Top 10 bộ phim hay và nổi tiếng nhất của Esom

Çfarë filmi luan Esom?

Çfarë filmi luan Esom? Foto: Instagram @esom_

Emri i vërtetë i Esom është Lee So Young, i lindur më 30 janar 1990. Ajo debutoi si modele në një estradë Kontrollojeni vajzë 2008 dhe u shfaq në këngë Numer i gabuar i grupit K-pop TVXQ; Ajo ka ikur (2010) nga G-Dragon dhe Krem pastrues (2011) nga Brown Eyed Girls.

Karriera e aktrimit të Esom

Karriera e aktrimit të Esom

Foto: Instagram @esom_

Në vitin 2010, Esom filloi të merrej me aktrim. Por 4 vite më vonë emri i saj ra në sy nga publiku. Kjo falë rolit kryesor të Dok Yi në film Scarlet Innocence (I pafajshëm), luajti bashkë me Jung Woo Sung. Aktorja dhe e moshuara kanë pasur shumë skena të guximshme të nxehta. Në atë kohë, Esom zbuloi një herë se ishte konsultuar me nënën e saj përpara se të filmonte një skenë të ndjeshme me Jung Woo Sung. Aktori tha gjithashtu se kishte kërkuar këshilla nga babai i tij.

Filmi ka ndihmuar Esom të marrë nominimet për aktoren e re më të mirë në 5 ceremoni prestigjioze çmimesh si Golden Bell Award, Blue Dragon Award, Baeksang Art Award… Ajo fitoi çmimin New Actress.Performanca më e mirë në 15th Director’s Cut Awards.

Emri i vërtetë i Esom është Lee So Young

Foto: Instagram @esom_

Falë suksesit të Pafajësia e kuqe, Më shumë role i erdhën Esom. Punimet e mëvonshme të aktores 9X si: Tre takime, Jeta ime e Parë, Vëllai Ideal, Më Shpëto 2, Taksisti, Klasa e Anglishtes në Kompani Samjin, Fantazma… Ata vlerësohen shumë nga publiku dhe profesionistët për aktrimin e tyre.

Komentoi Naver, Esom gjithmonë portretizon një imazh natyral dhe realist të personazhit. Rolet që ajo luan kanë një bukuri dhe personalitet të veçantë. Si në Vrite Boksoon, filmi Esom luan me Jeon Do Yeon, Sol Kyung Gu dhe Koo Kyo Hwan, ajo nuk është inferiore pavarësisht se aktron përkrah yjeve të famshëm.

Filma dhe shfaqje televizive të Esom

Le të hedhim një vështrim në 10 grupet më të mira Filmat më të mirë dhe më të famshëm të Esom Vitin e fundit:

1. Filmat më të fundit të Esom: Kalorësi i Zi – Kalorësi i Zi (2023)

Filmi më i fundit i Esom: Black Knight - Black Knight (2023)

Kalorësi i Zi është një ueb-dramë me 6 episode që shfaqet ekskluzivisht në Netflix me pjesëmarrjen e aktorëve të famshëm: Song Seung Hun, Kim Woo Bin dhe Esom.

Kalorësi i Zi zhanër aksion-aventurë-shkencore. Filmi Esom luhet në vitin 2071, një kohë kur toka bëhet jashtëzakonisht e ndotur dhe njerëzit nuk mund të mbijetojnë pa një maskë gazi.

Kim Woo Bin luan legjendarin legjendar me nofkën ‘5-8’. Ai është një nga personat në detyrë për të transportuar oksigjen për të ndihmuar banorët të mbijetojnë. Sa për Esom, ajo shndërrohet në një ushtar të quajtur Seol Ah.

>>> Lexo më shumë: 24 FILAT TOP KOREANE TË KOMUNIKIMIT QË JU BËNË të qeshësh

2. Vrite Boksoon – Kill Boksoon (2023)

Kill Boksoon - Kill Boksoon (2023)

Kill Boksoon Esom si Cha Min-hee në Kill Boksoon Cr. Jo Ju-han/Netflix © 2023

Filmi Esom luan rreth Gil Bok Soon (Jeon Do Yeon) – një emër i famshëm në botën e vrasësve. Kushdo që dëgjon për Bok Soon duhet të jetë gjithashtu i mahnitur. Por pak njerëz e dinë, ajo është gjithashtu një nënë beqare që po lufton me rritjen e vajzës së saj adoleshente.

Bok Soon punon për kompaninë kryesore koreane të trajnimit të vrasësve MK Ent, e udhëhequr nga dy vëllezër, presidenti Cha Min Kyu (Sol Kyung Gu) dhe drejtori Cha Min Hee (Esom). Ata fitojnë para duke e bërë vrasjen një biznes global, duke përfshirë rregulla strikte dhe të disiplinuara.

Tham Khảo Thêm:  9 bộ phim của Sandra Bullock phải xem gấp

Megjithatë, Bok Soon dhe MK Ent patën një konflikt para afatit për të nënshkruar një kontratë të re. Për shkak se ajo dëshiron të mbajë sekret identitetin e saj të vërtetë nga vajza e saj dhe përballë rrethanave jetike, ajo duhet të luftojë për të rifituar lumturinë e saj.

Në film, megjithëse ai nuk u shfaq shumë dhe nuk duhej të performonte skena aksioni, mishërimi i Esom përsëri tërhoqi shikuesit. Shumica thanë, Min Hee ka arrogancë, dinake, “të çmendur” por jashtëzakonisht joshëse jo inferiore se e moshuara e saj.

>>> Lexo më shumë: 48 TOP 48 filmat horror KOREAZË TË MIRË DHE TË NGURTË të të gjitha kohërave

3. Filmat e mirë të Esom: Shofer anonim – Shofer taksie (2021)

Filmi i mirë i Esom: Shofer Anonim - Shofer Taksie (2021)

Që në ditët e para të transmetimit, Shofer anonim tejkaluar pritjet e SBS. Filmi Esom mbyllet duke thyer rekordin e hapjes së një filmi televiziv Penthouse: Lufta në jetë me vlerësime prej 15% në Seul dhe 13.5% në mbarë vendin.

Shofer taksie përshtatur nga webtoon me të njëjtin emër, që rrotullohet rreth personazhit Kim Do Ki (Lee Je Hoon), një i diplomuar në Akademinë Detare. Nëna e Do Ki u vra kur ai ishte i ri. Ai punon si shofer për kompaninë Rainbow Taxi. I fshehur pas “guaskës” së një taksie të klasit të lartë, shërbimi i vërtetë që ofron Rainbow Taxi është “hakmarrja”, për klientët që nuk gjejnë dot drejtësinë në jetë.

Filmi i mirë i Esom: Shofer Anonim - Shofer Taksie (2021)

Përveç skenave tërheqëse të lëvizjes me aksion të aktorit kryesor Lee Je Hoon, shikuesit janë gjithashtu të impresionuar me avokatin e mprehtë të Esom, Kang Ha Na. Ajo është një avokate plot entuziazëm, personalitet, e gatshme të përdorë çdo mjet për të ndjekur drejtësinë.

>>> Lexo më shumë: TOP 23 FILMAT MË TË MIRË KOREANË TË VITIT 2022 ME VLERËSIM TË LARTË

4. Ora angleze nën Samjin .kompani – Klasa angleze e kompanisë Samjin (2020)

Klasa angleze e kompanisë Samjin - Klasa angleze e kompanisë Samjin (2020)

Kompania Samjin klasa angleze është një nga filmat me fitimin e 3-të më të lartë në muajin e publikimit.

Filmi Esom luhet në kontekstin e një shoqërie të dominuar nga meshkujt në 1995. Tre punonjëse të reja femra Lee Ja Young (Go Ah Sung), Jung Yoo Na (Esom) dhe Shim Bo Ram (Park Hye Su) janë të detyruara të marrin pjesë në klasë TOEIC organizohet nga kompania për të kërkuar mundësi promovimi. Të tre mësuan rastësisht për punën e paligjshme të kompanisë, ndaj hetuan së bashku.

Filmi mori shumë nominime dhe çmime të mëdha si filmi më i mirë, partitura më e mirë origjinale, regjia më e mirë artistike, etj. Në të cilat, roli i Jung Yoo Na i solli Esom çmimin e aktores më të mirë dytësore në Dragon. Green 41.

>>> Lexo më shumë: TOP 17 FILMAT E PARIMIT KRYESOR MË TË MIRË EKRANI KOREA

5. Bebe ideale – Bros Inseparable (2019)

Inseparable Bros - Inseparable Bros (2019)

Kur filmi Bebe ideale premierë në Vietnam, Esom dhe yjet kryesore Shin Ha Kyun dhe Lee Kwang Soo erdhën në Vietnam për të shkëmbyer dhe promovuar filmin.

Bebe ideale Zhanri i komedisë, me regji dhe prodhim nga regjisori Yook Sang Hyo. Përmbajtja e filmit tregon për dashurinë vëllazërore midis Se Ha (Shin Ha Kyun) dhe Dong Goo (Lee Kwang Soo). Ata nuk janë vëllezër gjaku, por kanë jetuar së bashku për 20 vitet e fundit.

Tham Khảo Thêm:  Phim Người nổi tiếng (Celebrity) có đáng xem không?

Në film, Esom luan rolin e Mi Hyun, një vajzë që bën gjithçka për të fituar para. Mi Hyun, një herë rastësisht, vendosi të ndihmonte vëllezërit Se Ha dhe Dong Gu për përfitime personale. Por më pas, ajo gradualisht u bë një person që dinte të jetonte për të tjerët.

>>> Lexo më shumë: TOP 20 FILMAT MË TË MIRË KOREANË TË TË GJITHA KOHËRAVE

6. Lutja për ndihmë 2 – Save Me 2 (2019)

Save Me 2 - Save Me 2 (2019)

Filmi që luan Esom është vazhdimi i tij Më shpëto 2017 por me një kast dhe skenar të ri. Sezoni 2 sillet rreth një qyteti të vogël që bie në trazira për shkak të pranisë së një grupi fetar mashtrues.

Kim Min Chul (Um Tae Goo) ishte një atlete premtuese e xhudos në shkollën e mesme. Por për shkak të këtij personaliteti të nxehtë, gjithmonë në këmbë për drejtësinë, Min Chul u dërgua shumë herë në burg. Një ditë, ai dëgjon se vendlindja e tij, Wolchoori do të pastrohet dhe njerëzit do të marrin dëmshpërblim. Min Chul është kthyer në Wolchoori dhe ka zbuluar të panjohur në qytet. Ka diçka shumë të dyshimtë në to.

Esom luan Kim Young Sun, motrën më të vogël të Kim Min Chul. Ajo është duke studiuar për infermieri dhe shpreson të largohet nga Wolchoori sa më shpejt të jetë e mundur. Edhe kur vëllai i tij u kthye në shtëpi, jeta e Young Sun mbeti e pandryshuar. Në atë kohë pastori Seung Chul Woo (Kim Young Min) filloi t’i afrohej asaj me qëllime të këqija.

>>> Lexo më shumë: TOP 30 FILMAT KRIMINALISTIK KOREANË TË NXETËR

7. Filmat dhe shfaqjet televizive të Esom: Tre takime – The Third Charm (2018)

Filma dhe shfaqje televizive të Esom: Three Encounters - The Third Charm (2018)

Tre takime është një melodramë, që rrotullohet rreth tre takimeve mes një djali dhe një vajze kur ata janë në tre faza të ndryshme të jetës së tyre.

Në film, Esom luan rolin e Lee Young Jae, një vajzë e varfër që e la kolegjin dhe punoi me kohë të pjesshme në një sallon flokësh. Ajo u takua dhe ra në dashuri me On Joon Young (Seo Kang Joon) për herë të parë në moshën 20-vjeçare. Për 12 vitet e ardhshme, fati i bashkon gjithmonë, por tragjedia i ndan gjithmonë.

Duke përshkruar personazhin që nga koha kur ishte një vajzë e pafajshme 20-vjeçare deri tek një grua që kishte përjetuar shumë hidhërime në jetë, mund të thuhet se tre takimet e ndihmuan Esom-in të tregonte aktrimin e saj fleksibël.

>>> Lexo më shumë: TOP 15 filmat më të mirë koreanë me zombie të të gjitha kohërave

8. Jetë e vogël – Microhabitat (2018)

Small Life - Microhabitat (2018)

Mi So është një grua e varfër 30-vjeçare. Por Mi So është e gatshme të heqë dorë nga ajo që duhet për të mbajtur tre gjërat që i do: cigaret, uiski dhe një të dashur. Kur rroga e saj e pakët nuk e lejon të shpenzojë për alkool dhe cigare, Mi So vendos të mos marrë me qira një shtëpi, por të jetojë me shtëpitë e miqve.

Tham Khảo Thêm:  8 phim xuyên không Thái Lan xuất sắc nhất

Mikrohabitati bëri jehonë kur u shfaq në Festivalin e 22-të Ndërkombëtar të Filmit në Busan. Filmi i luajtur nga Esom jo vetëm që tërhoqi audiencën në Kore, por u ble edhe nga shumë vende, duke kontribuar në sjelljen e emrit të saj në botë.

9. Jeta ime e parë – Sepse kjo është jeta ime e parë (2017)

Sepse kjo është jeta ime e parë (2017)

Filmi Esom luan në zhanrin romantik, humoristik, duke u rrotulluar rreth pikëpamjeve për dashurinë, martesën dhe karrierën e rinisë së sotme.

Në film Jeta ime e parë, Esom luan Soo Ji – një grua e suksesshme. Në pamje të parë, Soo Ji është një vajzë tipike e qytetit: karrierë e suksesshme, jetë e lirë dashurie dhe pa qëllim për t’u martuar. Por Soo Ji është gjithashtu viktimë e diskriminimit gjinor në punë, një fenomen që është ende i zakonshëm në Kore.

Përveç kësaj, pas një Soo Ji të fortë është edhe një grua e dobët, e frikësuar se mos lëndohet në dashuri. Mund të thuhet se Esom nuk ka nevojë të shpenzojë shumë përpjekje që të shkëlqejë ende me këtë rol. Ajo luajti rolin e Soo Ji e cila është jashtëzakonisht e sigurt, e ftohtë por edhe jashtëzakonisht e dashur kur është e dashuruar.

>>> Lexo më shumë: 91 filmat më të mirë koreanë të TË GJITHA KOHËrave që NUK DUHET t’i injoroni

10. Filmat që bënë emrin e Esom: budallaqe – Scarlet Innocence / Madam Bluff (2014)

Filmi i bëri emër Esom: Innocent - Scarlet Innocence / Madam Bluff (2014)

budallaqe Historia flet për një vajzë të pafajshme Deok Yi (Esom) dhe mësuesin e saj Hak Kyu (Jung Woo Sung) nga një qytet tjetër, 17 vjet më i madh se ajo. Deok Yi nuk i intereson se çfarë mendojnë të tjerët, ajo thjesht bie në dashuri me zemrën e saj. Por kur iu dha mundësia të kthehej në qytet dhe familjen e tij, Hak Kyu braktisi Deok Yi-n. Deok Yi sjell zemrën e tij të plagosur në qytet dhe kërkon hakmarrje të furishme.

Edhe pse nuk ishte një emër i njohur në industrinë e filmit korean në atë kohë, Esom ishte i famshëm për një trup të bukur dhe tërheqës. Edhe aktrimi i saj është mbresëlënës. Në gjysmën e parë të filmit, personazhi i Esom është mjaft i butë, por pjesa e dytë kthehet në një grua të keqe. Skena e nxehtë e bukuroshes me sunbae bëri edhe lëkundjen e publikut.

Innocent u përzgjodh për t’u shfaqur në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto dhe mori vlerësime të mira nga ekspertë të huaj.

>>> Lexo më shumë: 18 FILMAT TOP TË MJEKËVE KOREANE DUHET TË SHIKONI

Filma dhe shfaqje televizive që kanë pjesëmarrjen e Esom

Filma dhe shfaqje televizive që kanë pjesëmarrjen e Esom

Foto: Instagram @esom_

Përveç aktrimit, Esom gjithashtu luajti i ftuar në një numër shfaqjesh televizive si: Game Caterers Sezoni 2 – i ftuar në episodin 23 (2022), u shfaq në episodin 1 të Makina Tikita (2021), Trego!intervistë me Xhesin – episodi 20 (2020), Fëmija problematik në shtëpi – episodi 101 (2018), Njeri qe vrapon – episodi 449 (2010) dhe Libri i skicave të Ju Hee Yeol – episodi 513 (2009).

Këtu janë filma dhe shfaqje televizive që kanë pjesëmarrjen e Esom. Si një aktore e aftë, çdo rol i saj lë mbresa te shikuesit. Shpresojmë që në të ardhmen, Esom të ketë më shumë arritje të paharrueshme.

Revista e modës Harper’s Bazaar VietnamCảm ơn bạn đã đọc bài viết Top 10 bộ phim hay và nổi tiếng nhất của Esom . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Thịt trâu kỵ gì? 5 thứ không nên kết hợp với thịt trâu

Bên cạnh thịt bò, thời gian gần đây thịt trâu cũng được sử dụng nhiều để chế biến món ăn. Đây là loại thịt rất giàu dinh…

10 phim mới của Jude Law đáng xem nhất

Jude Law đóng phim gì? Ảnh: Instagram @d.judelaw Năm 2007, anh ẵm giải César danh dự và được chính phủ Pháp phong tước hiệp sĩ Huân chương…

Rau ngải cứu kỵ với gì? 4 nhóm đối tượng nên tránh xa

Cây ngải cứu mọc nhiều ở các tỉnh phía Bắc Việt Nam. Loại rau này mang lại nhiều lợi ích cho sức khỏe như chữa các bệnh…

Top 10 bộ phim mới nhất của “võ sĩ giác đấu” Russell Crowe

Russell Crowe đã đoạt giải Oscar Nam diễn viên chính xuất sắc nhất ở vai diễn tướng quân La Mã cổ đại Maximus Decimus Meridius trong bộ…

13 kiểu tóc nam mặt dài được ưa chuộng nhất

Cái răng cái tóc là gốc con người. Cho dù bạn mix đồ “chất” đến mấy mà mái tóc nhìn không phù hợp thì hình ảnh cũng…

Cách làm trà kombucha trái cây chất lượng tại nhà

Là một thành viên của “Ăn sạch sống xanh”, chắc hẳn bạn thường nghe nói tới trà kombucha. Vậy, loại trà nghe có vẻ lạ lẫm này…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *