Top 10 phim hay nhất của “mỹ nhân cổ trang” Tống Dật

Filmi i luajtur nga aktori Song Yi

Filmi i Song Dat luan deri në 34 vepra. Foto: Instagram @songyi1031

Pas diplomimit, Song Yi (Kënga Yi) punoi në Teatrin e Arteve Popullore të Pekinit.

Kënga Dat e nisi me vështirësi karrierën e tij, duke u popullarizuar vetëm kur luajti një rol dytësor

Në vitin 2009, Song Dat bëri debutimin e tij të parë publik me rolin dytësor të Huong Lang në film Ëndrra e Dhomës së Kuqe, me Duong Duong, Tuong Mong Tiep. Në të njëjtin vit, ajo luajti gjithashtu rolin e femrës së dytë Meng Dan në film Manh Nhi Dong.

Në vitin 2010, Song Yi luajti rolin e tij të parë kryesor si Liu Siqi në dramën historike Mao Ngan Anh. Megjithatë, sharmi i filmit nuk i mjaftoi asaj që të shkëlqejë.

Kënga Yat

Foto: Instagram @songyi1031

Në vitet në vijim, Tong Dat u bë një fytyrë e njohur e publikut përmes shumë dramave si: Shaka e dashurisë (2012), Përderisa jeton më mirë se unë (2012), Projekti për bebe (dy mijë e trembëdhjetë), Heronjtë legjendar (2014), Personi i kamuflazhit (2015), Rruga drejt lumturisë (2016), Perandori Nhan Kiet (2017), Kati i vogël me erë lindore (2018)…

Në vitin 2019, me rolin dytësor të Pham Nhuoc Nhuoc në film Khanh i ri, Emri Tong Dat është më shumë vëmendje nga audienca.

Në vitin 2021, kur merrte rolin kryesor To Dan Nhi në film Në dhëndër, Tong Dat u bë një aktore e dashur nga audienca aziatike. Roli ndihmoi Tong Dat të merrte titullin e ri të “bukurisë historike”.

Ndërsa suksesi i filmit vjehrri ende nuk është ftohur, në vitin 2023, Song Yat vazhdon të tërheqë vëmendjen me rolin kryesor në film Shkolla e stilit. Në film, Tong Dat është çiftuar me perëndinë mashkull Bach Kinh Dinh. Suksesi i filmit lidhet edhe me historinë e dashurisë “fake real love” mes të dyve.

Shfaqjet televizive të Song Yi

Shfaqjet televizive të Song Yi

Foto: Instagram @songyi1031

Krahas aktrimit, Song Dat merr pjesë vazhdimisht edhe në shfaqje teatrale. Në vitin 2012, Song Dat mori çmimin e parë për aktoren më të mirë në rol dytësor (Dramë) në karrierën e saj, dhënë nga Trung Hi. Kjo është falë rolit të Yen Co në shfaqje Kinh Kha ynë.

Shihet se Tong Dat është i dashur për publikun jo vetëm për bukurinë e tij, por edhe për rrugëtimin e tij të vështirë për të përmirësuar aftësitë e tij në aktrim. Përveç kësaj, publiku e kujton më shumë Tong Dat-in kur ajo u shfaq në shumë shfaqje televizive të mëdha dhe të vogla si: Mos pretendoni sezonin 3 (2017), Unë jam një aktor (2012), Sezoni 1 i udhëtimeve të të rinjve (2019), Ditë pas dite duke ecur përpara (2019, 2021), Thesaret e Qytetit të Ndaluar sezoni 2 (2019), Distanca e qetë (2020), Miss Bukuria sezoni 2 (2020), Vazhdoni të vraponi sezonin 4 (2020), King vs King Sezoni 5 (2020), Ndjekësi i yllit të sezonit së pari (2021), Përshëndetje të Shtunën (2021), Drejt sezonit 6 të jetës (2022), Sezoni 2 i Detektivit Detektiv (2022).

>>> Lexo më shumë: 13 FAKTET E FUNDIT KINEZË QË SHOKONI RRJETET SOCIALE

Episodet që kanë pjesëmarrjen e Song Yi

Le të hedhim një vështrim në 10 filmat më të shquar të “bukurisë historike” Tong Dat me Harper’s Bazaar Vietnam:

1. Filmat më të fundit të Song Yi: Shkolla e formës – Destinuar (2023)

Filmi i fundit i Song Yat: The Tempest School - Destined (2023)

Shkolla e formës me protagonist Tong Dat është përshtatur nga romani me të njëjtin emër të shkrimtarit Mo Thu Bach. Filmi Bach Kinh Dinh – Tong Dat tregon historinë e dashurisë së martesës së parë, dashurinë e dytë të Co Cuu Tu dhe Lieu Ngoc Nhu.

Tham Khảo Thêm:  Baking soda có ăn được không? Ăn thế nào đúng cách?

Lieu Ngoc Nhu (Tong Dat) është një vajzë që u rrit në largimin e babait të saj biologjik dhe njerkës. Sidoqoftë, ajo gjithmonë përpiqet të mësojë të bëhet princeshë në mënyrë që të martohet me një burrë të mirë. Por ajo duhet të martohet me Gu Jiu Tu (Bach Kinh Dinh), një playboy famëkeq.

Që kur u kthye në shtëpinë e të shoqit, Lieu Ngoc Nhu mësoi se si të tregtonte nga vjehrra e saj. Ajo gjithashtu ndihmoi Gu Jiu Tu të studionte mirë. Megjithatë, lumturia e të dyve nuk vonoi dhe erdhën ngjarjet e kohës. Të dy janë përballur me shumë vështirësi për të mbrojtur familjet e tyre.

>>> Lexo më shumë: TOP 12 filmat kinezë më të pritur në vitin 2023

2. Jogi i Ditës së Kijametit – Daybreaker (2022)

Daybreaker - Daybreaker (2022)

Jogi i Ditës së Kijametit është një film triler kriminal që u ngjit në numrin 1 në top-listën më të nxehtë të filmave pas vetëm 3 orësh transmetim.

Pesë vjet më parë, policia e qytetit Huacheng sulmoi papritur pazarin më të madh të drogës të zotit të drogës “Trekëndëshi i Artë”. Lac Tuong (Ly Dich Phong) është një oficer policie i fshehtë në këtë organizatë droge. Gjatë kontrollit, ai është goditur nga një plumb dhe ka rënë në det i zhdukur.

Pesë vjet më vonë, Lac Tuong u kthye dhe ndryshoi identitetin e tij në Tran Mach. Ai vazhdon të depërtojë në organizatën e vjetër kriminale për të hetuar organizatorin pas.

Në film jogi i errët, Kënga Dat luan To Thanh Truc. Është zonja e ftohtë e dhomës së çajit dhe gjithashtu policia sekrete që lufton gjithmonë për të mbrojtur drejtësinë. Ajo ra në dashuri me Tran Mach dhe gjithmonë e shoqëroi dhe qëndroi në krah të tij në të gjitha rreziqet.

>>> Lexo më shumë: TOP 15 FILMAT MË TË MË TË TË DASHUR TË EKRANIT KINZ

3. Filmat më të mirë të Song Yi: vjehrri – Burri im Heroik (2021)

Filmi më i mirë i Song Dat: My Heroic Husband (2021)

Burri im Heroik Është përshtatur nga romani me të njëjtin emër të autorit Fury Dich Huong Tieu. vjehrri sillet rreth jetës pas udhëtimit në kohët e lashta të Ninh Nghi – një manjati i talentuar i investimeve financiare në botën moderne.

Pasi udhëtoi nëpër hapësirë, nga një manjat investimesh financiare, Ninh Nghi u bë dhëndri i padobishëm i një tregtari rrobash me mbiemrin To. Për shkak se ajo nuk donte të merrej me biznes, Ninh Nghi vendosi të bënte një jetë dembel dhe dembel. Por në fund “sëmundja profesionale” e bëri atë të mos mund ta linte biznesin familjar në prag të falimentimit.

Në film Në dhëndër, Kënga Dat luan To Dan Nhi, gruaja e Ninh Nghi. Për Dan Nhi është i zgjuar, i bukur dhe punëtor. Tong Dat u vlerësua në përputhje me frymën luksoze të vajzës fisnike të një familjeje fisnike.

>>> Lexo më shumë: RISHIKON 8 FILMAT MË TË MËR KINËZË NË NETFLIX

4. Filmi Song Yi: Ngrihet era e Luoyang – Luoyang (2021)

Filmi Song Yi: Luoyang Wind Rises - Luoyang (2021)

Luoyang Përshtatur nga romani Luoyang i autorit Ma Ba Rong. Film Ngrihet era e Luoyang i përket zhanrit të detektivit historik, i vendosur në kryeqytetin antik të Lac Duong gjatë periudhës Vo Chu.

Tham Khảo Thêm:  Các bài tập tay sau hiệu quả cho nam và nữ

Zëvendësmarshali Cao Binh Chuc (Hoang Hien) u përzier me elitën e tre sekteve në Lac Duong. Ai aksidentalisht kapet në një çështje dhe bëhet i dyshuar.

Ndërsa kërkonte prova për të vërtetuar pafajësinë e tij, Cao Binh Chuc takoi Bach Ly Hoang Nghi (Vuong Nhat Bo). Hoang Nghi po heton të vërtetën e vdekjes së babait të tij. Të dy kanë bashkëpunuar në hetim.

Song Dat luan Lieu Nhien, një zonjë prestigjioze me mbiemrin Lieu në Ha Dong. Pasi u martuan me Bach Ly Hoang Nghi, të dy ranë gradualisht në dashuri. Por vdekja e babait të Baili Hongyi ishte e lidhur me xhaxhain e saj.

>>> Lexo më shumë: TOP 25 FILAT MË TË MËR KINËZË TË TË GJITHA KOHËRAVE

5. Kaq shumë mënyra për të dashuruar – Vajzat e shkëlqyera (2020)

Vajzat e shkëlqyera (2020)

Filmi Song Dat luan rreth 5 vajza me 5 personalitete të ndryshme që jetojnë nën të njëjtën çati. Ata kaluan së bashku vështirësitë e jetës dhe e gjetën veten përsëri.

Ndërsa përkohësisht nuk kishte ku të shkonte, Dai Hy Hy (Tong Dat) jetonte me Dinh Oai Kieu (Ha Nhuoc Nghien). Ajo u bë rastësisht një familje e padrejtë me stilistin On Nhu Tuyet (An Dao).

Për sa i përket pamjes, Dinh Oai Kieu nuk është inferior ndaj On Nhu Tuyet. Kënga Nhu Tuyet ka një IQ të lartë – EQ dhe e konsideron punën si qëllimin më të rëndësishëm.

Wen Xiaoyang (Zhao Jin Mo) shkon në Shangai për të ndjekur ëndrrën e tij për t’u bërë një artist manga.

Vajzat nga përplasjet, konfliktet gradualisht bëhen mbështetje për njëra-tjetrën.

>>> Lexo më shumë: TOP 10 FILMAT MË TË MË TË TË MË TË TË GJITHSHËM

6. Film i mirë nga Tong Dat: Khanh i ri – Gëzimi i jetës (2019)

Film i mirë nga Tong Dat: Youthful Khanh - Joy of Life (2019)

Filmi me Song Yi është përshtatur nga romani me të njëjtin emër të shkrimtarit Miao Ni. Gëzimi i Jetës Vendosur në vitet e fundit të dinastisë Jin Lindore. Në këtë kohë, gjenerali Luu Du uzurpoi fronin e Khanh De (Tran Dao Minh) dhe u bë Perandori Vu.

Pham Nhan (Truong Nhuoc Quan), djali i Khanh De, ishte me fat që shpëtoi në ndjekje. Ai u rrit nga Pham Kien, mësoi artet marciale dhe u trajnua për t’u bërë talent.

Si i rritur, Pham Nhan shkoi në kryeqytet për të mësuar rreth prejardhjes së tij. Ai zbuloi të vërtetën e tmerrshme se perandori Wu ishte ai që vrau prindërit e tij.

Në film Khanh i ri, Song Dat luan Pham Nhuoc Nhuoc, motrën më të vogël të Pham Nhan. Ishte një grua e talentuar që mbante provimin e pikturës, e famshme në kryeqytet.

>>> Lexo më shumë: 28 FILAT MË TË MIRE ARTISTIK KINËZ PËR PRONARËT MJEKËSORE

7. Mjekësia Ligjore Shpirtërore – Dëgjuesi (2019)

Dëgjuesi - Dëgjuesi (2019)

Dëgjuesi është një webdramë kriminale, që zgjidh një çështje, përshtatur nga një roman Dëgjoni të vdekurit.

Filmi i Song Dat sillet rreth Minh Chuan (Nie Vien), një shkencëtar i famshëm mjeko-ligjor në të gjithë qytetin e Bang Hai, i njohur si “Ai që dëgjon zhurmën e kufomave”. Sidoqoftë, askush nuk di asgjë për të kaluarën e Minh Xuyen, madje as ai vetë.

Në një çështje mjekoligjore për vrasje serike, Minh Xuyen dyshohet kur shfaqet në foton e skenës së krimit.

Tham Khảo Thêm:  Trọn bộ kinh nghiệm du lịch Phú Quốc mới nhất năm 2023

La But Tam (Tong Dat) është një police e bukur dhe e talentuar. Ajo qëndroi me Minh Xuyen për të zgjidhur këtë çështje të vështirë.

>>> Lexo më shumë: TOP 20 MË TË MIrët NËPËRMJET FILMAVE TË KINËS

8. Kati i vogël me erë lindore – Love In Han Yuan (2018)

Love In Han Yuan (2018) - Love In Han Yuan (2018)

Filmi Song Dat luan me temën e luftës së rezistencës kundër japonezëve. Filmi tregon për trekëndëshin e dashurisë midis zonjës së re të Shangait Lu Han Chi dhe dy spiunëve: Cao Than – një mashtrues Han, por në fakt një inteligjencë sekrete dhe Han Tho Dan – dikur ishte një komando i shkëlqyer, pasi u lëndua, u tradhtua.

Lu Ham Chi (Tong Dat) është një zonjë e qiellit. Pasi babai i saj u vra nga dinastia Han, ajo hyri në rrugën e një komandoje gjakatare. Në këtë proces, Ham Chi zhvilloi një marrëdhënie romantike me Cao Than dhe Han Tho Dan.

>>> Lexo më shumë: 10 BOJSIKËT MË TË MËR KINËZË QË DUHET TË SHIHNI

9. Rruga drejt yjeve / Praktika rebele e tabelës së yjeve – Shkallët për në Stardom (2017)

Stairway to Stardom (2017) - Stairway to Stardom (2017)

Rruga drejt yllit Përshtatur nga një libër komik popullor kinez. Përmbajtja e filmit Tong Dat sillet rreth udhëtimit disi magjik të aktores kryesore në Tranh (Tong Dat).

Nga një student naiv i vitit të 4-të të universitetit, To Tranh u bë asistent i “studentit të vogël” Doan Thua Hien (Push Puttichai Kasetsin). Në fund, ajo u bë një yll i admirueshëm i listës A.

>>> Lexo më shumë: 24 FILTRAT MË TË MIRË KRIMINALISTIK KINËZ

10. Filma të mirë nga Tong Dat: Personi i kamuflazhit – The Disguiser (2015)

Filmi i mirë i Song Dat: The Disguiser - The Disguiser (2015)

Filmi Song Yi luan është përshtatur nga romani Beteja e Shangait nga Truong Dung, në kontekstin e luftës së rezistencës anti-japoneze. Ky është seriali më i njohur televiziv në ekranin e vogël kinez me vlerësime që janë vazhdimisht në krye kur transmetohet.

Disguiser Rreth familjes Minh, ka tre motra Minh Kinh, Minh Lau dhe Minh Dai.

Minh Lau (Afër Dong) dhe Minh Dai (Ho Ca) janë mjeshtër të rinj të familjes Minh. Të dy janë punonjës të qeverisë Wang Wei, por në fakt janë spiunë. Motra më e madhe Minh Kinh (Luu Man Dao) është një kapitaliste që gjithashtu mbështeti fshehurazi rezistencën.

Minh Dai dhe Vu Man Le (Tong Dat) punojnë së bashku fshehurazi në Shangai. Të dy specializohen në vrasjen e anëtarëve të qeverisë së Wang Wei dhe mbledhjen e inteligjencës. Vu Man Le është i dashuruar me Minh Dai, por ai ka ndjenja për Trinh Cam Van (Vuong Lac Quan).

Aktori Song Yi

Foto: Instagram @songyi1031

Personazhi i luajtur nga Vu Man Le Tong Dat ishte “stuhishëm” gjatë gjithë kohës së filmit Personi i kamuflazhit transmetimit. Edhe kur Vu Man Le vdiq, komuniteti kinez në internet vazhdimisht merrte në pyetje producenten për të kërkuar drejtësi për të.

Deri më sot, Song Dat ka marrë pjesë në të paktën 34 filma me tema të ndryshme. Nëse jeni adhurues i Song Dat, ju lutemi prisni me padurim filmat dhe rolet e saj të reja!

Revista e modës Harper’s Bazaar VietnamCảm ơn bạn đã đọc bài viết Top 10 phim hay nhất của “mỹ nhân cổ trang” Tống Dật . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

6 phim mới ấn tượng của “phù thủy thời gian” Christopher Nolan

Christopher Nolan là ai? Christopher Nolan là một đạo diễn, nhà biên kịch, doanh nhân kiêm nhà sản xuất điện ảnh nổi tiếng gốc Anh. Đôi nét…

Du lịch châu Âu mùa nào đẹp nhất trong năm?

Hầu hết những người có điều kiện kinh tế ổn định, sống theo chủ nghĩa “xê dịch” đều muốn một lần đến châu Âu. Vậy du lịch…

5 lý do Nốt trầm đời bác sĩ Park Shin Hye đóng được yêu thích

Poster phim Nốt trầm đời bác sĩ (Doctor slump) Thuộc thể loại tình cảm và hài lãng mạn, Nốt trầm đời bác sĩ (Doctor slump) xoay quanh…

Danh sách các đạo diễn phim Việt Nam nổi tiếng

Các tác phẩm của họ không chỉ mang lại trải nghiệm mới mẻ cho khán giả mà còn làm cho điện ảnh Việt có vị thế đáng…

Du lịch Bali mùa nào đẹp nhất? Bí kíp khám phá cho người mới

Vậy đi du lịch Bali mùa nào đẹp nhất? Nên chọn địa điểm tham quan nào và thưởng thức những món ăn gì? Tìm hiểu về Bali…

Cẩm nang du lịch New York chi tiết từ A đến Z

Vậy nên đi du lịch New York vào thời điểm nào, thưởng thức ẩm thực gì và khám phá các địa điểm nào? Tất tần tật về…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *