Vitamin E trị mụn có thực sự hiệu quả như bạn nghĩ?

Shumë besojnë trajtimi thellë aknet me vitaminë E efektive. A është e vërtetë kjo apo jo? Merrni vitaminë E Çfarë lloj trajtimi për aknet? Apo është më mirë ta aplikoni drejtpërdrejt? Le ta zbulojmë me Harper’s Bazaar Vietnam përmes artikullit më poshtë.

Çfarë është vitamina E?

Si të trajtoni aknet me vitaminë E

Foto: Beverly Buckley/Pixabay

Vitamina E është një antioksidant natyral që ndihmon në mbrojtjen e lëkurës nga radikalet e lira. Radikalet e lira janë molekula në mjedis që dëmtojnë si ndotja, tymi i cigares, kimikatet dhe madje edhe dielli shkatërrojnë kolagjenin e lëkurës, duke shkaktuar rrudha dhe plakje të parakohshme. Vitamina E trajtimin e akneve Gjendet në shumë ushqime të përditshme dhe gjithashtu është formuluar si vaj i trashë, serum ose tonik.

Nga ana ushqyese, vitamina E është një anti-inflamator. Kjo vitaminë mund të ndihmojë në forcimin e sistemit imunitar dhe të ndihmojë në rigjenerimin e qelizave. Mendohet se këto veti mund të ndihmojnë me aknet inflamatore, si p.sh.: nyjet, cistat, pustula, shenjat e akneve.

Në teori, vitamina E mund të ndihmojë në trajtimin e akneve. Megjithatë, nevojiten shumë kërkime për të vërtetuar nëse metoda Trajtimi i akneve me vitaminë E A është më mirë apo më mirë se trajtimet e tjera konvencionale të akneve?

>>> Lexo më shumë: MENI 7 DITE PËR ZGJIDHJEN E AKNEVE PËR PERSONAT ME AKNE

A është vitamina E efektive për aknet?

Si të trajtoni aknet me vitaminë E është efektive?

Aknet janë një gjendje inflamatore kronike e lëkurës. Në fakt, puçrrat mund të shkaktojnë edhe njolla, çarje dhe gunga në lëkurë. Zakonisht shfaqen në fytyrë, qafë, shpinë, shpatulla, gjoks dhe krahë. Këto puçrra vijnë në forma të ndryshme, si p.sh kokat e bardha, pika e zezë, krunde puçrrash, aknet cistike dhe nyjet. Aknet shkaktohen kryesisht nga poret e bllokuara me qeliza të vdekura të lëkurës, papastërtitë, grimi dhe vaji që nuk lahen. Një tjetër faktor i mundshëm shkaktar është gjenetika.

Ndonjëherë poret e bllokuara infektohen. Kur bllokohet poret, zhvillohet bakteri propionibacterium acnes. Kjo baktere është tashmë në lëkurë, ato ushqehen me sebum dhe prodhojnë një substancë që ndikon në lëkurë duke bërë që lëkura të bëhet e përflakur dhe lara-lara.

Janë bërë shumë studime mbi efektet e vitaminës E kundër akneve. Por efektiviteti i trajtimit thellë Aknet me vitaminë E janë vërtet të paqarta. Pra, a i trajton vitamina E aknet? A duhet të aplikoni vitaminë E kur keni akne?

vitaminë E

Një studim zbuloi se trajtimi aktual i akneve me vitaminë E ishte efektiv në trajtimin e akneve të rënda tek të rriturit e studimit për 3 muaj. Megjithatë, në këtë studim, vitaminë E trajtimin e akneve i kombinuar edhe me zink dhe laktoferrinë. Prandaj, është e vështirë të konkludohet: vitamina E ose dy substancat e tjera ndihmojnë në trajtimin e akneve.

Një studim tjetër i vitit 2006 përfshiu përdorimin e vitaminave A dhe E. Rezultatet treguan se kombinimi ndihmoi në trajtimin e akneve, por është e paqartë nëse vitamina E është faktori kryesor në ndihmën ndaj akneve. Dhe a mund të trajtojë aknet aplikimi i vitaminës E në fytyrë?

Sa efektive është vitamina E për trajtimin e akneve?

Si të trajtoni aknet me vitaminë E

Cili lloj i vitaminës E trajton aknet? Vitamina E përbëhet nga 4 proteina tokoferol dhe 4 proteina tokotrienol. Këto janë komponime të tretshme në yndyrë. Dihet se përmban antioksidantë, të cilët ndihmojnë në luftimin e radikalëve të lirë që dëmtojnë qelizat e trupit. Pra vitamina E trajtimin e akneve Ndihmon në mbrojtjen e qelizave të lëkurës nga dëmtimi dhe kontribuon në mënyrë aktive në një sistem imunitar më të shëndetshëm, është një nga agjentët që mbështesin trajtimin e akneve.

1. A trajton aknet vitamina E? Ndihmon në ruajtjen e lagështisë

Një nga shenjat e para të mungesës së vitaminës E është lëkurë të thatë dhe acarim. Lëkura e shëndetshme është çelësi për parandalimin e akneve, qofshin ato gjenetike apo kujdes të pahijshëm të lëkurës. Një nga vetitë e preferuara të vitaminës E është hidratues i lëkurës.

Tham Khảo Thêm:  11 phim Harry Potter theo thứ tự thời gian và năm sản xuất

Lëkura juaj mund të jetë e prirur ndaj acarimit dhe inflamacionit kur është e thatë. Hidratimi i lëkurës është shumë i rëndësishëm. Vitamina E kur hyn në trup do të formojë një pengesë mbrojtëse vajore për të bllokuar lagështinë në lëkurë. Një tjetër atribut i madh i vitaminës E është përmirësimi i rrjedhjes së gjakut, duke përmirësuar kështu shëndetin e kokës dhe flokëve.

>>> Lexo më shumë: 13 PËRGJIGJE USHQIMORE NË PYETJE “ÇFARË TË HASH PËR TË AKSIDENTUR?”

2. A mund të trajtojë aknet aplikimi i vitaminës E në fytyrë? Reduktoni dëmtimin e diellit

Reduktoni dëmtimin e diellit

Sipas shumë studimeve, vetitë antioksidante të vitaminës E të kombinuara me vitaminën C të dyja kontribuojnë në përmirësimin e riparimit të enzimës së ADN-së për të mbrojtur lëkurën nga dëmtimi i diellit. Përveç kësaj, vitamina E gjithashtu qetëson në mënyrë efektive lëkurën e djegur nga dielli.

3. A trajton aknet marrja e vitaminës E? Kundër plakjes

Ndotësit e mjedisit mund të shkatërrojnë kolagjenin dhe të shkaktojnë plakje të parakohshme në lëkurë. Vetitë antioksidante të vitaminës E reduktojnë efektet e dëmshme të radikaleve të lira. Prandaj, ato mund të ngadalësojnë formimin e rrudhave në lëkurë.

>>> Lexo më shumë: TOP 8 MËNYRAT E PREFERUARA PËR TË TRAJTUAR AKNET E ORIZIT SOT

4. A duhet të aplikoni vitaminë E kur keni akne? Zbeh shenjat dhe njollat

Zbeh shenjat dhe njollat

Vaj trajtojnë mavijosjet me Vitamina E absorbohet shpejt në lëkurë sepse është e tretshme në yndyrë. Kjo çon në shërimin më të shpejtë të akneve dhe shenjave të akneve. Ai kontrollon prodhimin e kolagjenit dhe elastinës në lëkurë. Kolagjeni forcon lëkurën, ndihmon në krijimin e elasticitetit dhe hidraton lëkurën. Gjithashtu mund të zvogëlojë rrudhat dhe lëkurën e thatë.

Ndërsa ka shumë faktorë që kontribuojnë në një çekuilibër hormonal, mbajtja nën kontroll e hormoneve mund të ndihmojë në luftimin e akneve. Studimet kanë treguar se aknet mund të fillojnë nga një rritje e niveleve të androgjenit.

Është e rëndësishme të merret në konsideratë ndryshimi midis aplikimit lokal të vitaminës E kundrejt marrjes së një suplementi. Gjithashtu, a duhet të aplikoni vitaminë E kur keni akne?

>>> Lexo më shumë: A HEQ ACIDI AZELAIC AKNE? SHËNIME PËR TË KENI LËKURË TË PASTER AKNE

A i shëron aknet marrja e vitaminës E? A mund të trajtohen njollat ​​e zeza me vitaminë E?

A i shëron aknet marrja e vitaminës E?

Pavarësisht nga mënyrë trajtoj thellë aknet të barabartë vitaminë E e paprovuar efektive qartë Por nuk mund të mohohet roli i vitaminës E për një lëkurë të shëndetshme. Prandaj, për të forcuar rezistencën e lëkurës për të parandaluar aknet, duhet t’i kushtoni vëmendje edhe plotësimit të vitaminës E në dietë.

Ushqimet natyrale të pasura me vitaminë E përfshijnë lakër elbi, avokado, mango, spinaq, brokoli, etj. Përndryshe, ju mund të merrni edhe vitaminë E që është përgatitur në formë kapsule. Kjo është përgjigja e pyetjes nëse marrja e vitaminës E mund të trajtojë aknet?

Përdorni vitaminë E trajtimin e akneve mund të ndihmojë gjithashtu në luftimin e sëmundjes së Alzheimerit, të përmirësojë shikimin, të zvogëlojë rrezikun e kancerit, të rrisë energjinë, të lehtësojë simptomat e menstruacioneve, të ndihmojë në trashjen e flokëve dhe në riparimin e lëkurës së dëmtuar.

>>> Lexo më shumë: 17 MASKAT MË TË MIRA TË AKNEVE QË DUHET TË DINI

Tham Khảo Thêm:  Có gì hấp dẫn trong Dinh thự ma ám (Haunted Mansion)?

A mund të përdoret vitamina E për të trajtuar aknet? A duhet të aplikoni vitaminë E kur keni akne?

A mund të përdoret vitamina E për të trajtuar aknet?

Një studim shikoi nivelet përkatëse të serumit te njerëzit me puçrra të rënda. Ata zbuluan se disa nga pjesëmarrësit e studimit kishin mangësi ushqyese. Megjithëse suplementet e vitaminës E ofrojnë mbështetje ushqyese, është e paqartë nëse formulimet aktuale me këta përbërës të njëjtë mund të trajtojnë aknet. A mund të trajtojë aknet aplikimi i vitaminës E në fytyrë?

Aplikoni vitaminë E trajtimin e akneve në lëkurë mund të riparojë indet e dëmtuara. Megjithatë, vaji i vitaminës E duhet të përdoret me kujdes, veçanërisht nëse aplikohet në fytyrë. Vajrat vitaminë janë mjaft të trashë dhe mund të bllokojnë poret, duke përkeqësuar kështu aknet. Aplikimi i vajrave në lëkurë mund të shkaktojë gjithashtu një reaksion alergjik.

Nëse po aplikoni vajin e vitaminës E drejtpërdrejt në lëkurën tuaj, është më mirë ta aplikoni atë para gjumit gjatë natës.

Si të trajtoni aknet me vitaminë E do të funksionojë më efektivisht nëse kombinohet me vitaminën C. Ky kombinim krijon një krem ​​të shkëlqyer kundër diellit, mbron lëkurën nga radikalet e lira dhe rrezet e dëmshme të diellit, ngadalëson procesin e plakjes dhe rrudhat në lëkurë.

Cila vitaminë E kuqe dhe e verdhë është më e mirë?  Për thelbin brenda

Vecteezy

Cili lloj i vitaminës E trajton aknet? Vitamina E aktuale është zakonisht në formën e një vaji, serumi ose kremi. Produkte të tilla mund të përmbajnë përbërës të tjerë për të luftuar aknet dhe për të reduktuar njollat, duke përfshirë vitaminat A dhe C.

Duke bërë: Kombinoni vajin e pastër të vitaminës E me një vaj bartës të butë, të tillë si jojoba, më pas aplikojeni direkt në akset.

Përveç hidratimit, vaji i vitaminës E përmirëson buzët e thata të plasaritura ose aplikon hidratues me vitaminë E rreth syve gjatë natës për të ndihmuar në largimin e rrathëve të zinj.

>>> Lexo më shumë: SI TË PËRDORNI SODA BJEKE PËR AKNE

3 mënyra të thjeshta për të trajtuar aknet me vitaminë E

1. Trajtoni aknet me vitaminë E dhe mjaltë

Trajtoni aknet me vitaminë E dhe mjaltë

Në ditët e ftohta, temperaturat e thata bëjnë që lëkura jonë të plasaritet ose të zhvishet. Lëkura ka nevojë për lagështi dhe vitamina E e kombinuar me mjaltë mund ta korrigjojë këtë situatë. Mjalti përmban përbërës që reduktojnë inflamacionin dhe skuqjen e shkaktuar nga aknet. Dhe vitamina E trajton aknet, zbut dhe zbut lëkurën.

• Përzieni një lugë çaji mjaltë të papërpunuar me rreth 10-15 pika vitaminë E.

• Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në fytyrë, masazhoni thellë në zonat e lëkurës së qëruar.

• Relaksohuni për rreth 15 minuta që lëndët ushqyese të përthithen në lëkurë. Më pas lani fytyrën për të larë vajin e tepërt në fytyrë.

>>> Lexo më shumë: 8 SI TË BËNI UJIN DETOX PËR LËKURË TË BUKUR SHUME TË THJESHTË

2. Vitamina E për aknet e përzier me pluhur shafran i Indisë

Vitamina E për aknet e përzier me pluhur shafran i Indisë

Shafrani i Indisë është konsideruar gjithmonë një superushqim në kujdesin e bukurisë. Ato përmbajnë antioksidantë, një përbërës i mrekullueshëm për lëkurën. Shafrani i Indisë qetëson gungat e kuqe, zbeh shenjat, ndriçon lëkurën dhe lufton aknet.

Si të trajtoni njollat ​​e zeza me vitaminë E dhe pluhur shafran i Indisë si më poshtë:

• Përzieni 1 lugë çaji mjaltë me 1 lugë çaji pluhur shafran i Indisë, disa pika lëng limoni dhe vitaminë E.

• Përzieni përzierjen së bashku dhe aplikojeni në lëkurë.

• Lëreni përzierjen të thahet për 15 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë.

Tham Khảo Thêm:  Mướp hương kỵ với gì? 6 lưu ý để tránh ngộ độc khi ăn

>>> Lexo më shumë: ÇFARË ËSHTË AKNET E QARTA DHE 10 MËNYRA SUPER EFEKTIVE PËR TË TRAJTUAR PËRFITIMET E SHPINËS SË LËKURËS

3. Cili lloj i vitaminës E trajton aknet? Përzieni vitaminën E me vezë dhe qumësht të freskët

vitaminë E me vezë dhe qumësht të freskët

Shumë njerëz pyesin nëse duhet të aplikojnë vitaminë E kur kanë puçrra? Ju mund të aplikoni vitaminë E me të bardhat e vezëve dhe kos për të ndriçuar dhe njëtrajtshëm tonin e lëkurës. Si ta bëni këtë përzierje për trajtimin e akneve me vitaminë E si më poshtë:

• Përzieni 1 të bardhë veze me 1 lugë çaji kos dhe 1 kapsulë vitaminë E.

• Aplikojeni maskën në fytyrë dhe lëreni të veprojë për 20 minuta.

• Lani fytyrën dhe rrahni në mënyrë të barabartë për të stimuluar qarkullimin e gjakut nën lëkurë.

>>> Lexo më shumë: TOP 15 MASKAT E AKSESORËVE TË SIGURT EFIÇENCA NË SHTËPI

Disa shënime kur përdorni vitaminë E

vaj vitaminë E

1. Çfarë lloj trajtimi për aknet trajton Vitamina E?

Në teori, vitamina E mund të përdoret për të trajtuar gjendjet inflamatore të akneve si nyjet, cistat, papulat, pustula dhe plagët. Por siç u analizua më lart, ka ende shumë kërkime që duhen bërë për të konfirmuar efektivitetin e vitaminës E në aknet.

2. Vitamina E mund t’i përkeqësojë aknet

Përdorimi i vajit të vitaminës E të aplikuar direkt në lëkurë mund të bllokojë poret, duke i bërë aknet më keq, veçanërisht për njerëzit me lëkurë të yndyrshme.

3. Alergjitë

Kur kërkoni mënyra për të trajtuar aknet me vitaminë E, le të Gjithmonë holloni vajin e vitaminës E me një vaj bartës të butë përpara përdorimit për të shmangur acarimin e lëkurës, veçanërisht nëse lëkura juaj është e ndjeshme.

>>> Lexo më shumë: SI TË PINI UJIN E FAQES E ZEZË PËR TË TRAJTUAR AKNET SHUMË EFEKTIVE

4. Mbidozimi

Mbidozimi

Cili lloj i vitaminës E trajton aknet? Ka shumë ushqime që përmbajnë vitaminë E, kështu që ju mund të merrni mjaftueshëm nga kjo lëndë ushqyese përmes një diete të shëndetshme. Mund të ketë rrezik të mbidozimit të vitaminës E nëse merrni edhe suplemente të vitaminës E.

Një mbidozë e vitaminës E mund të rrisë rrezikun e gjakderdhjes, veçanërisht nëse merrni antikoagulantë, të tillë si warfarin. Gjithmonë bisedoni me mjekun tuaj përpara se të merrni një suplement, veçanërisht nëse jeni duke marrë ndonjë vitaminë ose ilaç tjetër.

5. Mos e vendosni vitaminën E në fytyrë gjatë natës

Lëkura e fytyrës prodhon shumë vaj gjatë natës. Nëse aplikoni vetëm vajin e vitaminës E në fytyrën tuaj gjatë natës, ai do të bllokojë poret tuaja dhe do të shkaktojë më shumë akne.

Shpresoj se artikulli i mësipërm mund t’ju ndihmojë të dini A është vitamina E e mirë për aknet? A i shëron aknet marrja e vitaminës E? Megjithatë, për të garantuar sigurinë e lëkurës tuaj kur trajtoni njollat ​​e errëta me vitaminë E, duhet të kuptoni se sa e tolerueshme dhe përshtatshmëria e lëkurës tuaj me vitaminën E. Ju urojmë fat!

>>> Lexo më shumë: TRAJTIMI I AKNEVE ME KONS PA SHEQER

Revista e modës Harper’s Bazaar VietnamCảm ơn bạn đã đọc bài viết Vitamin E trị mụn có thực sự hiệu quả như bạn nghĩ? . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

8 bộ phim mới nhất và hay nhất của Rambo Ngô Kinh

Phim Ngô Kinh đóng thuộc trường phái thực lực Sinh ngày 3-4-1974, Ngô Kinh (Jacky Wu, Wu Jing, Jason Wu) xuất thân là con nhà nòi với…

Chú ý 3 tác hại của cây tầm bóp nhiều người không biết

Từ lâu, tầm bóp đã được sử dụng làm rau ăn và làm thuốc chữa bệnh. Trong Đông y, tầm bóp thường được dùng để điều trị…

96 minh tinh đoạt giải Oscar cho Nữ diễn viên chính xuất sắc nhất

Dương Tử Quỳnh nhận giải Oscar cho Nữ diễn viên chính xuất sắc nhất 2023 với phim Everything Everywhere All at Once (2022) Hạng mục giải Oscar…

Top 15 loại mỹ phẩm cho nam nhất định đấng mày râu phải có

Có nhiều loại mỹ phẩm cho nam, chẳng hạn như sữa rửa mặt, gel cạo râu, kem dưỡng da… Dưới đây là top các loại mỹ phẩm…

10 phim ấn tượng bậc nhất của Daniel Craig

Ngoài ra, sao nam cũng sở hữu danh sách những tác phẩm ăn khách khác. Dưới đây, Bazaar Vietnam giới thiệu đến bạn các phim có sự…

[Bạn cần biết] 13 công dụng và tác hại của cây thuốc dòi

Cây thuốc dòi là một loại thảo mộc được dân gian sử dụng nhiều trong chữa ho, điều trị mụn nhọt… Thế nhưng, cũng như bất kỳ…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *