirit ekstra të virgjër nga vajrat e tjerë të ullirit është përmbajtja e tij e lartë e acidit oleik (më shumë se 55%). Ky vaj është me ngjyrë të lehtë, ka aromë të pasur dhe është jashtëzakonisht i pasur me antioksidantë. Termi “EVOO” përdoret zakonisht për vajin e ullirit ekstra të virgjër, i cili është i parafinuar dhe i është nënshtruar vetëm një procesi të vetëm “shtypje të ftohtë”.

Mënyra më e mirë për të përdorur vajin e ullirit për humbje peshe EVOO është përzierja për sallata. Nuk duhet ta përdorni këtë vaj për gatim, sepse nxehtësia do të zvogëlojë lëndët ushqyese të vlefshme që përmban.

>>> Lexo më shumë: ZBULONI 7 ÇAJË JAPONEZË PËR HUMBJE PESHES

2. Vaj ulliri i virgjër

Vaji i virgjër i ullirit Vaji i virgjër i ullirit

Ky vaj ka ngjyrë jeshile e lehtë deri në pak të verdhë. Vaji ekstra i virgjër i ullirit bëhet me presim të ftohtë dhe pa trajtim termik. Kjo është për të ruajtur një ekuilibër të përbërjeve të ndjeshme ndaj temperaturës së lartë në vaj.

Për këtë arsye, përdorni vaj ulliri ekstra të virgjër në gatime që nuk kërkojnë nxehtësi si sallatat, salcat e zhytjes, supat, etj.

3. Vaj i pastër i rafinuar me vaj ulliri

Vaj i pastër i rafinuar me vaj ulliri

A humb peshë vaji i ullirit? Ju mund të përdorni vaj ulliri të rafinuar për të pjekur ose skuqur enët për humbje peshe. Përmbajtja e acidit oleik në vaj është nga 3 në 4%.

Vaji i pastër i ullirit nuk është më plot me lëndë ushqyese sepse i është nënshtruar trajtimit termik. Ato mund të përzihen me një sasi të vogël prej 5 – 15% EVOO për të krijuar një vaj me një aromë ose ngjyrë më të lehtë.

>>> Lexo më shumë: 4 Fletë pune me kalori PËR HUMBJEN PESHHE TË JETË NË STANDARD

4. Vaj ulliri i rafinuar

Vaj ulliri i rafinuar

Ky është një vaj që është trajtuar me procese të ndryshme për të hequr shijen apo edhe ngjyrën e vajit të ullirit ekstra të virgjër. Vaji i rafinuar i ullirit përdoret zakonisht në konservimin komercial të tonit, perimeve, etj.

Nëse nuk ju pëlqen shija e vajit të ullirit ekstra të virgjër, mund të provoni të përdorni vaj ulliri të rafinuar. Sigurisht, përmbajtja e yndyrave të pangopura dhe lëndëve të tjera ushqyese në këtë vaj do të jetë shumë më e ulët se lloji i pastër.

A është mirë të hani vaj ulliri? 6 përfitime shëndetësore

përfitimet shëndetësore të vajit të ullirit

1. Mbani zemrën tuaj të shëndetshme

Acidi linoleik që përmban vaji i ullirit mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Studimet tregojnë se vaji i ullirit dhe dieta të tjera të pasura me acide linoleike dhe oleike kontribuojnë në uljen e shkallës së sëmundjeve kardiovaskulare, veçanërisht te njerëzit mbipeshë mbi moshën 50 vjeç.

2. Parandalimi i sindromës metabolike

Sindroma metabolike shoqërohet me një probabilitet të shtuar për obezitet, sëmundje të zemrës dhe goditje në tru. Studimet paraprake kanë treguar se një dietë mesdhetare që përfshin vaj ulliri mund të zvogëlojë rrezikun e sindromës metabolike. Konkretisht, përdorimi i vajit të ullirit në mënyrë të moderuar çdo ditë është shumë efektiv kundër obezitetit.

>>> Lexo më shumë: Menyja e lëngut të PERIMEVE 7 DITE për humbje peshe

Tham Khảo Thêm:  Phim Cuộc chiến sinh tồn (7 Escape) có hay không?

3. Vepron si antioksidant

Vepron si një antioksidant

Përfitimet më të rëndësishme shëndetësore të vajit të ullirit vijnë nga vetitë e tij të fuqishme antioksiduese. Vaji i ullirit ndihmon në reduktimin e stresit oksidativ të trupit, duke përmirësuar kështu sistemin imunitar, rezistencën më të mirë ndaj infeksioneve dhe inflamacioneve.

4. Mbështet kontrollin e diabetit

Diabetikët inkurajohen të konsumojnë yndyrna të pangopura, në vend të yndyrave të ngopura dhe karbohidrateve. Një studim i fundit tregon se vaji i ullirit ndihmon në kontrollin e niveleve të sheqerit pas vaktit dhe rrit ndjeshmërinë ndaj insulinës.

5. I mirë për lëkurën

Vaji i ullirit për humbje peshe është një burim i pasur i vitaminës E dhe vitaminës A, e cila është shumë e dobishme për lëkurën.

6. I mirë për trurin

Vaji i ullirit parandalon rënien e lehtë njohëse. Në një studim, pjesëmarrësit u vunë në një dietë mesdhetare me vaj ulliri, një dietë mesdhetare me arra ose një dietë me pak yndyrë. Grupi i vajit të ullirit tregoi performancë më të lartë njohëse se grupi tjetër.

>>> Lexo më shumë: 5 MËNYRA PËR TË BËRË SUPER EFIÇES TË HUMBË PESHHE Smoothie me banane

Disa shënime se si të përdorni vajin e ullirit për të humbur peshë

Kur është koha më e mirë për të pirë vaj ulliri?

1. Kur është koha më e mirë për të pirë vaj ulliri?

Pirja e 1 deri në 3 lugë vaj ulliri çdo mëngjes jo vetëm që mbështet humbjen e peshës, por edhe zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kronike si sëmundjet kardiovaskulare, diabeti, hipertensioni…

2. Humbni peshë me vaj ulliri sa mjafton?

Sasia e kalorive që duhet të konsumoni në ditë është midis 2000 dhe 2500 kcal. Nuk duhet të hani më shumë se një lugë vaj ulliri me çdo vakt. Idealisht, konsultohuni me një nutricionist për t’ju ndihmuar të krijoni një plan diete shkencore.

3. A duhet të gatuani me vaj ulliri ekstra të virgjër?

Nuk duhet të gatuani me vaj ulliri ekstra të virgjër sepse përfitimet e vajit ekstra të virgjër do të humbasin nëse nxehet.

>>> Lexo më shumë: 14 MËNYRA PËR TË BËRË USHQIMET PËR HUMBJE PESHES & RECETA PËR HUMBJE PESHES 7 DITË

4. Si të ruani me efikasitet vajin e ullirit

Si të ruani në mënyrë efektive vajin e ullirit

Pas një periudhe të gjatë ekspozimi në ajër, vaji i ullirit për humbje peshe mund të mos ruajë më aromën e tij origjinale. Ju nuk duhet të përdorni vaj ulliri për një kohë të gjatë ose datën e skadencës. Mënyra më e mirë për të ruajtur vajin e ullirit është në një shishe qelqi të errët dhe jashtë rrezet e diellit direkte.

5. A humb peshë vaji i ullirit? Sa kg humbisni?

Sipas një studimi, ju mund të humbni deri në 10 kg në një vit nëse ndiqni një dietë mesdhetare që përfshin përdorimin e vajit të ullirit. Hulumtimet tregojnë se vaji i ullirit është po aq efektiv për humbjen e peshës sa dietat e tjera të njohura si dieta me pak karbohidrate. Megjithatë, këshillohet që të konsultoheni me një dietolog për të ditur se cila dietë është e duhura për ju.

Vaji i ullirit, përveç shumë përfitimeve shëndetësore, mund t’ju ndihmojë gjithashtu të humbni peshë në mënyrë të sigurt. Pra, le të kombinojmë vaj ulliri për humbje peshe Bashkohuni me dietën tuaj sot, përfshini ushtrime të rregullta!

Revista e modës Harper’s Bazaar VietnamCảm ơn bạn đã đọc bài viết Dầu ô liu giảm cân có tốt không? Dầu ô liu bao nhiêu calo? . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

6 phim mới ấn tượng của “phù thủy thời gian” Christopher Nolan

Christopher Nolan là ai? Christopher Nolan là một đạo diễn, nhà biên kịch, doanh nhân kiêm nhà sản xuất điện ảnh nổi tiếng gốc Anh. Đôi nét…

Du lịch châu Âu mùa nào đẹp nhất trong năm?

Hầu hết những người có điều kiện kinh tế ổn định, sống theo chủ nghĩa “xê dịch” đều muốn một lần đến châu Âu. Vậy du lịch…

5 lý do Nốt trầm đời bác sĩ Park Shin Hye đóng được yêu thích

Poster phim Nốt trầm đời bác sĩ (Doctor slump) Thuộc thể loại tình cảm và hài lãng mạn, Nốt trầm đời bác sĩ (Doctor slump) xoay quanh…

Danh sách các đạo diễn phim Việt Nam nổi tiếng

Các tác phẩm của họ không chỉ mang lại trải nghiệm mới mẻ cho khán giả mà còn làm cho điện ảnh Việt có vị thế đáng…

Du lịch Bali mùa nào đẹp nhất? Bí kíp khám phá cho người mới

Vậy đi du lịch Bali mùa nào đẹp nhất? Nên chọn địa điểm tham quan nào và thưởng thức những món ăn gì? Tìm hiểu về Bali…

Cẩm nang du lịch New York chi tiết từ A đến Z

Vậy nên đi du lịch New York vào thời điểm nào, thưởng thức ẩm thực gì và khám phá các địa điểm nào? Tất tần tật về…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *