Uống nước sả giảm cân không? 4 cách nấu giảm cân hiệu quả

pini ujë me limon për të humbur peshë

A është efektive pirja e ujit me limon për humbje peshe?

Lemongrass është një erëz që përdoret zakonisht në gatim ose në përgatitjen e çajit. Përveç kësaj, limona përdoret edhe si ilaç popullor për të mbështetur trajtimin e problemeve të stomakut, qetësimin. Megjithatë, limoni ka edhe efektin e humbjes së peshës nëse dihet pini lëng limoni Mënyra më e drejtë.

Si të pini ujë me limon për të humbur peshë në mënyrë specifike? Mënyra gatuaj pije limoni A është e vështirë dhe shkakton ndonjë efekt anësor në shëndet? Harper’s Bazaar Vietnam do t’ju japë përgjigje të hollësishme.

Përbërja ushqyese e limonit

Lemongrass është një bimë tropikale vendase në Azinë Juglindore dhe është një përbërës i zakonshëm në kuzhinën tajlandeze. Nëse jeni të interesuar se si të pini ujë me limon për të humbur peshë, duhet të dini përbërësit e barit të limonit. Në 28 g bar limoni përmban rreth:

• Kalori: 30
• Proteina: 1g
• Yndyrë: 0g
• Karbohidratet: 7g
• Fibra: 0g
• Sheqeri: 0g

Lemongrass përmban gjithashtu hekur, kalcium dhe vitaminë C. Hekuri është një përbërës thelbësor i hemoglobinës, një substancë e rëndësishme që ndihmon në transportimin e oksigjenit nga mushkëritë tuaja në qarkullimin e gjakut.

Limoni është gjithashtu një burim i pasur i flavonoideve dhe komponimeve fenolike, të cilat kanë efekte antioksiduese. Kjo bimë përmban edhe citral, një përbërës me efekte anti-inflamatore. Përveç përdorimit të barit të limonit si erëza për pjatat, njerëzit gjithashtu zgjedhin të gatuajnë lëng limoni për shkak të shijes së tij të shijshme dhe përfitimeve shëndetësore.

>>> Lexo më shumë: 8 MËNYRA PËR TË JETË SHUME TË MIRA PËR LËKURËN DHE SHËNDETIN TUAJ

Cili është efekti i pirjes së ujit me limon?

Cilat janë përfitimet e pirjes së ujit me limon?

Foto: Sift & Simmer

Lemongrass është një bimë e gjatë, e guximshme dhe aromatike. Ky përbërës përdoret si një përbërës i zakonshëm në kuzhinën tajlandeze dhe si një ilaç kundër insekteve. Vaji esencial i limonit përdoret në aromaterapi për të freskuar ajrin, zvogëloni stresin dhe relaksim mendor.

Shumë njerëz dyshojnë në përfitimet e pirjes së ujit me limon për humbje peshe. Le të zbulojmë se cilat janë përfitimet e pirjes së ujit me limon.

1. Limoni ka veti antioksiduese

Limoni ka veti antioksiduese

Sipas një studimi të botuar në American Journal of Agriculture and Food Chemistry, bari i limonit përmban një sërë antioksidantësh si acidi klorogjenik, izoorientina dhe swertiajaponin, të cilat mund të ndihmojnë në pastrimin e radikalëve të lirë, të cilët janë faktorë që shkaktojnë sëmundje për trupin.

2. Ka veti antibakteriale

Çaji i limonit ka veti antibakteriale, kështu që ndihmon në trajtimin e infeksioneve të zgavrës së gojës dhe prishjes së dhëmbëve. Sipas një studimi të epruvetës së vitit 2012 nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë në SHBA, vaji esencial i barit të limonit ka aftësinë të luftojë bakterin streptococcus mutans që shkakton prishjen e dhëmbëve.

3. Limoni ka veti anti-inflamatore

Inflamacioni është shkaku i shumë sëmundjeve të ndryshme, duke përfshirë sëmundjet e zemrës dhe goditjen në tru. Sipas Qendrës së Kancerit Memorial Sloan Kettering, bari i limonit përmban dy përbërës, citral dhe geraniol, që kanë efekte anti-inflamatore.

>>> Lexo më shumë: 4 MËNYRA PËR TË BËRË lëngun me zë të lartë për të humbur peshë

4. Pirja e lëngut të barit të limonit si duhet redukton rrezikun e kancerit

Pirja e ujit me limon si duhet redukton rrezikun e kancerit

Foto: Sift & Simmer

Citrali në barin e limonit ka aftësinë të luftojë disa lloje kanceri duke vrarë drejtpërdrejt qelizat e kancerit ose duke rritur sistemin imunitar në mënyrë që trupi të jetë në gjendje të luftojë sëmundjet në mënyrë efektive.

Tham Khảo Thêm:  Hạt macca và óc chó cái nào tốt hơn?

Çaji i barit të limonit ndonjëherë përshkruhet nga mjekët për t’u përdorur si një terapi ndihmëse gjatë kimioterapisë dhe terapisë me rrezatim për kancerin.

5. Gatimi i lëngut të limonit për të pirë ka një efekt diuretik

Lemongrass ndihmon diuretik

Kjo erëz është një diuretik që na bën të urinojmë më shpesh, duke ndihmuar në largimin e lëngjeve dhe natriumit të tepërt nga trupi.

Një studim i vitit 2001 i çajit të limonit te minjtë zbuloi se aktiviteti diuretik i këtij çaji ishte i ngjashëm me atë të çajit jeshil dhe nuk shkaktonte dëmtime të organeve apo efekte të tjera anësore.

6. Promovon tretje të shëndetshme

Cilat janë përfitimet e pirjes së ujit me limon? Një filxhan çaj limoni mund të përmirësojë dhimbjet e barkut, dhimbjet e stomakut dhe problemet e tjera të tretjes. Një studim i vitit 2012 mbi brejtësit i kryer nga Instituti Kombëtar i Shëndetit i SHBA-së zbuloi se limona mund të luftojë gjithashtu ulcerat e stomakut.

Hulumtimet vërtetojnë se bari i limonit mund të kundërshtojë efektet e dëmshme të aspirinës dhe etanolit, të cilat mund të shkaktojnë ulçera në stomak, duke ndihmuar kështu në mbrojtjen e mukozës së stomakut në mënyrë efektive.

7. Lehtësoni simptomat premenstruale

Çaji i limonit mund të lehtësojë dhimbjet menstruale, fryrjen dhe ndezjet e pakëndshme. Sipas një artikulli të botuar në Journal of Advanced Pharmaceutical Technology, bari i limonit është shumë i mirë për të ndihmuar në ftohjen e trupit.

>>> Lexo më shumë: SI TË BËNI LËNG PIONEER PËR HUMBJE PESHE

A humbet peshën pirja e ujit me bar limoni?

A humbet peshën pirja e ujit me bar limoni?

Foto: Freepik

Nëse po përpiqeni të humbni peshë, shtoni bar limoni në dietën tuaj. Dy nga përbërësit kryesorë të limonit, citral dhe myrcene, do t’ju bëjnë të ndiheni më të ngopur para një vakti. Si rezultat, ju konsumoni më pak kalori.

Pirja e ujit me limon për humbje peshe mund të detoksifikojë dhe të nxisë metabolizmin. Pra, zëvendësimi i pijeve me sheqer me detoksin e barit të limonit është një mënyrë e butë për të humbur peshë që nuk duhet ta injoroni.

>>> Lexo më shumë: 18 PËRDORIM TË MËSHTIRËS TË vajit esencial të citronelës për lëkurën, flokët dhe shëndetin

A është pirja e ujit me bar limoni efektive për humbjen e peshës?

A është pirja e ujit me bar limoni efektive për humbjen e peshës?

Përveç efekteve të rëndësishme të mësipërme, pirja e ujit me limon për humbje peshe është gjithashtu shumë efektive, për arsyet e mëposhtme:

1. Limoni është i ulët në kalori

Kur përdorim limonin si çaj, ai është shumë i ulët në kalori. Një lugë gjelle me bar limoni ka 5 kalori dhe 1 g karbohidrate. Pirja e një filxhani çaji me bar limoni para vaktit mund t’ju ndihmojë të humbni peshë duke ju mbajtur të ngopur për më gjatë dhe duke ngrënë më pak.

Përveç kësaj, pirja e një filxhani çaji me bar limoni gjatë ditës mund t’ju ndihmojë të shmangni snacking, një nga shkaqet e yndyrës.

2. Shtojini shije ushqimit

Limoni është i ulët në kalori, por gjithashtu rrit shijen e gjellës, kështu që mund t’ju ndihmojë të ulni sasinë e yndyrës dhe sheqerit që duhet të përdorni.

>>> Lexo më shumë: BASHKËPUNËT E SHQYRTIMIT JAVOR JAVOR DHE 6 USHQIMI PËR HUMBË PESHHE

3. Pini ujë me limon për të humbur peshë për të mbështetur metabolizmin

Pirja e ujit me bar limoni për të humbur peshë mbështet metabolizmin

Foto: Sift & Simmer

Çaji i limonit është shumë i dobishëm për metabolizmin, përdoret si çaj detoksifikues, duke ju ndihmuar kështu. duke humbur peshë.

4. Zëvendësoni ëmbëlsirat dhe pijet me sheqer

Në përgjithësi, pini lëng limoni Mënyra më e drejtë mund të zëvendësojë pijet joalkoolike dhe pijet me sheqer në dietë, duke ndihmuar kështu në humbjen e peshës. Megjithatë, nuk duhet të pini vetëm lëng limoni, çaj limoni, por duhet ta pini atë në mënyrë alternative me ujë të thjeshtë dhe pije të tjera të shëndetshme si lëngu i pastër i frutave të freskëta.

Tham Khảo Thêm:  7 tác hại của gừng ngâm mật ong, có thể bạn chưa biết

>>> Lexo më shumë: 10 EFEKTIVE DHE TË LEHTË PËR TË BËRË NË SHTËPI

Si të gatuaj ujin e limonit për të humbur peshë

Ju dëshironi të pini ujë me limon për të humbur peshë, por nuk dini si ta bëni këtë. Këtu janë 3 mënyra për të gatuar lëngun e limonit për të humbur peshë shpejt. Le ta bëjmë së bashku!

1. Si të gatuani pije detoksike me bar limoni për të humbur peshë

Si të gatuaj limonadë me bar limoni për të humbur peshë

Përbërës

• Lemongrass: 2-3 llamba të freskëta
• Limon: 1-2 fruta
• Mjaltë: 1 lugë çaji
• Qeset e çajit: 1 qese

Si të gatuaj detoksifikim pije limoni për të humbur peshë

• Limoni i larë, i prerë rrënjën dhe i prerë në copa mesatare, më pas i copëtohet. Shtrydhni lëngun e limonit.

• Zieni 500ml ujë të filtruar, më pas shtoni limonin e grirë dhe ziejini për 15-20 minuta. Pasi të keni zier ujin e limonit, fikni zjarrin dhe lërini qeskat e çajit të piqen për rreth 5 minuta.

• Prisni që lëngu i limonit të ftohet, më pas filtroni mbetjet dhe nxirrni ujin.

• Hidhni mjaltin dhe lëngun e limonit, përzieni mirë, shtoni akull dhe shijoni.

Pirja e lëngut të limonit siç duhet është mÇdo ditë duhet të pini 1 gotë lëng limoni, herët në mëngjes para se të hani për të arritur humbje peshe dhe. djeg dhjamin e barkut.

>>> Lexo më shumë: TOP 15 USHQIMI SUPER SHPEJTË Humbje stomaku

2. Si të gatuaj çaj pjeshke dhe limoni për humbje peshe, lëkurë të bukur

Si të gatuaj çaj pjeshke dhe limoni për humbje peshe, lëkurë të bukur

Përbërës

• Limoni: 2 bimë të freskëta
• Portokall: 1 frut
• Pjeshkë turshi: ose të njomura vetë ose të blera janë mirë

Si të gatuaj lëng limoni për të humbur peshë me portokall pjeshke është si më poshtë:

• Lani limonin, hiqni rrënjën dhe priteni në copa.

• Hidhni limonin në një tenxhere me 500 ml ujë dhe ziejini për rreth 7-10 minuta.

• Prisni që lëngu i limonit të ftohet pak, hidheni në një gotë dhe shtrydhni lëngun e portokallit. Pritini disa feta portokalli për t’i shtuar në garniturë.

• Vazhdoni të shtoni pjeshkët e njomura, shtoni akull dhe shijoni.

Çaji i limonit me portokall pjeshke duhet të jepni vetëm një sasi të vogël pjeshke, sepse pjeshkët turshi shpesh kanë shumë sheqer, kështu që nuk është e dobishme për humbje peshe. Ju duhet të pini vetëm 2-3 filxhanë çaj limoni portokalli pjeshke në javë.

>>> Ju mashtroni: 8 RECETA DETOX UJI

3. Si të gatuajmë lëng xhenxhefili nga limoni për humbje peshe

Si të gatuajmë ujë me xhenxhefil me limon për të humbur peshë

A humb peshë pirja e ujit me xhenxhefil me limon? Xhenxhefili i freskët përmban shumë antioksidantë dhe vitaminë C që mbështesin trupin për të forcuar sistemin imunitar. Limoni përmban vitamina A, C dhe acide organike që nxisin metabolizmin. Si rezultat, yndyra e tepërt do të digjet më shpejt kur pini rregullisht ujë me xhenxhefil me limon.

Përbërës

• Limoni: 5 bimë
• Xhenxhefil: 100g
• Limon: 2 fruta
• Mjaltë: 3 lugë çaji

I VJETËRGatimi i limonadës së mjaltit të xhenxhefilit të limonit për humbje peshe është si më poshtë:

• Lani barin e limonit, hiqni rrënjën, priteni në copa të shkurtra dhe grijeni. Xhenxhefili lahet, qërohet dhe pritet në feta të holla. Shtrydhni lëngun e limonit.

Tham Khảo Thêm:  8 phim mới và đáng xem của “thánh lầy” Ryan Reynolds

• Hidhni limonin, xhenxhefilin në një tenxhere me 2 litra ujë dhe vazhdoni të zieni, lëreni të ziejë për 5 minuta më pas fikeni sobën.

• Prisni që lëngu i xhenxhefilit të limonit të ftohet, shtoni mjaltin dhe lëngun e limonit dhe përzieni mirë.

• Hidhni lëngun e xhenxhefilit të limonit në një gotë dhe shijojeni. Nëse dëshironi, mund ta vendosni në frigorifer. Pini 100-150 ml në ditë para ngrënies për të humbur peshë.

>>> Ju mashtroni: SI TË JENI EFIÇES Lëng për HUMBJE PESHES

4. Si të gatuaj lëng limoni për të humbur peshë shpejt

Si të gatuaj lëng limoni për të humbur peshë shpejt

Foto: Vecteezy

Përbërës

• Limoni: 3-5 llamba të freskëta
• Ujë: 1 litër

Si të gatuaj lëng limoni për humbje peshe:

• Limoni i larë, i prerë rrënjën dhe më pas i kulluar.

• Në një tenxhere vini ujin të vlojë.

• Shtoni barin e limonit dhe gatuajeni për rreth 15 minuta.

• Hidhni lëngun e limonit dhe përdorni atë gjatë ditës.

>>> Lexo më shumë: 13 LLOJET E ÇAJIT BIMOR PËR HUMBJE PESHES DHE HUMBJE EFEKTIVE TË PESHES

Kini parasysh kur pini ujë me limon për të humbur peshë

Kini parasysh kur pini ujë me limon për të humbur peshë

Për humbje efektive të peshës me ujë limoni, duhet të keni parasysh:

• Duhet të pini ujë me limon për të humbur peshë herët në mëngjes me stomakun bosh. Ndihmon për të forcuar sistemin tretës dhe për të mbështetur një metabolizëm të qetë.

• Përveç pirjes së ujit me limon Mënyra më e drejtë, reduktoni sasinë e niseshtës dhe ushqimeve të yndyrshme në vaktet tuaja të përditshme; Rritni konsumimin e perimeve jeshile dhe frutave me pak ëmbëlsirë për të mbështetur humbjen efektive të peshës. Referenca Menuja e thjeshtë që peshon këtu.

• Krahas pijes detoksifikimi i barit të limonit humbni peshë, çdo ditë duhet bëni stërvitje Të paktën 30 minuta që trupi të djegë shpejt yndyrën e tepërt.

• Mos pini shumë lëng limoni ose çaj limoni. Sasia maksimale duhet të jetë 1 filxhan në ditë. Sepse pirja e tepërt mund të dëmtojë mëlçinë ose mukozën e stomakut.

• Personat me kancer, histori stomaku, tension arterial nëse duan të pinë lëng limoni, duhet të konsultohen me mjekun.

• Mund të keni marramendje dhe përgjumje pasi keni pirë lëng limoni. Pirja e këtij lloji të ujit gjithashtu mund të thajë gojën dhe të urinojë shumë.

• Disa njerëz mund të jenë alergjikë ndaj barit të limonit. Kur shihni simptoma të tilla si skuqje, kruajtje, gulçim ose rrahje të shpejta të zemrës, duhet të ndaloni së punuari gatuaj pije limoni përsëri.

• Në rastet e mëposhtme nuk duhet të pini absolutisht çaj limoni. Bëhet fjalë për gratë shtatzëna, personat që përdorin diuretikë me recetë, personat me rrahje të ulëta të zemrës, nivele të ulëta kaliumi.

Në përgjithësi, lëngu i limonit është një pije bimore e sigurt dhe e shëndetshme. Duhet të pini menjëherë ujë me limon për të humbur peshë që Bazaar Vietnam e ka udhëzuar për të pasur një trup si ëndrra. Paç fat!

>>> Shih më shumë: SI TË PËRGATNI ÇAJ PËR HUMBJE PESHES

Revista e modës Harper’s Bazaar VietnamCảm ơn bạn đã đọc bài viết Uống nước sả giảm cân không? 4 cách nấu giảm cân hiệu quả . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

8 bộ phim mới nhất và hay nhất của Rambo Ngô Kinh

Phim Ngô Kinh đóng thuộc trường phái thực lực Sinh ngày 3-4-1974, Ngô Kinh (Jacky Wu, Wu Jing, Jason Wu) xuất thân là con nhà nòi với…

Chú ý 3 tác hại của cây tầm bóp nhiều người không biết

Từ lâu, tầm bóp đã được sử dụng làm rau ăn và làm thuốc chữa bệnh. Trong Đông y, tầm bóp thường được dùng để điều trị…

96 minh tinh đoạt giải Oscar cho Nữ diễn viên chính xuất sắc nhất

Dương Tử Quỳnh nhận giải Oscar cho Nữ diễn viên chính xuất sắc nhất 2023 với phim Everything Everywhere All at Once (2022) Hạng mục giải Oscar…

Top 15 loại mỹ phẩm cho nam nhất định đấng mày râu phải có

Có nhiều loại mỹ phẩm cho nam, chẳng hạn như sữa rửa mặt, gel cạo râu, kem dưỡng da… Dưới đây là top các loại mỹ phẩm…

10 phim ấn tượng bậc nhất của Daniel Craig

Ngoài ra, sao nam cũng sở hữu danh sách những tác phẩm ăn khách khác. Dưới đây, Bazaar Vietnam giới thiệu đến bạn các phim có sự…

[Bạn cần biết] 13 công dụng và tác hại của cây thuốc dòi

Cây thuốc dòi là một loại thảo mộc được dân gian sử dụng nhiều trong chữa ho, điều trị mụn nhọt… Thế nhưng, cũng như bất kỳ…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *